Hamilelikte Armut Yemek: Gebelikte Armudun Faydaları ve Zararları

Hamilelikte armut yemek zararlı mıdır? Gebelikte armut ne kadar ve nasıl yenmelidir gibi sorular bir çok anne adayının aklını karıştırmaktadır. Hamilelik, dengeli bir diyetin gerekli olduğu hassas bir zamandır. Armut, binlerce yıldır var olan lezzetli tropik meyvelerdendir. Lezzetlerine ek olarak, besin açısından zengindirler. Bu makale, armutların hamilelik sırasında anne adaylarına ve bebeğe nasıl yardımcı olduğunu gösterecek, onları farklı şekillerde yemeyi ve hamileliğiniz sırasında onları tüketmeyle ilgili bilgileri almanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte Armut Yemek

Hamilelikte armut yemek tamamen güvenlidir. Düşük kalorilidirler ve hamile anneler için yüksek bir besin içeriğine sahiptirler. Tüketmeden önce iyice yıkamak için özen gösterilmelidir, ancak bu kabukları olan tüm meyveler için geçerlidir. Bu, armudun kabuğunda bulunabilecek zararlı maddelerden kurtulmak için gereklidir. Bu patojenler, toksoplazmoz ve listeriosis gibi hastalıklarla ciddi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir.

Hamilelikte Kaç Armut Yenilebilir?

Hamilelik sırasında önerilen armut miktarı her gün yaklaşık 1-3 orta boy armuttur.

Hamilelikte Armut Yemek Nasıl Fayda Sağlar?

Armut, doğal olarak yaz aylarında yetişen lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Sağlıklı bir hamileliğin gelişimi için çok önemli olan çok sayıda besin açısından zengindirler. Aşağıda hamilelikte armut yemekten elde edilen önemli faktörler verilmiştir.

1. Gebelikte Armudun Kalorisi

Hamile kadınlar iki kişilik besin sağlamak için yiyorlar ve her zamankinden daha fazla enerji yoğun gıdalara ihtiyaç duyuyorlar. Enerji, fetüsün büyümesi, hamileliğin gelişimi, süt üretimi ve benzeri dahil olmak üzere tüm vücut süreçleri için gereklidir. Armutların kalorisi düşük olmasına rağmen bu sağlıklı meyve karbonhidrat kaynağıdır.

2. Gebeler İçin Armutta C Vitamini

C vitamini, insan vücudundaki çeşitli işlevleri yönettiği için son derece önemli bir antioksidandır. Onlardan bazıları:

 • C vitamini, oksidatif hasara neden olabilecek ve büyüme, gelişme ve enerji üretimi için şart olan hücresel fonksiyonlara müdahale edebilen serbest radikallerle mücadele eder.
 • Küçük bebeklerde fetüste nörolojik gelişimi ve bilişsel becerileri teşvik eder.
 • Gebe kadınlarda olduğu gibi fetüslerde diş etlerini ve dişleri güçlendirir.
 • Gıdaların, özellikle de demirin besin maddelerini emmesine yardımcı olur. Demir, bebeğin gelişiminde, özellikle kan ve dolaşım sisteminin oluşumunda çok önemlidir.

3. Hamilelikte Armuttaki Potasyum

Armut küçük miktarlarda potasyum içerir, ancak yine de hücresel ve doku seviyelerinde birkaç vücut fonksiyonundan sorumludur. Hamilelikte potasyumun faydaları şunları içerir:

 • Potasyum, hem fetüslerde hem de hamile kadınlarda tansiyonun ve kalp atış oranının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Bedenin verimli çalışmasına katkıda bulunarak, kanda bulunan elektrolitlerin yanında dokulardaki sıvıların dengede kalmasına yardımcı olur.
 • Karın veya bacaklardaki kramp olasılığını azaltarak rahatlığı artırır.
 • Sinir sistemini stabilize ederek motor fonksiyonlarını ve koordinasyonu geliştirir.

4. Armutta A Vitamini

Armutlar, ilk trimesterden doğuma kadar hamilelik sırasında kesinlikle gerekli olan bir besin olan A Vitamini açısından çok zengindir. Bu besinin eksikliği hamilelikte ciddi sorunlara neden olabilir. Yararları şunları içerir:

 • A vitamini, diğer besinlerle birlikte bağışıklık sisteminin oluşturulmasına yardımcı olarak bulaşıcı hastalıklardan korunmayı sağlar. Patojenik bakterilerden gelen hastalıkların önlenmesine yardımcı olan beta-karoten türetilir.
 • Görme kalitesini arttırdığı, fetüste göz gelişimini desteklediği ve annede göz sağlığını koruduğu bilinmektedir.
 • A vitamininin fetal büyümeyi ve gelişmeyi etkilediği bilinmektedir, örnek olarak solunum yollar, sinir sistemi, dolaşım ve boşaltım sistemi vb. Fetüste bu vitamin tarafından düzenlenir. Ayrıca, böbrekler ve kemikler gibi organların da uygun gelişim için buna ihtiyacı vardır.

5. Armutta Bakır ve Magnezyum

Bakır ve magnezyum gibi maddeler gebelikte büyük önem taşıyan temel besinlerdir. Avantajlarından bazıları:

 • Bakır, demir ve B vitaminleri ile birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Bu, hamile kadınların hamile olmayan yetişkinlerden bir litre daha fazla kanı olduğu için çok önemlidir.
 • Bakır, kemikler, karaciğer, kan damarları ve benzeri gibi çeşitli organların ve organ sistemlerinin gelişiminde yardımcı olur.
 • İskelet sisteminin sürekli bakımı için bakır gereklidir, böylece vücudu güçlendirir.
 • Magnezyum hamilelik sırasında vücut kaslarını gevşetmek için gereklidir, böylece fiziksel stres ve yorgunluğu azaltır.

6. Armutta Lif

Lif, uygun sindirim sisteminin çalışması için oldukça önemlidir. Avantajlarından bazıları:

 • Hamile kadınlar, genişleyen uterusun neden olduğu boşluk daralması nedeniyle birçok sindirim problemi yaşarlar. Armut lif açısından zengin olduğundan gebelikte sindirim rahatlatılması için yardımcı olacaktır.
 • Gebe kadınlarda lif tüketimi, gebelik hipertansiyonu gibi kan basıncını düzenlemekle bağlantılıdır. Bu preeklampsi gibi gelişme koşullarının şansını düşürebilir.

7. Armutta B6 Vitamini

B-Vitaminleri, eksiklikleri fetal kusurlara neden olabilen hamile kadınlar için bir dizi önemli besindir. Bunların içinde ise en önemlisi B6 Vitaminidir. Yararları şunları içerir:

 • B6 vitamini fetüslerde ve yeni doğanlarda bilişsel ve motor fonksiyon gelişimini destekler. Ayrıca fetal sinir dokusunun büyümesine yardımcı olur.
 • Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini tetikleyerek bedeni sağlıklı tutar.
 • Gebeliğin ilk birkaç ayında ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi gebelik semptomlarının sıklığını azaltır.

8. Armut İçinde Folik Asit

Fetal büyümede folik asit esastır. Avantajlarından bazıları:

 • Folik asit, kan ve dolaşım sisteminin üretimini ve gelişimini destekler.
 • Ayrıca bebeğin sinir sisteminin işleyişinde çok önemli olan sinir tüpünün gelişimine yardımcı olur.

Hamilelikte Armut Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Tüm meyveler gibi, armutlar da yenmeden önce seçilmeli ve sınıflandırılmalıdır. İşte en iyi ve en lezzetli armutları seçmenize yardımcı olacak bazı kriterler.

Görünüm ve Koku:  Armut, kabuğunda lekeler veya çürükler olmadan taze görünmelidir. Taze ve iştah açıcı kokmalıdırlar. Başka herhangi bir görünüm veya kötü koku, armutların çok uzun süre depoda bulunduğunu gösterebilir.

Depolama:  Armutlar buzdolabında saklanabilir, ancak kahverengi bir kağıt torbada ayrı ayrı saklanması önemlidir. Bunun nedeni, armutların yakınında güçlü kokuları olan yiyeceklerin kokuları armudun üzerine sinebilmesidir. Armutlar, depolamadan bir hafta içinde ideal bir şekilde tüketilir. Olgunlaşmamış armutlar birkaç gün boyunca karanlıkta oda sıcaklığında tutulabilir, daha sonra kendiliğinden olgunlaşırlar.

Tüketim:  Armut, en iyi, yemeklerden birkaç saat sonra tüketilir. Çünkü armutlardaki asitler aç karnın iç doku astarını tahriş edebilir, bu da ishale ve kusmaya yol açabilir. Ayrıca, armut ve taze sütü birleştirmek müshil bir etkiye neden olma eğilimindedir, bu nedenle bundan kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Armut Ne Zaman Riskli Olabilir?

Armutların çoğu koşulda yemesi güvenlidir, ancak bazı riskler dikkate alınmalıdır:

 • Çok fazla armut yemek, artan gaz üretimi, ishal ve kusma gibi mide problemlerine neden olabilir.
 • Diyabet yani şeker hastalığınız varsa hamilelik döneminde çok fazla armut yemekten uzak durun.
 • Olgunlaşmamış armutların mide problemlerine neden olabilecek sert lifleri vardır, bu nedenle sadece sarı veya turuncu renkli olgunlaşmış armutları yiyin.
 • Armut, mevcut en popüler ve sağlıklı besinlerdendir. Özellikle gebelik dönemi için çok besleyicidirler. Onları yukarıda açıklandığı gibi küçük önlemlerle tükettiğiniz sürece, hamile bir kadının gebelikte armut zararlı mıdır gibi bir soruyla ilgilenmesine gerek yoktur. Dilerseniz Hamilelikte Hangi Meyveler Yararlıdır? Gebelikte Faydalı Meyveler başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak