Hamilelikte Ahtapot Yenir mi? Gebelikte Ahtapotun Faydaları Zararları

Hamilelikte ahtapot yenir mi gibi balık ve deniz ürünleri hamile kadınların sıklıkla sorgulaması gereken alanlardan biridir, çünkü bazı deniz canlılarının sağlıklı ve güvenli olarak sınıflandırılması zordur. Ahtapot, besleyici, yüksek proteinli bir gıda olarak popülerlik kazanıyor, bu yüzden şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hamile kadınlar onu güvenle yiyip yiyemeyeceklerini bilmek istiyorlar.

Hamilelikte Ahtapot Yenir mi?

Ahtapot, hamile kadınların tamamen pişirilmesi durumunda, genellikle kaynatma, ızgara veya fırınlama yemekleri için güvenlidir. Ahtapot çiğ veya sadece marine edilmiş veya az pişirilmiş yemeklerde yenmemelidir. Ahtapot pişirmenin ve servis etmenin birçok yolu vardır, bu yüzden bu makalede, hamilelikte ahtapot yemekten kaçınmanız gereken durumlar hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Hamilelikte Ahtapot Yemek Hangi Durumlarda Güvenlidir?

Ahtapot, kafadanbacaklı ailesinden bir yumuşakçadır, bu nedenle bir kabuğu olmasa da genellikle genel olarak ‘kabuklu deniz ürünleri’ olarak sınıflandırılır. Bu yüzden hamilelikte gıda güvenliği ve yemek pişirmede, bir ahtapot çoğu kabuklu deniz hayvanı ile aynı şekilde ele alınmalıdır.

Hamile Kadınlar İyi Pişmiş Ahtapot Yiyebilir mi?

Ahtapot, servis edilmeden önce tamamen pişirilirse hamile kadınlar için güvenlidir. Tamamen pişmiş ve soğuk servis edilmiş olsa bile, düzgün bir şekilde hazırlanmış ve saklanmışsa hala güvenlidir. Örneğin ızgara ahtapot genellikle ahtapotun tamamen pişirildiğinden emin olmanın lezzetli bir yoludur. Ahtapotun tamamının pişip pişmediğinden emin değilseniz en kalın kısmı ikiye kesin ve iç kısmının sıcak olup olmadığını ve renk farklılığını kontrol edin. Eğer içi sıcak ve pişmiş bir renkteyse hamilelikte ızgara ahtapot yemek tamamen güvenlidir.

Gebelikte Haşlanmış veya Fırında Ahtapot Yenir mi?

Ahtapot genellikle farklı bir yöntemle pişirilmeden önce kaynatılır. Haşlanmış Ahtapot, hamile kadınların tamamen pişirilmesi durumunda yemeleri için güvenlidir. Bazı büyük ahtapotların güvenli bir şekilde pişmesinin uzun sürebileceğini unutmayın. Bu nedenle güvenle ahtapot yemek için onun iyice haşlanmasına izin verin. Bir ahtapotu kendiniz hazırlıyorsanız, ahtapotun en kalın kısmına (genellikle dokunaçların üstü) pişirmeden önce kesikler atın ki içerisi de dışıyla birlikte pişsin.

Gebelikte Ahtapot Yemek Hangi Durumlarda Risklidir?

Ahtapot pek çok şekilde pişirilebildiğinden, nasıl hazırlandığına bağlı olarak hamile kadınların yemesi için güvensiz olabileceği birkaç ahtapot yemeği vardır. İşte birkaç örnek:

Ahtapot Salatası : Tamamen pişirilmiş, daha sonra bir salatada soğuk servis edilen ahtapot, hamile kadınların uygun şekilde saklanması durumunda yemek yemeleri için güvenli olmalıdır. Bu normalde iyidir, ancak bir restoranda veya benzeri bir yerde yemek yiyorsanız, önceden hazırlanmış salatalara karşı dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Önceden paketlenmiş veya önceden kesilmiş salataların çoğu, taze hazırlanmış olanlardan daha fazla listeria kontaminasyonuna duyarlıdır. Ahtapot salatası yemek istiyorsanız, evde kendi kontrolünüzde hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Ahtapot Carpaccio: İtalya, Yunanistan ve diğer Akdeniz ülkelerinde popüler olan ahtapot carpaccio, genellikle soğuk servis edilen ince şeritler halinde dilimlenmiş çiğ bir ahtapot yemeğidir. Ancak bazı restoranlarda ahtapot carpaccio için dilimlenmeden önce kaynatılır, ancak çoğu zaman çiğ olarak servis edilebilir. Bu kontrol edilmelidir, çünkü ham ahtapot, zararlı bakterilerin potansiyel varlığı nedeniyle hamile kadınlar için güvenli değildir.

Salamura veya Konserve Ahtapot: Carpaccio gibi, ahtapot salamura ve konserve meze olarak yaygındır. Ahtapot bu tür servislerde genellikle marine edilmeden önce kaynatılarak pişirilir. Bununla birlikte, bazı geleneksel tarifler hala ahtapotun çiğ olarak salamura edilmesi ve konservelenmesi gerektiğini savunur. Sirke ve diğer yaygın marine malzemelerinin varlığı hafif anti-bakteriyel özelliklere sahiptir çiğ ham ahtapotun hamile kadınlar için güvenli olmasını sağlamak için bu işlemler yeterli değildir.

Ahtapot Sashimi: Ahtapot Sashimi, Japon mutfağında popülerdir, carpaccio ve marine edilmiş ahtapot gibi, hazırlanmasında çeşitli farklılıklar vardır. Ahtapot sashimi hazırlamak için kısa bir süre kaynatılmış olabilir, ancak iyi kaynatılmamışsa hamileler için bu ahtapot yemeği de risk taşıyabilir. Bu yemek genellikle çiğ servis edilir ve hatta bazı yöresel işletmelerde canlı canlı servis edildiği de bilinmektedir.

Sonuç Olarak Hamilelikte Ahtapot Tüketmek

Ahtapot mükemmel bir yağsız protein kaynağıdır. Ayrıca hamilelikte önemli olan B12 vitamini (kobalamin) bakımından da yüksektir. Demir, potasyum ve selenyumda açısından da yüksek içeriğe sahiptir. Ayrıca B6 vitamini ve bakır için de iyi bir kaynaktır. Ancak hamilelikte kolesterol sorunu ile baş etmeniz gerekiyorsa ahtapot kolesterolde artışa neden olabilir. Dilerseniz Midye Dolma Faydaları Zararları (Hamilelikte ve Cinsel Yönden Etkileri) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak