Hamilelikte A Vitamini: Gebelikte A Vitamini Kullanmak Zararlı mıdır?

Hamilelikte A vitamini kullanmak zararlı mıdır, A vitamini gebelikte bebeğe zarar verir mi? Gibi merak edilen sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalıştık. A vitamini, hızlı büyüyen hücrelerin büyümesini ve farklılaşmasını özel olarak düzenleyen yağda çözünen bir vitamindir. Rolü, cilt ve mukoza zarının işlevini yerine getirmesini sağlama ve yenilenmesini teşvik etmektir. Ek olarak, A Vitamini gece görüşüne, bağışıklık sisteminin gelişimine ve güçlenmesine katkıda bulunur.

Hamilelikte A Vitamini Fazlalığı Zararlı mıdır?

Hamilelikte A vitamini alımının ek olarak artırılması çeşitli zararlı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak normal günlük diyet genellikle yeterli A vitamini sağlar, bu nedenle hamilelik sırasında A vitamini takviyesine genellikle gerek yoktur. Ek olarak alınan fazla A vitamini anne karnındaki bebeğin gelişimine zarar verebilir. Bu nedenle anne adaylarına özel hazırlanan yaygın multivitamin takviyeleri, fetüse zararlı A vitamini içermez. Önemli miktarda A vitamini dozları gelişen fetüse zarar verebilir ve doğum kusurlarına neden olabilir.

A vitamininin en yaygın şekli hayvansal ürünlerde retinoldür. Bitki yaşamında karotenoidler olarak bilinen sarı ve kırmızı gıdalar A vitamini öncüsüdür. Bunların en bilineni beta-karoten’dir. Beta-karoten, gıda ile zararlı miktarlarda alınamaz, çünkü beta-karotenin A vitaminine dönüşümü vücudun A vitamini depoları tarafından belirlenir. Bununla birlikte, beta-karoten içeren takviyeler, önemli miktarlarda A vitamini içerebileceğinden hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Ek olarak, ilaç takviyelerindeki beta-karoten vücutta gıda ile alınan beta-karotenden farklı davranabilir.

Gebelikte A vitamini Hakkında Öneriler

Hamilelikte ve emzirme döneminde önerilen günlük A vitamini alımı:

  • Hamilelik sırasında günde 800 mikrogram (2700 IU) olarak önerilir.
  • Emzirme sırasında günde 1100 mikrogram (3300 IU) önerilir. Anne sütündeki A vitamini, bebeğin A vitamini ihtiyacını desteklemek için yeterlidir.
  • Aşırı dozlar (> 7500 mikrogram / 25000 IU) fetal hasar riskini artırabilir. Sinir, iskelet ve kalp hastalıkları oluşmasına yol açabilir.

Doğal A Vitamini Kaynakları

Fin gıdalarındaki ana A vitamini kaynakları et, yumurta ve sebzelerdir. Karaciğer retinoid A vitamini bakımından zengindir, bu nedenle karaciğer gıdalarının kullanımı sınırlandırılmalı ve ana yemek olarak karaciğerden hamilelik boyunca kaçınılmalıdır. Hamilelikte Demir Eksikliği ve Gebelikte Demir Takviyesi Kullanımı ve Hamilelikte Folik Asit: Gebelikte Folik Asit Eksikliğinin Zararları Nelerdir? başlıklı makalelerimizi de okumanızı öneririz.

Kaynak