Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu ve Bilimsel Yorumlarla

Gut hastalığı bitkisel tedavi ile iyileşebilir mi sorusuna bugün detaylı bir yanıt vermeye çalışacağız. Bu kapsamda gut hastalığı nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir gibi sorulara değinip, gut hastalığının evde bitkisel tedavi yöntemleri var mıdır gibi sorulara geçeceğiz. İbrahim Saraçoğlu gibi isimlerin ve diğer bilimsel çalışmaların ışığında gut hastalığının doğal tedavi süreçlerini irdeleyeceğiz.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi Hakkında

Gut hastalığı bitkisel tedavisi hakkında açıklamalara geçmeden önce gut hastalığının ne olduğunu ve ne gibi belirtilerle ortaya çıktığını, beslenme süreçlerinde yapılan hangi hataların gut hastalığına sebebiyet verdiğini bilmekte fayda var.

Gut Hastalığı Nedir ve Neden Gut Hastalığı Oluşur?

Gut hastalığı, bazı belirgin farklılıklar olmasına rağmen, osteoartrit benzeri ağrıya neden olan bir artrit türüdür. Kandaki yüksek ürik asitin birikmesinden kaynaklanır. Ürik asit daha sonra eklemlerde birikir ve rahatsızlık, ağrı ile iltihaplara neden olur. Eğer gut hastalığını çok şiddetli bir şekilde yaşıyorsanız bitkisel tedavi yöntemlerini denemeden önce mutlaka doktora başvurun.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi İlaçları

Gut hastalığı günümüzde kanda ürik asitin artmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık genellikle fazla kırmızı et tüketen kişilerde görülmektedir. Kırmızı et tüketiminin yanı sıra günlük ihtiyaç duyulandan fazla besin tüketimi ile de meydana gelebilir. Gut hastalığının bir çeşidi ise romatizmadır. Bu iki hastalıkta el ve ayakların şişmesi ile ortaya çıkar. El ve ayakların şişmesinin ardından çeşitli eklem ağrıları oluşmaya başlar. Bu bölgelerde kızarıklık ve yaralar oluşmaya başlar. İşte bu tür sıkıntıları gidermek adına gut hastalığı için uygulanan çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur.

Gut hastalığına bitkisel çözüm yöntemleri ile tedavi sağlanmaktadır. Bu bitkiler arasında yaban mersini başta gelmektedir. Isırgan otunun içerisinde bulunan urticosit maddesi kanda oluşan ürik asiti atmaya yardımcı olur.

Zamanla vücutta oluşan kızarıklıklar ve yaralar iyileşme gösterir. El ve ayaklardaki şişlik inmeye başlar. Gut hastalığı bitkisel tedavi Saraçoğlu yöntemleri arasında bir diğeri ise bu ısırgan otunu ve yaban mersinini kaynatarak çay olarak tüketilmesidir.

Kiraz veya vişne suyu Gut hastalığı için oldukça yararlıdır: 2012 yılında yapılan bir araştırmada gut hastalarına iki günlük süre içerisinde günde 3 porsiyon olmak üzere kiraz yedirilmiş ve kirazın gut hastalığının doğal tedavisinde etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.

Magnezyum Doğal Gut İlacı Olabilir: Bazı araştırmalar magnezyum eksikliğinin iltihabik hastalıkların oluşmasına zemin hazırladığını göstermiştir. Diğer yandan gut hastalığının ana nedenlerinden olan ürik asit seviyesinin yükselmesinin nedenlerinden biri de magnezyum eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeler üzerine 2015 yılında yapılan bir araştırma da magnezyum takviyesi alımının gut hastalığının iyileşmesi adına faydalı olabileceğini göstermiştir.

Gut hastalığı tedavisi için magnezyum takviyesi almayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzu danışmalısınız. Zira aşırı miktarlarda tüketimi çeşitli sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.

Gut Hastalığı Zencefil ile İyileşir mi: Zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Daha önceki yazımızda da zencefilin bilimsel olarak kanıtlanmış 11 faydasından bahsetmiştik. Zencefilin bir diğer yararı da gut hastalığına karşı kendini göstermektedir.

Bir çalışmada, toz zencefilin guttaki ürik asitle ilişkili ağrıyı azalttığı bulundu. Başka bir çalışma, yüksek ürik asit seviyelerine ( hiperürisemi ) sahip olan bireylerde zencefil kullanımının bu seviyeleri aşağı çektiği görülmüştür. Ancak bu ikinci çalışma fareler üzerinde denenmiştir ve zencefilin kendi yedirilmemiş, damar yoluyla zencefilin içeriğindeki maddeler enjekte edilmiştir.

Zencefil ile Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi

Zencefil ile gut hastalığı tedavisinde uygulanacak yöntem ve tarifi şu şekildedir: 1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefili bir miktar suda kaynatıp suyunu sıkın. Karışımı bir bezle ıslatın. Soğuduğunda, bezi günde en az bir kez 15 ila 30 dakika boyunca ağrı hissettiğiniz bölgeye uygulayın. Cilt tahrişi meydana gelebilir, bu nedenle küçük bir alanda önce deneme yapın aşırı derecede yanma ve tahriş meydana geliyorsa bu uygulamadan vaz geçin.

Ayrıca zencefil kürü ile gut hastalığı tedavisinde uygulanacak bir yöntemde kaynamış suda iki çay kaşığı zencefil tozunu demleyip sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 defa içmektir. Bu yöntem de gut hastalığının daha iyi bir hal alması adına size yardımcı olacaktır. Ancak zencefilin aşırı miktarda tüketilmesi yada kişinin sağlık hassasiyeti bulunması sonucunda yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu uygulamayı da yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Gut Hastalığına Karşı Elma Sirkesi, Limon Suyu ve Zerdeçal Kürü

Yarım limonun suyunu bir su bardağı ılık suyun içerisine sıkın, ardından 2 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Bu uygulamayı da sabah ve akşam birer kez olmak üzere uygulayabilirsiniz.

Bu tarifte limon suyu ve zerdeçalın gut hastalığı için çok faydalı olduğuna dair araştırmalar mevcuttur ancak elma sirkesinin gut hastalığına direkt olarak faydası bulunamamıştır. Burada elma sirkesinin görevi böbrekleri düzenleyerek ürik asit fazlalığı nedeniyle gördüğü zararı hafifletmektir. Bu nedenle bu karışım hem böbrekleriniz hem de gut hastalığınız için oldukça yararlı olacaktır.

Gut Hastalığı Bitkisel Tedavi İçin Kullanılabilecek Diğer Bitki ve Uygulamalar

Görüleceği üzere gut hastalığının doğal tedavisinde uygulanabilecek birçok bitkisel yöntem ve uygulama vardır. Bunların dışında aşağıda yer alan gıdaların ve uygulamaların da gut hastalığının seyrinde iyiye gidiş sağlayabileceği düşünülmektedir.

  • Kereviz veya kereviz tohumları
  • Isırgan otu çayı
  • Karahindiba çayları, ekstreleri ve takviyeleri
  • Ebegümeci
  • Elma
  • Muz
  • ingiliz tuzu
  • Bol su içmek
  • Bol bol dinlenmek

Gut Hastalarının Yememesi Gereken Besinler

Bu hastalığın başlıca nedeni olan kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Deniz ürünleri gut hastalığında yenmemesi gerekenler listesinde ikinci sırada yer almaktadır. İçerisindeki demir oranın yüksek olması nedeniyle mercimek, bezelye ve fasulye gibi besinler tüketilmemelidir. Et çeşitlerinden sucuk, sosis, salam, pastırma gibi etlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. İçerisinde trans yağ bulunan cips ve kızarmış patates bu dönemde yenmemesi gereken besinler arasındadır. Bitki grubundan ise, karnabahar, mantar ve ıspanak tüketimi azaltılmalıdır.

Gut Hastalığında İçecek Tüketimi

Günlük kafein alımı tedavi süresince azaltılmalıdır. Özellikle kahve tüketilmemesi gereken içeceklerin başında gelmektedir. Gut hastalığının tedavisinde çilek ve kiraz suları iyi gelmektedir. Bu meyveleri sıkarak günlük 1 bardak tüketmeniz hastalığı yenmede oldukça etkili olacaktır. Ardıç bitkisi de şifalı bitkiler arasındadır. Bu bitkiyi kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz. Su tüketimi ise günlük en az 2,5 litre olmalıdır.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/gout/home-remedies