Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir ve Günlük Yazmak Ne İşe Yarar?

Günlük tutmanın faydaları zihnimiz için oldukça önemlidir. Genellikle başlangıcı ve sonu bilinmeyen kümelenmiş bir düşünce ağı günlük tutarak çok iyi bir şekilde organize edilebilir. Günlük tutma, bilinç akışına ifade verir ve hiç hissetmediğiniz fikirlerin farkında olmanıza bile yardımcı olabilir. İşte günlük yazmanın birbirinden faydalı etkileri…

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Günlük tutmanın, depresyon belirtilerini yönetmeye ve kişinin ruh sağlığındaki iyileşmeyi izlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. “Zihinsel sıkıntıyı hafifletmek, refahı arttırmak ve tıbbi popülasyonlar arasında fiziksel işlevselliği arttırmak için etkili bir müdahale olarak hizmet edebileceği ve yaşam kalitesini iyileştirmek için rutin tıbbi bakıma entegre edilebileceği” bulunmuştur.

Günlük Tutmanın Yazma Yeteneğine Faydaları

Günlük kaydı eklemlenmeyi geliştirir. Günlük olaylarınızı metin biçiminde kaydetmek sizi sık yazmaya zorlar. Bu da zamanla cümle kurma ve güzel yazı yazma yeteneğinizi geliştirir. Ayrıca günlük kaydı tutarken, zihninizi aktif olarak meşgul edersiniz. İçe bakar, duraklar, yazar ve yansıtırsınız. İnsanların meditasyon yoluyla kazanmayı beklediği şey de budur.

Günlük Tutmanın Hafızayı Geliştirmeye Yararları

Günlük kaydı, beyninizin ne düşündüğünü tezahür ettirmek için ellerinizi ve parmaklarınızı metin biçiminde birleştirerek bilişsel hatırlamaya yardımcı olur. Defterinize geri dönüp kayıtlı anılarınızı okumak her zaman kolaydır. Daha sonra, birbirine bağlanan düşüncelerin zorluğunu anlamanıza yardımcı olur, böylece olaylarla bağlantı kurabilir ve hafızanızda kalması adına güzel bir teknik oluşturmuş olursunuz.

Günlük Tutmak Duygusal Zekayı Güçlendirir

Günlük tutma, düşüncelerinizi yönetmenize ve empati kurmanıza yardımcı olan öz farkındalığına ulaşmanızı sağlar. Empati, başkalarını daha iyi anlamak için çok önemli olan duygusal zekaya yardımcı olur. Tutulan günlükleri tekrar okuma geçmişe farklı bir bakış açısı katmanıza da yardım ederek olayları farklı yönlerden ele alma yeteneğine de katkıda bulunur.

Günlük Tutarak Öz Disiplini Geliştirmek Ve Hedeflere Ulaşmak

Anları ve düşünceleri günlüklere kaydetmek, hem bir alışkanlığı sürdürme hem de koyduğunuz hedefleri tekrar tekrar gözden geçirme açısından oldukça faydalıdır. Günlük tutarak kendinizi bir düzende disipline edebilir ve koyduğunuz hedeflerden sapmadan yolunuza devam etmeyi öğrenebilirsiniz. Dilerseniz Telefonun Yararları: Cep Telefonu, Android Telefon Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Günlük tutmanın faydaları nelerdir?

Günlük yazmanın veya diğer bir değişle günlük tutmanın başlıca faydaları maddeler halinde şunlardır:
- Günlük yazmak hafızayı geliştirir.
- Duygusal zekayı artırır, empati yeteneği katar.
- Disiplinli olmaya katkı sağlar.
- Düşünceleri organize eder.
- Dinginlik verir.
- Hedefleriniz göz önünde bulundurmanızı sağlar.
- Düzenli olmanıza yardım eder.

Kaynak