Günde Tek Öğün Yiyerek Zayıflama Mümkün mü? Zararlı ve Sakıncalı mı?

Günde tek öğün yiyerek zayıflama diyeti, günün 23 saati boyunca yiyeceklerden uzak kalarak bir öğün yemekte de ne istersen onu yemektir. Bu yemekler hamburgerden çorbaya ve salataya kadar değişir yani sizin isteğinize kalmıştır. Buradaki amaç ise kalori tüketiminizi gün boyunca sınırlandırmak ama bir öğünde de ziyafet çekerek zayıflamaktır. Diyet süresince su, şekersiz çay ve kahve içmenizde sakınca yoktur ancak şeker ve şekerli içecekler diyetin başarılı olmasını engeller.

Günde tek öğün yiyerek zayıflama diyeti aralıklı oruç tutmakla aynı mıdır?

Günde bir öğün yemek yemekle aralıklı oruç diyeti arasındaki en temel fark öğün farkıdır. Günde bir öğün diyeti adından da anlaşılmaktadır. Ancak oruç diyetlerinde iki öğün bulunmaktadır.

Günde bir öğün diyet o kadar aşırı ki, oruç tutmanın diğer versiyonlarını da geride bırakıyor. Örneğin, 16: 8 diyetiyle, sekiz saatlik bir zaman diliminde (örneğin sabah 9 ve akşam 5 arasında) yemek yiyebilirsiniz. Ancak günde bir öğün diyetinde tek sefer yeme hakkınız bulunmaktadır.

Günde tek öğün yiyerek kilo verilir mi?

Günde sadece bir öğün yediğinizde, normalde olduğundan çok daha az miktarda kalori tüketiyorsunuzdur. Düşük kalori tüketimi genellikle kilo kaybına neden olur; daha geniş çaplı araştırmalar, oruç tutan insanların ve sadece kalori alımını azaltan insanların genel olarak aynı miktarda kilo verdiğini ortaya koymuştur.

Günde bir öğün yemek diyetini uygularken aç hissetmek çok doğaldır, bu da enerjinizin aşağı inmesine ve gücünüzün düşmesine neden olabilir. Uzun süreli kısıtlama dönemleri genellikle kilo vermeye, açlık hormonlarınız ve metabolizmanızdaki değişikliklere neden olur. Sonuçta, bu kısıtlayıcı plana başlamadan günde bir öğün diyetiyle aç hissedeceğinizi bilmelisiniz. Sonuçta daha sağlıklı bir vücut ve kalıcı kilo verme için öğün sayısından ziyade alınan besinlerin değeri ve çeşitliliği daha önemlidir.

Günde Bir Öğün Yemek Yeme diyeti sağlıklı mı?

Aralıklı açlığın amacı, hayati organlarınıza, sindirim hormonlarına ve metabolik fonksiyonlara "dinlenme imkanı" vermesi ve vücuttaki oksidatif stresi azaltmasıdır. Bu diyeti destekleyenler oruç yoluyla ve öğün azaltmayla stresi azaltmanın organ dokularınızın işlevini iyileştirdiğine, iltihaplanmayı azalttığına ve kronik hastalık riskini azalttığına inanıyor. Aynı zamanda, diyabet riskinizi düşürebilecek insülin direncine duyarlılığı da azaltabildiği dile getiriliyor.

Bununla birlikte, oruç tutma ve öğün azaltma ile verilen kiloların daha hızlı bir şekilde geri alındığını, iştah bastırıcı hormonların miktarının arttığı ve sizin başlangıçta hissettiğinizden daha aç hissetmenize neden olduklarına dair önemli kanıtlar vardır.

Günde bir öğün yemek yeme diyetinin farklı faydası, daha erken yatmanıza yardımcı olabileceğidir çünkü herhangi bir kilo kaybı planının en önemli bileşenlerinden biri uyku düzeni ve kalitesidir. Kilo yönetimi ile bağlantılı olarak gece başına yedi saat uyku, kronik hastalık riskini azaltmada ve metabolik sağlığı iyileştirmede etkilidir.

Günde Tek Öğün Yemek Yeme Diyeti Zararlı ve Sakıncalı mı?

Günde bir öğün yemek yeme diyetini destekleyen çok az bilimsel veri vardır. Bu tür bir diyetle ilişkili bazı önemli riskler ve olası olumsuz sonuçlar da vardır elbette:

Vücudunun kendi doğal düzeni olan açlık ipuçlarını ve isteklerini görmezden geliyorsunuz. Vücudumuz kendi ihtiyaçlarına göre bazı gıdaları yemenizi arzu etmenizi sağlayabilir. Ancak öğün azaltma diyetlerinde sadece bir sefer yemek yediğinizden vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri alma imkânınız azalır.

Önemli besinleri kaçırabilirsiniz. Yeterince önemli antioksidanlar, mineraller ve bitkisel besinleri almak için, tam tahıllar, baklagiller, kuruyemişler, tohumlar, yağsız protein ve bazı süt ürünlerinden, meyve sebzelerden birçoğundan bir öğünde faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kötü kolesterol seviyeleriniz yükselebilir.

Vücudunun çalışma metabolizmasını yavaşlatabilirsiniz. Ne kadar çok kısıtlarsanız, metabolizmanız o kadar yavaş yanıt verir. Bu kilo alımı dahil uzun vadede istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Günde sadece bir öğün yersen ne olur?

Neredeyse bütün bir gün boyunca yiyeceği kısıtlamanın yan etkileri şunları içerebilir:

  • Kan basıncı kararsızlığı
  • Baş dönmesi
  • Zihin bulanıklığı
  • Mide bulantısı
  • Hipoglisemi (düşük kan şekeri)
  • Baş dönmesi

Günde bir öğün yiyerek başka neler olabileceğini düşünün. Uygun şekilde yakıt alınmadığında düzenli olarak egzersiz yapmak da zorlaşacak ve belki de sağlıksız hale gelecektir. Ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşılan yemek zamanlarından uzak kalabilirsiniz. Ayrıca, bu diyeti kesmeye karar verdiğiniz anda geri teperek daha fazla ve sağlıksız kilo alma riskiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hala Günde Bir Öğün Diyetini Denemekte Kararlıysanız Bunlara Dikkat Edin

Hala günde bir öğün yeme diyetini denemek istiyorsanız, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler gibi çok çeşitli besin bakımından zengin yiyeceklerden oluşan bir öğün tüketmeye gayret gösterin. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız, kronik rahatsızlıklarınız varsa, hamileyeyseniz veya emziriyorsanız bu diyeti uygulamaktan uzak durun.  

Bu diyetin yerine, mümkün olduğu kadar basit az kalorili öğünler almanızı tavsiye ederiz:  Günde üç veya dört öğün hafif ama çeşitli besinlerden oluşan yemek yiyin. Akşamları yatmadan önce yemek yemeyin. Ayrıca akşam yemeklerinden sonra kalorisi yüksek tatlılar ve kuru yemişlerden uzak durun. Bu tavsiyelere uyduğunuz takdir de günde bir öğün yemek yeme diyeti ve diğer oruç diyetleri gibi güvenilirliği kesin olmayan diyetleri uygulamak zorunda kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Dilerseniz Kerevizin Faydaları: Yaprağı, Kökü Karaciğere, Zayıflamaya Yararlı mı? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/a27506052/omad-diet/