Greyfurt Hangi Hastalar Yiyemez ve Etkileşime Geçen İlaçlar Nelerdir?

Greyfurt hangi hastalar yiyemez sorularına en çok muhatap olan meyvelerdendir. Greyfurt; hafif acı ve ekşi olan tadı ile pembe renkli turunçgil ailesinden bir meyvedir. Tatlı portakallarla çapraz melez olan bir meyve olarak Barbados adasında yetiştirilmeye başlanan greyfurt meyvesi; özellikle son yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır. Türkiye’de ise özellikle son 10 yılda üretimi ve tüketimi artmıştır. Son yıllarda artan tüketim ile beraber greyfurt meyvesi hakkında greyfurt hangi hastalar yiyemez, greyfurtun faydaları neler gibi sorular artmaya başladı. Bu yazıda bu ve buna benzer soruları cevaplandırarak greyfurt hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Greyfurt İçeriği Nasıldır ve Greyfurt Hangi Hastalar İçin Neden Zararlıdır?

Greyfurt insan sağlığı için oldukça faydalı vitamin ve mineraller bulunduran bir meyvedir. Bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi sağlığı için oldukça önemi bulunan lif açısından zengin bir kaynaktır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler arasında en çok bulunan vitamin ise C vitaminidir. Çok çok az miktarda da olsa kolesterol içerir. Özellikle hamilelik dönemi için oldukça gerekli olan Folat açısından da fazlaca zengin içeriğe sahiptir.

Bunların yanında C vitamini, A vitamini, K vitamini, E vitamini, Pridoksin, Niasin, Riboflavin, Pantotenik asit ve Tiamin içerir. En zengin olarak bulunan mineral çeşidi ise Potasyum mineralidir. Potasyum dışında birçok mineral bulundurur. Bu mineraller; Selenyum, Fosfat, Çinko, Kalsiyum, Manganez, Magnezyum, Demir, Bakırdır. Likopen ve beta karoten açısından çok önemli bir depodur. Bu içeriğe sahip greyfurt için tansiyon ilacı kullananlar greyfurt yiyebilir mi gibi sorular insanların kafalarında oluşuyor. Greyfurtu kimler yemeli, kimler yememeli bu durum oldukça merak edilenler arasında yerini alıyor.

Greyfurt Hangi Hastalar İçin İyi Gelmez?

Doğada yetişen her canlının, her meyvenin her sebzenin yararı varken azı durumlarda zararı da oluyor. Özellikle kış aylarında grip hastalığından korunabilmek için tüketilen greyfurt hangi hastalar yiyemez gibi sorular insanların aklını kurcalıyor. İşte bu sorunun cevabı; diş minesinde erozyon bulunan yani hassas dişlere sahip olan kişiler greyfurtun diş minesini aşındıracak asitler içermesinden dolayı greyfurt tüketmemelidirler.

Greyfurt Reflü Hastalarınca Yenebilir mi?

Bunun yanında midesinde reflü olan hastalar da asit seviyesinin yüksek olması sebebi ile reflüyü arttıracağı için greyfurt tüketmemelidirler. Böbrek yetmezliği olan hastalar içinde oldukça yüksek potasyum içeriğine sahip greyfurtları tüketmemeleri gerekir. Böbrekler normal fonksiyonunda çalışamadığı için potasyum kanda kalır ve atılamaz. Kanda biriken yüksek potasyum seviyesi ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi bir meseledir. Bunun dışında çeşitli ilaç etkileşimlerine sebep olabilene greyfurt tüketilirken dikkatli olunmalıdır.

Greyfurt İle Hangi İlaçlar Etkileşime Girer?

İlaçlar ağız yolu ile alındıktan sonra, vücudumuzda salgılanan enzimlerin yardımı ile parçalanırlar ya da incebağırsaktan emilerek kana geçerler. Bu şekilde etkilerini gösterirler. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ilaçlar kendi aralarında etkileşime girerken aynı zamanda beslenme yolu ile aldığımız gıdalarla da etkileşime girerler. İlaçların etkileşime girebildiği besinlerden biri greyfurttur. Greyfurt ile etkileşime giren ilaçlar: Bazı kolesterol, tansiyon, antidepresan, kortikosteroidler, kalp ritmi ve kan sulandırıcı ilaçları ile greyfurt etkileşime girer. Bu etkileşim sonucunda greyfurt ilacın etkisini azaltabilir.

Ayrıca greyfurtun yararlarından ve zayıflama üzerindeki etkilerinden bahsettiğimiz Greyfurt Faydaları Zayıflatırmı? Greyfurt yiyerek kilo vermek mümkün mü? başlıklı makalemizi de okumanızda yarar olabilir. Ve greyfurt hakkında daha fazla bilgiye wikide greyfurt hakkında bilgiler kısmına tıklayarak ulaşabilirsiniz.