Goji Berry Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir, Kimler Kullanamaz?

Goji berry zararları nelerdir ve kimler kullanamaz soruları faydalı bir besin olması nedeniyle göz ardı edilmektedir. Biz de bu yazımızda goji meyvesinin kimler için sakıncalı olduğunu ve hangi durumlarda zararlı yan etkilere neden olabileceğini ele aldık.

Goji Berry Zararları Nelerdir Ve Kimler Kullanamaz?

Goji meyveleri ( Lycium barbarum ) Çin ve Tibet Himalayalarına özgü meyvelerdir. Hafif tatlı ve ekşidirler ve yulaf ezmesi ve salatalarda bileşen olarak kullanılırlar. Bazı faydalar sunsalar da, aşırı alımları yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Meyveler ilaçlarla etkileşime girebilir ve eğer ilaç kullanıyorsanız veya kronik rahatsızlıklarınız varsa yada hamileyseniz dikkatli olmalısınız.

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji berry zararları arasında bazı kişilerde alerjiye neden olmak da vardır. Bu yazıda, meyvelerin potansiyel zararlı yan etkilerini başlıklar halinde detaylı bir şekilde görebileceksiniz.

Goji Berry İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Goji Berry meyveleri varfarin dâhil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir çalışmada, 71 yaşındaki warfarin tedavisi gören bir kişiye goji berry suyu verilmiş ve kişide morarma, rektal kanama ve burundan kanama gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Goji Berry suyu almayı bıraktığında semptomları düzelmiştir. Goji berry suyu, kanamayı artırabilen popüler bir bitkisel içecektir. Antikoagülan olan warfarin gibi ilaçlarla etkileşir ve etkisini arttırır. Bu yüzden kanama riski olan durumlarda ve ailenizde beyin kanaması gibi hikâyeler varsa Goji Berry meyvesinden tüketirken çok dikkatli olun.

Goji Berry Şekeri Aşırı Derecede Düşürebilir

Goji Berry meyveleri kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabeti yönetmek için olası tedavi seçenekleri olarak tanımlanmıştır. Ancak zaten diyabet ilacı kullanıyorsanız, kan şekeri seviyenizin çok fazla düşmesine neden olabilirler. Goji meyvelerinin hipoglisemiye neden olabileceğini belirten doğrudan bir araştırma yoktur. Ancak, dikkatli olmak daha iyidir. Diyabet tedavisi görüyorsanız lütfen Goji Berry tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Goji Berry Zararları Alerjiye Neden Olabilir

Goji meyveleri, vücudun aşırı duyarlı hale geldiği bir durum olan anafilaksiye neden olabilir. Meyvelerdeki lipit transfer proteinleri bu reaksiyonlardan sorumlu olabilir. Anafilaksi semptomları arasında kurdeşen, nefes yolu tıkanıklığı, gastrointestinal sorunlar ve şok bulunur. Gıda alerjisi riski taşıyan kişiler, doktorlarından onay alana kadar Goji Berry tüketmemelidir.

Goji Berry Yan Etkileri Tansiyonu Aşırı Derecede Düşürebilir

Çalışmalar Goji Berry meyvelerinin tansiyon oranlarını düşürmeye yardım edebileceğini göstermektedir. Bu iyi bir haber olabilir, ancak kişi zaten yüksek tansiyon tedavisi için ilaç kullanıyorsa sorunlara neden olabilir. Goji meyveleri, kan basıncını düşüren ilaçların etkisini artırabilir. Bu, hipotansiyona veya kan basıncı seviyelerinin tehlikeli oranda düşük seviyelere inmesine sebep olabilir. Hipertansiyon tedavisi için zaten ilaç kullanıyorsanız, Goji Berry tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışın.

Goji Berry İshale Neden Olabilir

Bir deney sırasında, goji meyveleri (goji berry çayı) tüketen bir kişi kanlı olmayan ishal ve karın ağrısı yaşamıştır. Meyvelerin insan vücudundaki bazı genleri modüle ettiği de bu deneyde bulunmuştur. Ancak bu yan etkilerin bir başka olası nedeni kontaminasyon olabilir. Bu nedenle, sindirim sorunlarınız varsa, goji meyveleri tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelikte Goji Berry Zararları

Goji meyveleri betain içerir. Betain ayrıca adet ve kürtajı tetiklemek için de kullanılabilir. Meyveler ayrıca östrojen hormonunu taklit eden bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, hamile veya emziren kadınlar veya östrojene duyarlı hastalıkları olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Goji Berry Meyvesini Kimler Kullanamaz

Goji berry meyvesini tüketmenin sakıncalı olduğu durumları yazımız içerisinde belirtsek de maddeler halinde kısaca listelemekte de fayda var:

  • Tansiyon ilacı kullananlar için Goji Berry sakıncalıdır.
  • Hamileler Goji Berry meyvesi kullanmamalıdır.
  • Emzirme döneminde goji berry kullanırken dikkatli olunmalıdır.
  • Şeker ilacı kullananlar goji berry meyvesi tüketmemelidir.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar Goji Berry meyvesinden uzak durmalıdır.
  • Beyin kanaması gibi kanama riski bulunanlar Goji Berry tüketmemelidir.
  • İshal sorunu yaşayanlar da bu meyveden uzak durmalıdır.
  • İlaç kullananlar Goji Berry meyvesinden tüketmemelidir.
  • Ameliyat öncesinde ve sonrasında 2 hafta süreyle tüketilmemelidir.

Goji Berry Zararları Hakkında Son Sözler

Goji Berry çok sayıda sağlık faydası olan besinler açısından zengindir. Bununla birlikte, meyvelerin aşırı tüketimi bazı insanlarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, meyveleri diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın. Hamile veya emziren kadınlar bu meyveden uzak durmalıdır. Bunların dışında normal şartlarda ise günde 15 g Goji Berry yiyebilirsiniz. Dilerseniz Karabaş Otu Zararları Nelerdir? Karabaş Otunun Zararı ve Yan Etkileri başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak