Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Ginseng nedir: bilimsel adıyla; Panax ginseng Meyer, Araliaceae familyasına ait tıbbi bir bitkidir.

Dünyanın en güçlü köklerinden biri olan ginseng, vücut için doğal bir uyarıcı ve en etkili besinlerden biridir. Bir adaptojen olarak, özellikle fiziksel işlevler üzerindeki istisnai yararlı etkileri nedeniyle, aynı zamanda zihin ve bilişsel yetenekler üzerinde büyük merak uyandırır.

Ginseng, güçlü bir doğal gıda takviyesi

Ginseng ve daha özel olarak "Kore Ginsengi" Kore ve Çin'de doğal olarak yetişir. Ancak bazen dünyanın geri kalanında yapay olarak da yetiştirilmektedir.

Ginseng ve rhodiola rosea'yı ilişkilendirin

Ginseng'in başka bir çeşidi de Amerika kıtasında yetişmektedir. Ancak en etkili olduğu bilinen ginseng türü Kore'den Panax Ginseng Meyer'dir. Ginseng, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle dünyanın en popüler gıda takviyelerinden biridir.

Ginseng'in olağanüstü besleyici özellikleri, onu Asya'da ve tüm kıtalarda çok popüler bir kök haline getirir. Bu kök hem yemek pişirmede hem de geleneksel tıpta kendini gösterir. Ginseng, çeşitli bileşenleri sayesinde vücudu özellikle uyarır. Bağışıklık sistemine etki eder ve vücudun doğal savunmasını güçlendirir.

Aynı zamanda doğal afrodizyak ve anti-inflamatuar özellikleri ile öne çıkar. Ama aynı zamanda nispeten bilinmeyen başka faydaları da var.

Ginseng nedir?

Ginseng nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap: Taze, orijinal haliyle tüketilen bir yumrudur ve tüm dünyada çoğunlukla gıda takviyesi şeklinde tüketilen bir köktür.

Aynı zamanda dünyada en çok tüketilen besin takviyelerinden biridir. Vücut için faydalı özellikleri, geleneksel Asya tıbbında birinci derecede önemli bir yer bulmasına izin verdi. Ginseng dört bin yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

Ginseng, Asya'da ve Batı dünyasında yaklaşık elli yıldır bilinen bir köktür. Artık tüm dünyada tanınan bir isim. Ancak çok az insan özelliklerini, nasıl üretildiğini ve faydalı etkilerini gerçekten bilir. Günümüzde, ginseng o kadar nadir hale geldi ki, bazen kalitesiz ürünler fahiş fiyatlarla satılmaktadır.

Tarihi kaynaklarda Ginseng nedir?

Ginseng, Mandarin Çincesinde "kök adam" anlamına gelir. Çin'den Kore'ye uzanan bir bölgede ortaya çıkmıştır ve kullanımı 4000 yıldan daha eskilere dayanmaktadır. Ginseng, daha sonra bir gençlik iksiri olarak kabul edildi. Ve onu uyarıcı ve güçlendirici olarak kullanan Çin imparatorları için ayrılırdı. Çok daha sonra, tıbbi özellikleriyle ününün arttığı 1000 yıllarında Avrupa'ya tanıtıldı.

Burada söz konusu olan ginseng, Asya kökenli kırmızı Panax Meyer ginsengidir. Binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbı tarafından kullanılan biri. Çin-Kore bölgesinde doğal olarak yetişir. Çünkü bilmelisiniz ki bu bitki türünün Amerika kıtasında da yetişen bir çeşidi daha vardır. Farklılıklar esas olarak köklerde bulunan ginsenosidlerin ve saponinlerin konsantrasyonu ve bileşiminde bulunur.

Ginseng'in erdemleri aslında esas olarak kökte bulunur. Bu nedenle, satın almadan önce, Amerikan ginsengi olabilen veya ginseng'in çok az ilgi çeken sap, yaprak ve diğer kısımlarından oluşan basit bir "ginseng özü" değil, Kore kırmızı ginseng köküne dayalı bir ürün seçmeye dikkat etmek önemlidir.

En iyi ginseng nedir ve nereden satıl alınır?

Ginseng satın almadan önce , ürünün tam olarak ne içerdiğini bilmek önemlidir.

Natura Force ginseng, özellikle bileşimi ve menşei ile diğer ürünlerden farklıdır. Gerçekten de Mount Paektu bölgesinden ginseng kullanıyoruz. Kökler, dünyanın en iyi ginsengini üretmesiyle tanınan Çin ve Kuzey Kore arasında uzanan dağlık bariyerde gelişir.

Ginsengimiz, yüksek ginsenosid içeriği (%10'un üzerinde) ile 10:1 kök özünden oluşur. Bu nedenle özellikle güçlüdür. Aktif ilkelerin en iyi konsantrasyonuna sahip olduğu yedinci ve sekizinci yılları arasında hasat edilir. Kökler daha sonra bir dönüşüm sürecinden geçmeden ve Fransa'da paketlenmeden önce iki hafta güneşte kurutulur. Ayrıca çok sayıda kalite kontrolünden geçer.

Natura Force ginseng, organizmamız üzerinde en etkili özellikleri sunmak için atalardan kalma bir sürece göre üretilir: Güneşte kurutulmadan önce buharla ısıtmak gerekir. Şu anda, bu kök için pazar, bitki için daha iyi bir aktif ilkeler konsantrasyonuna sahip olması için ideal ortamı mümkün olduğunca yeniden yaratmaya çalışan, dünyanın çeşitli ülkelerindeki mahsullerden gelen önerileri içermektedir. Kolay olmayan bir şey, çünkü pazarlanabilir olgunluğa ulaşmak için ampulün en az yarım düzine, hatta daha fazla yaşında olması gerekir. Konumuzun hayati işlevlerine uygun bir sıcaklık için ortam mümkün olduğunca gölgeli ve serin olmalıdır.

Kaliteli Insam (bitkinin Korece adı) üretimi için Asyalılar tarafından binlerce yıldır geliştirilen atadan kalma protokoller çok katıdır. Modern bilim ve laboratuvar malzemeleri, en önemli ginsenosidlerin konsantrasyonunun hassas bir şekilde ölçülmesini sağlar. Analizler, Çin-Kore ortamında geleneksel bir şekilde yetiştirilen kökün en yüksek Rb1 + Rg1 + Rg3 içeriğine (ginseng kalitesini belirleyen diğerleri arasında üç tür ginsenosid) sahip olduğunu herhangi bir belirsizlik olmaksızın göstermektedir.

Ginsengin vücuda faydaları

  • Fiziksel performansı, dayanıklılığı artırır
  • Bilişsel işlevlerin korunmasına ve/veya zihinsel yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur
  • Yorgunluk ve asteni zamanlarında vücudu canlandırır ve güçlendirir
  • Hastalıktan veya yaralanmadan kurtulan kişilerde iyileşmeyi iyileştirir
  • Daha iyi uyanıklığı ve daha yüksek enerji seviyelerini teşvik eder
  • Entelektüel konsantrasyonu geliştirir
  • Enerjiyi, gücü ve canlılığı geri kazandırır
  • Sertleşmeyi indükleyen ve iyileştiren ve tatmin edici cinsel ilişkilerin sürdürülmesine yardımcı olan bilinen afrodizyak
  • Zihinsel esenliğe, enerji eksikliğine katkısağlar ve depresyon duygularıyla savaşmaya yardım eder.

Güçlü bir adaptojen olarak ginseng nedir?

Ginseng nedir diye sorulduğunda basitçe güçlü bir adaptojendir denir. Adaptojenler, genel dengeyi düzeltmeye yardımcı olur ve genel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kore kırmızı ginsengi, enerji ve stres üzerindeki faydalı etkisi ile de bilinmektedir. Aynı zamanda zihinsel sağlığa da katkı sağlar. "Canlılık bitkisi" olarak da adlandırılan ginseng, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini desteklemeye ve sağlamaya yardımcı olur.

Çok geniş erdemleri, vücudu etkili bir şekilde desteklemeyi, yorgunluğa karşı savaşmayı, uyanıklığı artırmayı ve nekahet halindeyken daha iyi iyileşmeyi teşvik etmeyi mümkün kılar. Ginseng'de bulunan ginsenositler ve saponinler, ona tüm özelliğini verir. Çok sayıda bilimsel çalışma, ginsengin olumlu etkileri hakkında bilgi vermeyi mümkün kılmıştır. Psikolojik esenliğe ve depresyonla mücadeleye de katkı sağladığı için sadece bedene değil zihne de faydaları vardır.

Hangi ginseng türü daha iyidir?

Panax ginseng, faydalarının çoğunu vücuda borçlu olduğu birkaç aktif bileşen içerir. Bunlara ginsenosidler ve triterpenoidler dahildir. Ginsenosidlerin anabolik ve adaptojenik etkileri vardır, ancak aynı zamanda immün adjuvanlardır.

Kore ginsengi ayrıca pantotenik asit ve nikotinamid içerir. Özellikle, saponositlere benzer erdemleri ile tanınan tetrasiklik triterpenlerin dammaran ve glikozitlerinden oluşur.

Ginseng'in etkileri ve kullanımları

Ginseng nedir ve nasıl çalışır?

Ginseng'in güçlü bir adaptojen olduğu, fiziksel performansı iyileştirdiği, vücudu ve tüm işlevlerini uyardığı bilinmektedir.

Ginseng'in insan vücudu üzerindeki etkisini açıklamak için, tıbbın Asya kıtasında nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Beden ve zihin birdir ve birinin gösterdiği belirtiler ikincisinin hastalıklarından kaynaklanabilir. Bu aynı zamanda bir denge, tamamlayıcılık, enerji dolaşımı (Chi) sorunudur. Dahası, Çinli bilgeler bin yıldır her şeyin doğadaki bir döngü meselesi olduğunu anlamışlardır. Vücudumuzdan geçen tüm devreler iyi çalıştığında dengeye ulaşır.

Bir adaptojen olarak ginseng, insan organizmasında gerçek bir enerji düzenleyicisi olarak görev yapar. Bu bitkinin kökleri; bağışıklık, enerji seviyeleri, refahı ve insanların psikolojik sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, ister fiziksel ister zihinsel olsun, yorgunlukla etkili bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olur.

Bilişsel işlevleri iyileştirin

Vücuda faydalarıyla bilinen ginseng kökü, beynimiz üzerindeki etkileri nedeniyle binlerce yıldır kullanılmaktadır. Gerçekten de bilişsel işlevlerimizi ve özellikle hafızamızı geliştirir.

Ginseng ayrıca dejeneratif hastalıkların semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olur. Bu, özellikle bazı çalışmalara göre Alzheimer hastalığı olgusudur ( 1 ). Ek olarak, ginseng tüketimi, zihinsel yetersizlikten muzdarip yaşlıların hafıza kapasitelerini geliştirecektir ( 2 ). Son olarak, depresyonla savaşmak için de etkilidir.

Enflamasyona karşı savaş

Zerdeçal gibi, ginseng de ilginç anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bileşiminde bulunan ginsenosidler, iltihabı önlemeye ve durdurmaya yardımcı olur, aynı zamanda hücrelerimizin antioksidan kapasitelerini de geliştirir.

Ginseng ve atletik performans

Ginseng, özellikle fiziksel ve zihinsel performansı iyileştirme yeteneği ve ayrıca anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle sporcular tarafından özellikle takdir edilen bir gıda takviyesidir .

Fiziksel iyileşme için faydalıdır. Bu nedenle koşucular ve diğer çok yoğun sporların (vücut geliştirme, crossfit, boks vb.) uygulayıcıları genellikle kür şeklinde tüketirler. Ginseng'in faydaları ayrıca guarana, maca ve spirulina gibi diğer besin takviyeleri ile birleşir.

Libido, Cinsellik, Enerji ve Ginseng

Ginseng nedir dendiğinde ilk akla gelen şey cinsel gücü artırmasıdır. Libido üzerindeki özellikleri ve cinsel isteği iyileştirmesiyle dünya çapında tanınmaktadır . Daha da iyisi, erkekliği uyarır ve erektil disfonksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Bir maca-ginseng derneği, cinselliğinizi (ister erkek ister kadın olun) geliştirmek ve daha iyi cinsel performansı teşvik etmek istiyorsanız doktorunıza danışarak ginseng tüketebilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları – Cinsel Yaşama, Saça, Cilde, Sese…

Enerji seviyenizi artırın

Düzenli ginseng alımının fiziksel yetenekler ve enerji üzerinde önemli faydalı etkileri vardır ( 3 ). Birçok çalışma ile kırmızı ginsengin fiziksel aktivite ve enerji seviyelerini iyileştirme üzerindeki tüm potansiyeli ortaya çıkmıştır. Ginseng ayrıca, her ikisi de dayanıklılık, toparlanma ve spor performansı ihtiyaçları ile bağlantılı olan solunum kapasitesini iyileştirmede ve laktik asidi ortadan kaldırmada faydalı olacaktır ( 4 ).

Yorgunlukla mücadele

İster fiziksel ister zihinsel yorgunluk olsun, ginseng'in daha fazla enerjiyi geri kazandırması, hastalıkları iyileştirmesi ve uyanıklığı teşvik etmesi önemlidir. Fiziksel yetenekleri geliştirir ve güçlü bir doğal enerji verici görevi görür. Tükenmişlik veya nekahat dönemindeki kişilerde kullanılan ginseng, çeşitli çalışmalarda tüm yeteneklerini ve etkinliğini göstermiştir ( 5 ).

Bağışıklık savunmasını güçlendir

"Canlılık bitkisi" olarak da bilinen ginseng ve daha spesifik olarak kırmızı ginseng, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini desteklemeye ve sağlamaya yardımcı olur ( 6 ). Ginseng, makrofajların fagositik aktivitesini arttırır ve böylece vücudun bakterilere, bulaşıcı hücrelere ve vücuda yabancı diğer nanopartiküllere karşı korumasını güçlendirir. Ayrıca immün sistemi uyarıcı etkiler gösterir. Bu nedenle, fiziksel veya zihinsel yorgunluk durumunda veya mevsim geçişlerinde bağışıklığını güçlendirmek için birebirdir. Bu amaçla guarana veya arı sütü ile kombine edilmelidir.

Kirazın Faydaları: Cilde, Cinsel Güce, Kalbe, Kansere… Kiraz Zayıflatırmı?

Sonuç Olarak Ginseng Nedir ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

Sağlıklı bir yaşam için ginseng nedir ve tam olarak ne anlam ifade eder, faydaları ve kullanım şekilleri nelerdir gibi soruları yanıtladık. Peki ginseng ne kadar tüketilmelidir? Ginseng tüketimi, sahip olduğunuz ek türüne bağlı olarak fark gösterir. Gerçekten de, ister basit bir ginseng tozu, isterse gerçek bir kırmızı ginseng kökü ekstresi olsun, öneriler aynı olmayacaktır. Burada, mağazamızda sunulan Kore ginseng kökü ekstresine sahip olmak için en etkili formülasyona odaklanacağız. Bu nedenle, optimum etkiyi elde etmek için günde 1 ila 3 kapsül ginseng, yani 750mg kök ekstresi dahil maksimum 1200mg toz tüketmenizi öneririz. Dozlar, yorgunluk veya stres durumunuza veya örneğin nekahat döneminin başlangıcında veya tam fiziksel hazırlıkta olmanıza (örneğin yüksek seviyeli sporcularda) bağlı olarak değişir.