Ginkgo Biloba faydaları, zararları nelerdir? Baldırıkara nedir, neye yarar?

Ginkgo Biloba faydaları ya da diğer bir değişle baldırıkara otu yararları ve zararları konulu bu yazımızda, ginkgo biloba nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, kimler kullanamaz ve yan etkileri nelerdir gibi soruların yanında baldırıkaranın yararlarından da detaylıca bahsedeceğiz.

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo biloba yani öteki ismiyle baldırıkara otu, yüzlerde senedir çeşitli kullanımlar için üretilen Çin’e ait kökenleri bulunan bir ağaç türüdür. Kadim bir bitki türünün halen yaşamakta olan tek üyesi konumunda bulunduğundan, fosil olarak adlandırılan bitki türlerinden biri olma özelliğine de sahiptir. Ginkgo bitkisinden elde edilen tedavi amaçlı karışımlar, genellikle beyin işlevleri ve kan dolaşımına yönelik kullanıma odaklanır.

Ginkgo Biloba Faydaları Nelerdir?

Ginkgo biloba bitkisinin yararları maddeler halinde şunlardır:

 • Antioksidan yönünden güçlü bir içeriğe sahiptir.
 • İltihap ile etkili bir biçimde mücadele eder.
 • Damar sistemine ve kalbe faydalıdır.
 • Psikiyatrik bozuklukların etkilerini ve demans belirtilerini azaltır.
 • Beyin yapısını korur ve sağlıklı kalmasına yardım eder.
 • Strese iyi gelir.
 • Gözleri güçlendirir.
 • Baş ağrısına ve migren sorunlarına faydalıdır.
 • Depresyona iyi gelir.
 • Astım ve KOAH hastalıklarında rahatlama sağlayabilir.
 • Cinsel sorunların giderilmesinde etkilidir.

Dilerseniz yazımızın devamında Ginkgo Biloba faydalarının detaylarına erişebilir, yan etkileri ve zararları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Faydaları Sahip Olduğu Antioksidanlardan Gelir

Ginkgo’nun antioksidan içeriği, sağlıklı olma iddialarının çoğunun arkasındaki neden olabilir. Ginkgo, etkili antioksidan özellikleri ile bilinen maddeler olan yüksek oranlarda terpenoidler ve flavonoidler barındırır. Antioksidanlar, serbest radikallerin olumsuz etkileriyle savaşır veya onları çalışmaz hale getirir. Serbest radikaller, besinleri enerjiye dönüştürme veya detoksifikasyon fonksiyonlar esnasında bedende üretilen büyük oranda reaktif parçacıklardır. Sağlıklı dokulara zarar verme, hastalık gelişimine katkıda bulunma ve yaşlandırma gibi etkilere sahiptir. Ginkgo bilobanın antioksidan özellikleri üzerine yapılan deneyler umut verici etkiye sahiptir. Fakat, tam olarak bu etkişerin nasıl çalıştığını ve belirli sağlık sorunlarının iyileştirilmesinde ne kadar güçlü olabileceğini belirsizliğini hale korumaktadır.

İltihap Giderici Olarak Ginkgo Biloba Faydaları

İltihaplanma, bedenin yabancı bir cisim tarafından yaralanma veya zararlı organizmalarca istilaya uğraması sonucu verdiği doğal tepkinin bir ürünüdür. Enfeksiyon durumunda, yabancı istilacıya karşı mücadele etmek veya yaralanmış organları tedavi etmek için bağışıklık sisteminin ürettiği maddeler iltihabı oluşturur. Bazı süregelen rahatsızlıklar, hiçbir yaralanma mevcut olmasa bile, iltihaplı bir savunma mekanizmasını tetikler. İlerleyen dönemlerde, bu aşırı iltihap durumu, beden dokularına ve hücre DNA’sına kalıcı zarar oluşturabilir. Uzun yıllardır yapılan laboratuvar ve hayvan deneyleri, ginkgo bitkisinin çeşitli rahatsızlıklarda hem insan hem de hayvan hücrelerinde iltihaplanma etkilerini düşürebileceğini göstermektedir.

Ginkgo özütünün iltihaplanmayı azalttığı bazı özel durumlar şunlardır:

 • Artrit
 • İrritabl Barsak Hastalığı
 • Kanser
 • Kalp Hastalığı
 • İnme

Bu veriler cesaret verici olsa da, bu karmaşık hastalıkların tedavisinde ginkgo’nun rolü hakkında somut sonuçlar çıkarmadan önce insanlar üzerinden yapılan deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca İltihap Sökücü Bitkiler ve Kurutucu Çaylar Nelerdir, Enfeksiyona Ne İyi Gelir başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Ginkgo Biloba Yararları Dolaşım ve Kalp Sağlığı Üzerinde de Etkilidir

Ginkgo ile desteklenmiş kalp rahatsızlığı olan bireyler üzerinde yapılan bir deneyde, bedenin birçok bölgesine kan akışında hemen bir yükseliş görüldüğü ortaya koydu. Benzer şekilde, başka bir çalışma da ginkgo özütü kullanılarak tedavi edilmeye çalışılan yaşlılarda da benzer olumlu etki gözlenmiştir. Ek araştırmalar da ginkgo bitkisinin felç önleme, kalp sağlığı ve beyin sağlığındaki koruyucu yönlerine işaret ediyor.

Psikiyatrik Bozuklukların ve Demans Belirtilerini Hafifletilmesinde Ginkgo Biloba Faydaları

Ginkgo, Alzheimer hastalığı ile ilişkili stres, endişe ve yaşlanma ile bağlantılı beyin fonksiyonu düşüşünü azaltma yeteneği sebebiyle birçok kez değerlendirildi. Genel olarak, araştırma sonuçları bu alanda tutarsızdır. Bazı çalışmalar, ginkgo kullanan bunama hastalığı yaşayanlarda bilişsel düşüş, yani hafıza gücünde azalma, oranında gözle görülür, olumlu bir değişim olduğunu göstermektedir, fakat diğer araştırmalar bu sonucu desteklememektedir.

Hayvan çalışmalarına genel bakış, ginkgo biloba bitkisinin depresyon belirtilerinin iyleştirilmesinde de yardımcı olabileceğini ortaya konulmaktadır. Kaçınılmaz bir stresli durumdan önce baldırıkara bitkisi verilen fareler, ginkgo almayan gruba göre kaygıdan daha az olumsuz olarak etkilenmiştir.

Baldırıkara Otunun Göz Sağlığına Faydaları

Çok az çalışma, ginkgo’nun göz sağlığı ve görme ile nasıl ilişkili olduğunu gözlemlemiştir. Ancak, ön sonuçlar umut vericidir. Bir araştırma, baldırıkara otu ile beslenen glokomlu bireylerin gözlerinde kan akışında artış oluştuğu, fakat bunun kesin olarak daha iyi görmeye dönüşmediğini ortaya koymuştur. Bir diğer deneyde ise, ginkgo özütünün yaşlanmaya bağlı maküler dejenerasyonun kötüleşmesi yada iyileşmesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sırasında deneklerden bir kısmı görüş kalitesinde artış olduğunu ifade etmiştir.

Ginkgo Biloba Cinsle Güce Faydaları

Bazı araştırmalar ginkgo otunun düşük libido veya erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev sorunlarının iyileştirilmesinde kullanılabileceğini ifade etmektedir. Kan damarlarındaki sorunların giderilmesi yardımcı olan ginkgo otunun bu etkisi sayesinde cinsel organların sağlıklı çalışmasına destek olduğu düşünülmektedir.

Ginkgo Biloba Zararları ve Potansiyel Yan Etkileri

Sağlık listenize ginkgo biloba bitkisini kaydetmeden önce doktorunuzla bilgi alışverişinde bulunmak önemlidir. Yetişkinler için genellikle ginkgo biloba tüketmek zararlı etkiler oluşturmaz, ancak ginkgo’nun ciddi zarar verebileceği durumlar vardır. Alkilfenol içeren ilaç kullanıyorsanız yada bitkilere alerjiniz varsa, ginkgo almamalısınız.

Olası Ginkgo Biloba yan etkileri maddeler halinde şu şekildedir:

 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Döküntü / alerjik reaksiyon
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • Baş ağrısı

Ginkgo çeşitli ilaç türleri ve bileşenleriyle negatif etkileşime girme ihtimaline sahiptir. Çeşitli etkileşimler kanama ihtimalini yükseltebilir. Olası ters ilaç etkileşimleri şunları içerir:

 • NSAIDS (ibuprofen, Tylenol)
 • SSRI’lar / MAOI’ler / antidepresanlar (Prozac, Zoloft)
 • Kan incelticileri (Warfarin, aspirin)

Herhangi bir bitkisel tedavi yönteminde olduğu gibi, ginkgo biloba tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız ve herhangi bir zararlı yan etki ya da ilaç etkileşimi ile karşılaşırsanız, kullanmayı bırakmanız önemlidir.

Gingko Biloba Faydaları Hangi Dozaj ve Ek Formlarda Temin Edilir

Ginkgo biloba, aşağıdaki türlerde ticari olarak elde edilebilir:

 • Tabletler
 • Kapsüller
 • Kuru yapraklar / çay
 • Sıvı özler

Hali hazırdaki deneylerin çoğu, saflaştırılmış ginkgo sıvısı ile elde edilen sonuçları ele almaktadır. Bu nedenle normal tüketim ile deneysel tüketim arasında çeşitli sonuç farklılıkları olabilir. Diğer yandan çiğ ginkgo tohumları zehirli etkiye sahip olduğundan yenilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Ginkgo bitkisi üzerindeki araştırmaların sınırlamalarından biri, belirli dozaj öngörmemiş olmalarıdır. Bunun yanında, elde edilen deney sonuçlarının büyük kısmı gün içerisinde birkaç doza bölünmüş şekilde 120-240 mg  oranında ginkgo otu almanın güvenli olduğunu desteklemektedir. Açıkça belirlenmiş bir maksimum doz oranı bulunmamaktadır, fakat daha düşük bir doz kullanmak için ve zararlı etkilerden korunmak adına yukarıdaki oranı aşmamak akıllıca olacaktır. Çoğu deneyde, günde 600 mg’dan daha yüksek dozları test edilmemiştir, bu yüzden belirtilen oranlardan daha fazla kullanımının nasıl sonuç doğuracağı kestirilememektedir.

Ginkgo Biloba Faydaları Hakkında Son Sözler

Ginkgo biloba, güçlü bir antioksidan ve iltihap giderici yapıya ve damar sistemini iyileştirme etkisine sahiptir. Ginkgo binlerce yıldır kullanılsa da, nasıl etkili olduğu tam olarak tespit edilememiştir. Mevcut deneylerin çoğu sonuçsuz veya birbiriyle tutarsızdır. Herhangi bir bitkisel tedavi yönteminde olduğu gibi, ginkgo yemenin de bir takım sakıncaları bulunmaktadır. Eğer bazı ilaçlar alıyorsanız veya alerjiniz varsa, Ginkgo ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hala diyetinize ginkgo biloba eklemeyi istiyorsanız, önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynak