Gergedan gribi nasıl geçer? Gergedan Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Gergedan gribi nasıl geçer sorusu son dönemlerde oldukça merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki ama gergedan gribi nedir, belirtileri nelerdir, tehlikesi var mıdır? İşte tüm bu sorulara sizler için cevap bulmaya çalıştık. Halk arasında Gergedan gribi olarak bilinen Rhinovirüs nezle yapıcı bir çeşit hastalıktır. Gergedan gribinin pek çok belirtisi vardır ve normal grip hastalığı ile karıştırılmamalıdır. Normal grip hastalığına yakın belirtiler verse de Gergedan gribi daha farklı bir hastalık olarak adlandırılmıştır. Griple oldukça sık karşılaşılan bu hastalık gripten farklı olarak bazı belirtiler göstermiştir. Gergedan gribine maruz olan kişiler hastalığın tedavisine yönelik gergedan gribi tedavisi nasıldır ve belirtileri nelerdir şeklinde araştırma içerisinde olmaktadırlar.

Gergedan Gribi Nasıl Geçer ve Belirtileri Nelerdir

Gergedan gribinin grip ile benzer belirtileri bulunmaktadır.

- Boğazda karıncalanma ve yutkunma güçlüğü çekme bu hastalığın en önemli ve en net belirtilerinden biridir. Gergedan gribine maruz kalan hastalar yutkunma güçlüğünü en çok yemek yerken fark ederler.

- Burun akıntısı da yine gergedan gribinin belirtilerinden biridir. Burun akıntısının yanında burunda dolgunluk hissi de oluşabilmektedir.

- Hapşırma hissi ve hapşırırken zorlanma

- Burun dolgunluğu ve burun akıntısının neden olduğu baş ağrısı

- Yemek yerken tat hissi alamama da bu hastalığın belirtilerinden biridir. Özellikle buna bağlı olarak iştah kesintisi de görülebilmektedir.

Gergedan gribi nasıl geçer sorusundan önce bu hastalığın belirtilerini iyi bilmek gerekiyor. Bu belirtilerin çoğunu taşımak hastalığın habercisi olabilmektedir. Buna bağlı olarak tedavi seçenekleri de belirtilere yönelik yapılmaktadır.

Gergedan Gribi Tedavisi

Gergedan gribine yönelik pek çok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Burun akıntısına ve burun içinde oluşan tıkanıklığa yönelik burun damlaları ve burun spreyleri gergedan gribinde kullanılan başlıca tedavi yöntemlerinden biridir. Bol bol istirahat etmek ve bol sıvı almak hastalığın çabuk geçmesine yardımcı olacak ayrıntılardır. Gergedan gribi nasıl geçer sorusuna yönelik en doğru cevap ise bol bol C vitamini almak olacaktır. Bol c vitamini tüketmeli ve vücudu istirahat ettirmek önemlidir.

Soğuk algınlığı ve griple alakalı aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Gribi ne geçirir? Evde Gribi Anında Kesen İlaç ve Doğal Yollar Kaç Günde

Ihlamurun faydaları nelerdir Hangi Hastalıklara Yararlıdır?

Wikide gergedan gribi: https://en.wikipedia.org/wiki/Rhinovirus