Gece lambası zararlı mı? Işık açıkken uyumak ve kırmızı gece lambası

Gece lambası zararlı mı sorusu birçok anne babanın merak ettiği soruların başında gelir. Zira bebeklerimizin ya da çocuklarımızın korkmamaları yada onları gece daha rahat görebilmek için gece lambaları kullanırız. Peki, ama gece ışık açık uyumak ne gibi zararlara sebebiyet verir biliyor muydunuz? Eğer öğrenmek istiyorsanız cevaplar yazımızın devamında?

Gece Lambası Zararlı mı?

Gece lambası zararlı mıdır sorusunu yanıtlamak çok kolay ve nettir. Evet gece lambası sağlığımız için oldukça zararlıdır. Çünkü vücudumuz gün boyu boğuştuğu yorgunluğu ve stresi uyku evresinde düzene koyar, gerek hormonal gerekse fiziksel düzenlemelerden oluşur bunlar. Beynimiz gece farklı bir aktivite içerisinde olur, elde ettiği verileri organize eder ve bir nevi temizlik çalışması yürütür. Bedenimiz ve onu oluşturan organlar da dinlenme evresinde yenilenme ve temizlenme çalışmalarına devam ederler.

Gece lambası açık uyumak gerçekte vücudun bu döngüsünü sekteye uğratıyor ancak tek sorumlu gece lambaları değil elbette. Telefon, televizyon yada sokak lambalarından gelen ışıklar da en az gece lambaları kadar zararlıdır. Diğer yandan sadece ışık kaynaklı kirlilikler de değildir zararlı olan aynı zamanda ses ve çeşitli sinyalleri oluşturan dalgalar da zararlıdır. Ancak bu yazımızda ışık açıkken uyumanın ne gibi zararları vardır konusuna değineceğimiz için ışık kaynaklı kirlilik üzerinde duracağız.

Uyurken Gece Lambası Zararlı mı?

Uyku sırasında ışığa maruz kalmak, beyninizin daha derin bir uykuya dalmasını zorlaştırır. Geceleri ne kadar sığ veya hafif bir uyku alırsanız, daha derin uyku aşamalarına geçmenizi sağlayan beyin aktiviteleriniz o kadar olumsuz etkilenir.

Beyninizi doğrudan etkileyen koşulların yanı sıra, ışığa maruz kalmaktan kaynaklanan derin bir uyku eksikliği de aşağıdaki yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. İşte gece ışık açıkken uyumanın oluşturabileceği olumsuzluklar şunlardır:

Depresyon: Işıklı bir ortamda uyumanın depresyona yakalanma riskini artırdığı sonucuna varılmıştır. Elektronik cihazlardan gelen mavi ışığın ruh haliniz üzerinde olumsuz etkileri olabileceği düşünülmektedir. Uykusuzluk aynı zamanda huysuzluk ve huzursuzluğa da neden olabilir. Yeterince uyuyamayan çocuklar daha hiperaktif olabilir.

Şişmanlık: Kadınlar üzerinde yapılan bir obezite araştırması sonucunda televizyon çalışırken olduğu gibi ışıklı ortamlarda uyuyan kadınların karanlıkta uyuyan kadınlara göre daha yüksek ihtimalle obez olabilecekleri ortaya koyulmuştur. Ayrıca bu araştırmaya göre ışık kaynağının odanın içinden veya dışından gelmesi açısından pek bir fark oluşturmadığı da görülmüştür.

Aydınlıkta Uyumak Kaza Yapma Riskinizi Artırır

Kazalar: Yeterli kalitede uyku almamak ertesi gün sizi daha uyuşuk ve zayıf reflekslere sahip birisi yapar. Bir araba veya başka tür bir makine kullanıyorsanız zayıflayan refleksleriniz yüzünden kaza yaşama ihtimaliniz artar. Yaşlılarda ise ışıkta uyumak takılıp düşmek gibi kaza risklerini daha da artırmaktadır.

Artan kronik hastalık riski: Işık uzun vadede uykunuzu engellemeye devam ederse, obezite olsun veya olmasın, bazı kronik hastalık risklerinin artmasına neden olur. Bunların arasında yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı ve tip 2 diyabet bulunmaktadır.

Gece Işık Açıkken Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Gece ışık açıkken uyumanın faydaları hakkında konuşmak bu kadar zararını saydıktan sonra akla pek yatkın gelmeyebilir. Ancak sayacağımız maddeler faydalı özellikler olma konusunda da şüphe taşımaktadır. Işık açık yatmak ya da hava aydınlıkken uyumak, gündüz hızlıca kestirmek istiyorsanız ve derin bir uykuya dalmak istemiyorsanız yararlı olabilir. Ancak, bu teknik yeterli uyku kalitesine erişebileceğiniz anlamına gelmez.

Gece lambaları ve diğer ışık kaynakları, karanlıktan korkabilecek küçük çocuklar için faydalı olabilir. Çocuklar büyüdükçe, onları daha iyi bir uyku elde edebilmeleri için karanlıkta yatmaya alıştırmak gerekir. Görüleceği üzere genel olarak, ışıklar açıkken yatma riskleri olası yararlardan ağır basmaktadır.

Işığın Uyku-Uyanıklık Döngüsüne Etkisi

Uyumak için çok fazla zamanınız olmadığını düşünüyorsanız ve karanlıkta uyumanın ne kadar faydalı olduğunu bilmiyorsanız, karanlıkta ve yeteri miktarda uyumanın yararlarını okuduktan sonra sağlıklı, başarılı ve mutlu bir yaşam için uykunun önemini daha iyi kavrayacaksınız.

İyi Bir Uykunun Faydaları

  • Beyninizi ve vücudunuzu tamir eder
  • Kasların onarımını sağlar ve daha hızlı iyileşmelerine izin verir
  • Hastalıklar ve kronik sorunlar iyi bir uykuyla daha iyi hale gelir
  • Günlük yaşamda daha aktif ve dikkatli olursunuz
  • Çocukların büyümesinde en önemli faktörlerin başında gelir

Geceleri ışığa maruz kaldığınızda beyniniz daha az melatonin hormonu üretir. Bu da derin bir uyku yaşamanızı engeller ve çeşitli sağlık sorunlarının kapısını aralar. Uykuya dalsanız bile derin uyku evresine geçemeden düzensiz ve yüzeysel bir uyku yaşarsınız. Hafif uyku da önemli olsa da, derin uyku döngüsünde yeterince kalmamak uykunun faydalarını yeteri kadar almanızı engeller. Beyinin her uygu döngüsünde yaklaşık olarak 90 dakika kalması gerekir.

Kırmızı Gece Lambası Zararlı mı?

Kırmızı gece lambası zararlı mı sorusuna verilebilecek cevap evet zararlıdır. Ancak diğer ışık kaynaklarına göre melatonin salgılanmasına kırmızı ışığın etkisi daha azdır. Yani illa gece yatarken bir ışık tercih edilecekse bu kırmızı gece lambası olmalıdır. Ancak daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku için herhangi bir ışık kaynağından uzak kalmanızda fayda olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz.

Dilerseniz Baş Ağrısı İlaç Kullanmadan Doğal Bitkisel Yollarla Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/sleeping-with-the-lights-on