Gebelikte soğuk su içmek ve soğuk duş bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte soğuk su içmek bebeğe zarar verir mi gibi konularda anne adaylarının çoğu hamilelik sırasında soğuk suyun etkileri konusunda endişelidir. Bu konuyla ilgili birçok söylenti ve efsane vardır ve en önemli olanlardan bazılarını ele almak için bu makaleyi hazırladık.

Gebelikte Soğuk Su İçmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Birçok kuşak boyunca, ebeveynler arasında hamilelikte soğuk su içmenin ve hatta vücudunuzu buna maruz bırakmanın bebeğe zararlı olabileceğini düşünmek yanlış anlaşılmaktadır. Anlaşıldığı üzere, hamilelik sırasında soğuk suya maruz kalmanın anneye veya bebeğe zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Nitekim hamileler normal insanlardan çok fazla su içmelidir. Gebelikte içilen suyun soğuk olası da gerçekten önemli değildir. Yaz aylarında soğuk bir şeyler içmekten hoşlanıyorsanız o zaman suyu soğuk içebilirsiniz.

Banyolara gelince, anne adaylarının çok sıcak banyo yapmamaları tavsiye edilir, ılık suyla duş almak hem ebeveyn hem de bebek için faydalı olabilir. Bununla birlikte, vücudun zayıflamış bağışıklık sistemini yormamak adına kesinlikle soğuk su ile duş almaktan da hamilelik süresi boyunca kaçının. Özetlemek gerekirse, bu bölümün başlığında sorduğumuz sorunun cevabı 'evet', ılımlı olarak yapıldığı sürece soğuk su içebilir ve uzun süre kalmamak kaydıyla soğuk duş alabilirsiniz.

Hamilelikte Soğuk Su İçmek ve Soğuk Duş

Gebelikte soğuk su içmek ve soğu su ile duş almanın zararları konusunda geniş çaplı net bir bilgi yoktur. Bu yüzden bu konuyla ilgili en popüler söylentilere değinmek istiyoruz. Birçok kişi, hamile bir kişi soğuk su içerse, bebeğin pnömoni, astım ve diğer birçok solunum yolu hastalığı geliştirme şansının daha yüksek olduğuna inanır. Bu inancın gerçekten hiçbir temeli yoktur, çünkü bağırsaklar ve rahim arasında doğrudan bir bağlantı yoktur ve bebeğe geçen her şey plasentadan geçer.

Dahası, su bebeğe yaklaştığında, vücut sıcaklığı kadar ısınır, bu nedenle fetüse zarar verebileceğine inanmak için bir neden yoktur. İnsanların inandığı bir başka şey, soğuk içecek içmenin bebeği hareket ettirebileceğidir. Bazı durumlarda bebek hareketlerini etkileme söz konusu olabilir ancak bu her zaman için geçerli değildir. Ancak hamilelik gibi önemli bir dönemde her şeyi kararında ve dengeli şekilde yapmanız gerektiğini unutmadan aşırıya kaçmadan soğuk su tüketmelisiniz. Dilerseniz Hamilelikte Su Tüketimi – Gebelikte Ne Kadar Litre Sıvı İçmek Gerekir? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Soğuk Su İçmek Zararlı mıdır?

Aşırıya kaçılmadığı sürece ve soğuk algınlığına kapılma riski olmayan mevsimlerde soğuk su içmek gebelikte anneye ve bebeğe herhangi bir zarar vermez.

Hamilelikte Soğuk Suyla Duş Almak Zararlı mıdır?

Hamileyken soğuk veya aşırı sıcak suyla duş almak pek önerilen yöntemlerden değildir. Gebelik döneminde en yararlı banyo yöntemi ılık suyla duş almaktır.

Gebelikte Soğuk Su İçmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Bilimsel olarak gebelikte soğuk su içmenin bebeğe zarar verip vermeyeceği konusunda kesin bir görüş bulunmamakla birlikte aşırıya kaçılmadığı sürece hamilelikte soğuk su içmenin bebeğe herhangi bir zararı olmayacağı düşünülmektedir.
Gebelikte soğuk su içmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte soğuk su ile duş almak sakıncalı mıdır? Hamileyken buzlu soğuk su içmenin zararları nelerdir?Gebelikte soğuk su içmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte soğuk su ile duş almak sakıncalı mıdır? Hamileyken buzlu soğuk su içmenin zararları nelerdir?
Gebelikte soğuk su içmek bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte soğuk su ile duş almak sakıncalı mıdır? Hamileyken buzlu soğuk su içmenin zararları nelerdir?

Kaynak