Gebelikte Hurma Yemenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte hurma yemenin fayda ve zararları nelerdir? Hamileliğin hangi döneminde hurma tüketmekte yarar vardır? gibi anne adaylarının merak ettiği bir kaç soruya cevap vermeye çalıştık. İyi vakit geçirmeniz dileğiyle.

Gebelikte Hurma Yemenin Fayda ve Zararları

Gebelik sırasında anne adayının tüketmemesi gereken bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdalardan uzak durulmasının nedeni ise bebeğin sağlığını riske atan maddeler bulunması. Fakat hamilelik sırasında bilinen bazı yanlışlar vardır. Çoğu anne adayı gebelikte hurma yemek zararlımı gibi sorular ile karşı karşıya kalmaktadır. Hurma, içerisinde pek çok vitamin bulunan meyvelerdendir. Yağ, protein, karbonhidrat ve vitamin gibi vücut için yararlı olan eksiklikleri giderir.

Hurma tüketimi gebelik esnasında ve gebelik sonlanınca da tüketilmesi önerilen meyve grubunda yer almaktadır. Gebelikte hurma yemek aynı zamanda anne adayına bebek için yeterli sütü karşılamada yardımcı olur. Gebelik esnasında düzenli hurma tüketiminin doğum ağrılarını azalttığı da yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Gebelikte Hurma Yemek Sakıncalı Mı?

Gebelikte hurma yemek sakıncalımı gibi pek çok soru ile karşılaşmaktadır anne adayları. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Anne adayları hurma tüketiminde kesinlikle rahat olmalı ve düzenli olarak tüketimi sağlamalıdır. Gebelik ile bağırsakların çalışma düzeni değişmektedir. Böylelikle anne adayları hamilelik sırasında sık sık kabızlık sorunu yaşamaktadır. Hurma tüketimi sırasında bu sorunun tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Günlük olarak 6 adet kuru hurma tüketmek gebelik sırasında anneleri hastalıklardan korumaktadır. Kan değerlerini arttırarak enerji oluşumunu sağlar. Hamilelik ile birlikte vücutta oluşan toksinlerin depolanmasını engelleyerek vücuttan atılmasını sağlar. İçerisinde bulunan doğal şeker ile günlük tatlı ihtiyacını hurma sayesinde giderebilirsiniz. Özellikle gebelikte halsiz düşen anne adaylarının yeterli vitamin almadığı gözlenmektedir. İçerisinde en çok vitamin barındıran besinlerden biri ise hurmadır.

Doğumdan sonra hurma tüketimine mutlaka devam edilmesi gerekmektedir. Çoğu anne doğum sonrasında sütünün yeterli gelmemesinden şikâyet edebilir. Doğal besin kaynağı olan hurma ile süt artışını sağlayabilirsiniz. Kendinize ve bebeğinize yeterli vitamini ve minerali bu besin ile karşılayabilirsiniz.

Hamileyken Hurma Yemek Zararlımı?

Hamileyken hurma yemek çok faydalıdır ancak burada önemle üzerinde durulması gereken bir nokta ise gebeliğin son günlerinde hurma yemeye özen gösterilmesidir. Zira hurma içerisinde bulunan bazı maddeler nedeniyle doğumu tetikler ve kolay geçmesine yardım eder. Bu nedenle her ihtimale karşı doğuma yakın olmayan aylarda daha az hurma yemekte veya hiç yememekte yarar vardır. Ancak bu bilgileri doktora danışmadan ciddiye almamanızı ve her adımınızı doktor kontrolünde atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sitemizde hamilelikte beslenme ile alakalı diğer başlıca yazılar:

Wikide hurma: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hurma