Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı Mı? Hamilelikte Akıllı Telefon

Gebelikte cep telefonu kullanmak zararlı mı? Sorusu çağımızda kaçınılmaz bir soru haline gelmiştir. Hamilelerin en büyük endişelerinden biri de cep telefonu gibi kablosuz elektronik cihazların yaydığı sinyallerin zararlı olup olmadığı konusudur.

Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı Mı?

Gebelikte telefon kullanmanın zarları konusunda son yıllarda bazı bilimsel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Ancak araştırmacıların çalışmaları büyük ölçüde sonuçsuz kaldı. Aslında, yapılan çalışmalar gebelikte cep telefonu kullanımının zararlı olup olmadığı konusunda net veriler ortaya koyamamıştır. Ve bugüne kadar, hiçbir çalışma, hamilelikte cep telefonu kullanımının bebeklerde fetal gelişim için herhangi bir olumsuz sonuç oluşturmadığına dair veri ortaya koyamamıştır.

Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmanın Zararları Neler Olabilir?

Hamilelikte cep telefonu kullanımı üzerine yapılan çalışmalar net sonuç vermese de cep telefonu ve benzeri sinyal yayan cihazların gebelikte oluşturabileceği zararlar hakkında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Sadece cep telefonları değil, kablosuz Internet bağlantıları, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gece gündüz her yerde sinyal yaymaya devam etmektedir. Tüm bu cihazlar, elektromanyetik radyo dalgaları adı verilen enerjiyi yayarak ve alarak birbirleriyle ve dış dünyayla iletişim ve bu sinyaller bedenimizin içinden de geçer. Bugün kesin olarak bilinen aşırı miktarda radyo dalgalarının dokuyu ısıtıp, DNA'ya zarar verebileceğidir. Ancak sağlık üzerinde uzun vadeli etkilerinin olup olmadığı dalganın gücüne ve sıklığına bağlıdır.

Hamilelikte Kablosuz Cihazların Zararları

Birçok kablosuz cihaz hamilelikte şüphe uyandırmaktadır. Ancak, kablosuz cihazlar günlük yaşamınızda yaşadığınız tek radyo dalgası maruziyeti kaynağından uzaktır. İster inanın ister inanmayın, güneş, mikrodalga fırın, röntgen makineleri, radyo ve hatta granit tezgahınız aynı tür radyo dalgalarının farklı seviyelerini yayar - yani bir tüm elektromanyetik dalgalardan uzak kalmak çok da mümkün değildir.

Gebelikte Cep Telefonu Kullanmak Zararlı Mı Sorusuna Yönelik Araştırmalar

Şimdiye kadar, bu alanda yapılan az sayıda çalışma, günlük telefon kullanımınızla ilgilenmenizi sağlayacak hiçbir şey bulamadı. Bir bilim adamı ekibi, hamile farelerin kafeslerine cep telefonları bağladı ve yaklaşık iki hafta boyunca telefonları en fazla radyo dalgası yaydığı aktif çağrılara ayarladı. Fareler doğum yaptığında, araştırmacılar davranışlarını gözlemlediler ve hafızalarını test ettiler. Cep telefonlarına maruz kalan annelerden doğan farelerin, davranış problemleri belirtileri gösterme olasılıklarının daha fazla olduğunu tespit etmişlerdir. Ancak farelerde yapılan çalışmalar insanlarda her zaman aynı sonucu vermemektedir. Ayrıca hamilelik boyunca telefonunuzda günde 24 saat, haftada 7 gün geçirmeniz neredeyse imkansızdır.

Bir diğer araştırmacı grubu da, annelerin kendileri tarafından bildirilen cep telefonu kullanımının hamilelik sırasında çocuklarda davranış problemleri üzerindeki etkilerini araştırmıştır. 2017'de yapılan bir çalışmada, Barselona'dan araştırmacılar 80.000'den fazla anne-çocuk çiftiyle ilgili verileri analiz ettiler ve anneler hamilelik sırasında cep telefonlarında daha fazla zaman harcadıklarında, çocuklarının davranışsal ve duygusal problemleri, özellikle de hiperaktivite yaşadıklarını keşfettiler.

Hamilelikte Cep Telefonunun Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte cep telefonunu kullanımının zararları hakkında Dünya Sağlık Örgütü web sitesinde “Bu zamana değin, cep telefonu ve akıllı telefon kullanımından oluşan herhangi bir olumsuz sağlık etkisi ortaya çıkmamıştır” diyor. Burada kabul gören genel fikir, cep telefonunuzu zaten kullandığınız her şey için kullanmaya devam edebilmenizdir. Ancak yatarken onu daha uzakta tutmak ve konuşma sürelerini kısa tutmak en güvenli yol olarak görünmektedir. Dilerseniz hamilelikte hakkındaki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak