Faranjit Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Farenjit Kaynaklı Bademcik Ağrısı

Faranjit boğaz ağrısı nasıl geçer sorusu özellikle kış aylarında aşırı soğuk havalarda daha çok sorulmaktadır. Genellikle soğuk havalarda nefes yollarının tahriş olması ve aşırı sıcak gıda tüketiminin verdiği zararlar sonucunda yada kronik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır farenjit. Tıbbi açıklama olarak farenjit; boğazın veya farenksin arkasında yer alan mukoza zarlarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap, ağrıya, kuruluğa ve yutma güçlüğüne neden olabilir. Farenjit nedenleri arasında soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar ve bakteriyel enfeksiyonlar bulunur. Faranjit kaynaklı boğaz ağrısı bitkisel ve doğal yollarla rahatlatılabilir mi sorusuna yazımızın devamında cevap bulabilecesiniz.

Faranjit Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Farenjit genel olarak yaygın bir durumdur ve nadiren endişe sebebidir. Viral farenjit genellikle bir hafta içinde kendi kendine geçer. Bununla birlikte, faranjitin nedenini bilmek, insanların tedavi seçeneklerini daraltmasına yardımcı olabilir. Bu yüzden bu yazıda farenjitin nedenleri ve semptomlarına bağlı olarak hangi bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri ile ilaçların tedavide kullanılabileceğine değineceğiz.

Faranjit Kaynaklı Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri

Her boğaz ve bademcik ağrısı faranjit kaynaklı değildir. Faranjit kaynaklı her boğaz ağırsının sebebi de aynı değildir. Ancak faranjit kaynaklı boğaz ağrısına virüsler ya da bakteriler neden olabilir. Viral enfeksiyonlar, farenjitin en yaygın nedenidir. Farenjite neden olabilecek bazı yaygın virüsler şunlardır: Rinovirüs, Epstein-Barr virüsü, koronavirüs, parainfluenza, koldadenovirüs ve soğuk algınlığına yol açan grip virüsü faranjite yol açanlardan bazılarıdır.

Örnek olarak mononükleoz bir dizi grip benzeri belirtilere yol açanr viral bir bulaşıcı enfeksiyondur. Virüs tükürük yoluyla yayılabilir, böylece bir kişinin eşyaları veya kullandığı çatal bıçak yayılmaya neden olabilir, öksürük ve hapşırma gibi öpüşmek de hastalığın bulaşmasına yola açabilir. Öpüşme hastalığı olarak da bilinen mononükleoz çoğunlukla gençleri ve genç yetişkinleri etkiler.

Bakteriyel Farenjitte Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısına yola açan farenjitte daha az yaygın olmakla birlikte, bakteriyel enfeksiyonlar da neden olabilir. Örneğin Grup A Streptococcus bakterileri, yüzde 20-40 civarında çocuklarda farenjitten sorumludur. Farenjite neden olabilecek diğer bakteriyel enfeksiyonlar şunlardır:

 • Grup C ve G Streptokok
 • Klamidya
 • Belsoğukluğu bakterisi
 • Mikoplazma pneumoniae

Faranjit Kaynaklı Boğaz Ağrısı Riskini Artıran Faktörler

Boğaz ağrısına neden olan faranjite yakalanma riskini artıran durumlar şunlardır:

 • Alerji öyküsü
 • Sık sinüs enfeksiyonu öyküsü
 • Sigara içmek veya ikinci el sigaraya maruz kalmak

Boğaz Ağrısı Bulaşıcı mıdır? Farenjit Kişiden Kişiye Bulaşır mı?

Boğaz ağrısı bulaşıcıdır diyebilmek için kaynağına bakmak gerekir, fiziksel sebepten kaynaklı boğaz ağrıları bulaşıcı değilken, faranjit benzeri enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrıları bulaşıcı olabilmektedir. Burada kullanılan boğaz ağrısı bir semptom olsa da hastalığı ifade etmek adına kullanılabilmektedir. Hem viral hem de bakteriyel farenjit formları bulaşıcıdır. Farenjit neden olan mikroplar burun ve boğazda yaşama eğilimindedir. Bu hastalığa sahip olan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüsü veya bakterileri içeren küçük damlacıkları havaya bırakır. Bu durumda aşağıdaki durumlar bulaşmaya neden olur:

 • Bu küçük damlacıkları solumak,
 • Damlaların bulaştığı nesnelere dokunmak ve sonra elleri, ağız, burun göz ve kulak gibi açık alanlara götürmek,
 • Damlacıkların bulaştığı yiyecek ve içecek tüketmek.

Bu nedenle, bir kişinin yiyeceklere dokunmadan veya yüzlerine dokunmadan önce ellerini yıkaması önemlidir.

Faranjit Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Faranjit boğaz ağrısı nasıl geçer sorusunun genel cevabı hiçbir şey yapılmadığında 7 ila 10 gün içinde kendiliğinden geçer olabilir. Ancak bu süreçte boğaz ağrısını hafifletmenin ve hızlı iyileşme sağlamının çeşitli yolları da vardır. Genellikle ilk başvurulan ilaçlardan olan antibiyotikler virüslere karşı çalışmadığından, viral farenjit genellikle vücudunuzun bağışıklık sistemi enfeksiyonu yenene kadar daha rahat hissetmenizi sağlamak boğaz ağrısı gibi semptomları hafifletmenin yolları şunlardır:

 • Bol bol dinlenmek (yatak içinde veya dışında)
 • Boğaz ağrısını hafifletmek için ibuprofen (Advil, Motrin), asetaminofen (Tylenol) veya aspirin (sadece yetişkinlerde)
 • Dehidrasyonu önlemek için bol su içmek
 • Boğaz ağrısını azaltmak adına tuzlu ılık su ile gargara yapmak
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar yemek yerine ılık içecekler içmek
 • Boğaz kuruluğunu hafifletmek için soğuk sis buharlaştırıcı kullanmak
 • Reçetesiz boğaz pastilleri veya anestezik boğaz spreyleri kullanmak

Bu önlemler, her türlü boğaz enfeksiyonu ile rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bakteriyel kaynaklı komplikasyonları önlemek için doktorun yazacağı reçete ile antibiyotik de kullanabilirsiniz. Ayrıca doktorunuz bakterilere karşı 10 günlük bir penisilin veya amoksisilin kürü reçete edeblir. Amoksisilin dahil penisiline alerjiniz varsa, farklı ilaçlar kullanılabilir. Dilerseniz Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Yutkunamıyorum Diyenler Bu Yazıya Göz Atın başlıklı yazıdan da yararlanabilirsiniz.

Farenjit Kaynaklı Boğaz Ağrısı Durumunda Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Faranjit sırasında aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle birlikte boğaz ağrınız varsa derhal doktorunuzu arayın:

 • Sıvı almanızı bile önleyen ağrılı yutma
 • Ağzınızdan nefes almada zorluk
 • Hırıltılı solunum veya nefes almada zorlanma
 • 38 derecenin üzerindeki ateş
 • Ayrıca, 14 günden fazla süren boğaz ağrınız varsa hemen bir doktora görünün.

Kaynak