Evi Havalandırmanın Faydaları ve Evin Havasını Tazelemenin Yolları

Evi havalandırmanın faydaları ve evin havasını tazelemenin yolları konulu bu yazımızda sağlık için evi taze havayla doldurmanın öneminden ve ev havasını yenileme yollarından bahsedeceğiz.

Evi Havalandırmanın Faydaları ve Evin Havasını Tazelemenin Yolları

İlk bakışta her zaman fark edilmeyebilir, ancak evdeki iç ortam havası, özellikle de pencereler daima kapalı tutulursa sağlıksız hale gelir. Size evinizin iç havasını temizlemenin ve tüm ailenin sağlığını iyileştirmenin bazı yollarını öğretmek istiyoruz.

Evinizdeki sağlıksız iç ortam havasının daha temiz ve daha taze hale gelmesi için bazı rutinleri izlememiz gerekir. Birçok kişi kapalı yerlerde kirletici parçacıkların içerisinde üreyen alerjenin olduğunu unutuyor. Bu nedenle böyle ortamlarda astım, alerji ve diğer hastalıklar ortaya çıkabilme riski taşımaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkisi konusunda uyarılarda bulunmuştur. DSÖ raporlarına göre, soluduğumuz havadaki ince parçacıklar astım ve diğer akciğer hastalıklarının semptomlarını şiddetlendirebilmektedir. Bununla birlikte, evinizin iç hava kalitesini iyileştirmek için basit yöntemler kullanarak bu risklerin çoğunu en aza indirmek mümkündür.

Evi Havalandırmanın Faydaları Nelerdir?

Evi havalandırmanın faydaları sizin ve ailenizin sağlığı açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bir evin iç havasını temizlemenin önemi, prensip olarak, tüm aile üyelerinin refahında yatmaktadır. Zehirli hava toksik hale gelir ve solunum sistemini ve hatta cilt sağlığını riske sokar. Aslında, birçok yaygın alerji ve enfeksiyon, doğrudan havadan alınan zararlı parçacıkların vücuda teması nedeniyle gerçekleşmektedir.

Havadaki bu kirlilikler sinüzit, alerji, baş ağrısı ve kalp hastalığı riskini artırır. Kısacası, en çok zaman geçirdiğiniz kapalı alanlardan olan evinizin havasını temizlemezseniz, bağışıklık sisteminiz de olumsuz etkilenir. Ayrıca önceden var olan bazı hastalık durumlarını da daha da kötü hale getirebilir.

Kirli Hava En Çok Kimlere Zarar Verir?

Evdeki kirli hava hepimiz için risk oluştursa da bazı özel durumları olan insanlar için çok daha ciddi bir sorun haline gelmektir. İşte kirli havanın en çok zarar verdiği kişiler:

 • Kalp ve solunum yolu hastalıklarından mustarip olan insanlar
 • Bebekler ve küçük çocuklar
 • Daha yaşlı yetişkinler
 • Bağışıklık Hastalığı Olan İnsanlar
 • Hamile kadınlar
 • Diyabet mustarip olan insanlar

Evin Havasını Temizlemenin Yolları

Evin havasını temizlemenin yolları rutin temizlik uygulamalarına ek yada bu uygulamalardan daha etkili teknikleri içermektedir. Zira düzenli temizlik rutininiz, evinizdeki iç mekan havasını temizlemek için yeterli olmayabilir. Görünür alanlar tamamen temiz gibi görünmesine rağmen, birçok yüzey genellikle belirli miktarda kirletici parçacıkları tutar. Öyleyse, evinizin iç havasının temizlendiğinden emin olmanız için bazı ipuçlarına göz atalım.

 • Evin havasını temizlemek için hava temizleyici cihazlar kullanabilirsiniz
 • Oda spreyleri ve mum kullanmaktan kaçının
 • Klima filtrelerini ve ısıtıcıları düzenli şekilde temizleyin veya temizletin
 • Evdeki toz tutabilecek her şeyi vakumlayarak temizleyin
 • Yatak örtülerini ve doldurulmuş oyuncakları düzenli aralıklarla yıkayın
 • Nemli yerleri kuru tutmaya çalışın, banyo ve mutfak gibi nemli alanlarda bakteri ve mantar üreme riski yüksektir.
 • Tüm kapı ve pencereleri her gün birkaç saat açarak evin havasını yenileyin
 • Perdeleri düzenli aralıklarla yıkayın

Dilerseniz Keten Tohumunun Faydaları: Neye iyi gelir? Kilo verdirirmi, zayıflatırmı? başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Wikide hava kirliliği: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hava_kirlili%C4%9Fi