Evden çalışmak neden daha yorucudur?

Evden çalışmak neden daha yorucudur? Kimileri bu sorunun cevabını merak ediyor, zira şaşırtıcı bir şekilde evden çalışmanın daha kolay olduğu düşünülürken daha fazla yorulduğumuzu hissetmekteyiz. Coronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışan çoğu insan gün boyunca yorgun ve uyuşuk hissetmekten şikayetçidir. Ayrıca normalden daha esnek saatlerde çalışılmasına rağmen işlerinin asla bitmediğini düşünüyorlar. Nedeni:

Evden çalışmak neden daha yorucudur?

Çevremizdeki her şey günlük yaşamlarımız da dahil olmak üzere tamamen farklı görünüyor. Uykumuz vücudumuzun iç saati tarafından kontrol edilir. Yemek yerken ve işe giderken güneş ışığına maruz kalma gibi günlük ipuçları üzerinde çalışır. İçeride daha uzun süre kaldığımızda, bu ipuçlarının çoğunu kaybederiz.

İnsanlar evden daha uzun saatler çalışıyor çünkü iş ve ev arasında fiziksel bir ayrım yok. Evden çalışmak, profesyonel ve kişisel yaşam arasındaki çizgiyi bulanıklaştırır, bu da enerji düzeylerimiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca bizi kesememe hissi ile bırakır. Yatağınızda otururken çalışıyorsanız, bu büyük bir suçlu olabilir. Günümüzde yataklarımızda çok fazla zaman harcıyoruz, bu da bizi uyanıklık hissi ile yatakları ilişkilendiriyor. İyi uyumak için yataktan uzakta daha çok zaman harcamak gerekir. Yataktan uzakta ne kadar çok zaman geçirirseniz, uykuya olan iştahınız o kadar artar. Kaliteli uyku miktarı için gün boyunca yatağınızdan uzak durun.

Evde Çalışırken Telefonda Çok Zaman Harcıyorsun

Sosyal ortamdan uzaklaşma, hepimizin sosyal medya hesaplarımızda sonsuz zaman harcadığımız anlamına gelebilir. Diğer insanlarla bağlantı kurmak önemli olsa da, çoğu sosyal medya aracı enerjinizi tüketebilir. Dahası, telefondan gelen mavi ışık, güneş ışığı etkisi ile karışabilir ve vücudumuzu gündüz ve gece arasında ayrım yapmak için karıştırır.

Evde Çalışırken Daha Endişeli mi Hissediyorsunuz?

Hepimiz koronavirüs pandemisinden dolayı inanılmaz miktarda stres ve endişe yaşıyoruz. Sürekli stres zihnimize ve vücudumuza büyük zarar verebilir. Sevdiklerimizi tekrar görebileceğimizden, insanların işini kaybettiğinden ve çok daha fazlasından endişe duyuyoruz. Bütün bunlar duygusal olarak büyük yük oluşturur. Diğer yandan çalışma ortamındaki rutinden uzakta kalmak amirlerle ve sorumluluğunuzdaki personelle yüz yüze işleri çözememek oldukça fazla stres ve zaman kaybına neden olur. Bu da evde çalışırken daha fazla yorulmamıza ve stres altında kalmamıza neden olur. Ancak endişelenmeyin vücudunuz kısa sürede bu düzene de alışacaktır. Dilerseniz İyileşenlerde Covid-19 Testi Neden Tekrar Pozitif Çıkar? başlıklı makaleye de göz atabilirsiniz.

Kaynak