Evde Saç Kesmek Kadın ve Erkek Kullanıcılar İçin Öneriler

Evde saç kesmek kadın ve erkeklerin son dönemde en çok arama yaptıkları arasında yer almaktadır. Biz de kuaförlerin kapalı olduğu bu dönemde evde saç nasıl kesilir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Zira saçınızı kesmek göründüğü kadar kolay değildir. Bu nedenle, saçlarınızı kesmeye başlamadan ve işlemde belki de başarısız olmadan önce, aklınızda bulundurmanız gereken ip uçları yazımızda yer alıyor.

Evde Saç Kesmek Kadın ve Erkek Kullanıcılara Yönelik Bilgiler

Evde saç kesmek kadın ve erkekler için eğer mümkünse kaçınılması gereken bir durumdur. Saçın arkasını almak ve bir yüz çerçevesini hizalamak zordur. Bunun yerine, önce kendinize saçınızı kesmeden bir tarz ve şekil vermeye çalışın. Ancak, kırpmaya başladığınızda bile, doğru araçları bulmanız gerekir. Saçınızı düzeltirken geniş dişli bir tarak isteyeceksiniz. Makaslarınızı dikey olarak açın ve düz kesmek yerine küçük çapraz kesimler yapın.

Evde Saç Kesiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Daha uzun saçlar için saçlarınızı ortadan ayırın ve uçlardan azar azar keserek ve ölçerek devam edin.
 • Kısa saçların kesimi ise çok daha zordur özellikle erkeklerde yanlar, ense ve kafadaki köşe noktalarını hizalamak oldukça maharet ister. Bunun için de ya kaliteli taraklı bir makine kullanmak gerek ya da azar azar makasla almak gerekir. Burada da kısa saçların kesiminde makine kullanırken mutlaka en büyük taraktan başlayarak kademe kademe kesim yapılmalıdır.
 • Ense tıraşı için, ense bölgesindeki saçlar yukarı doğru kaldırılarak makine veya jiletle temizleme yapılıp daha sonra o bölgedeki saçlar dikkatle makas yardımıyla hizalanarak kesilmelidir.
 • Saçınızdan bir bölümü kestiğinizde diğer bölümlerin de ona göre hizalanması gerektiği unutulmamalı küçük küçük parçalar halinde kesim yapılmalıdır.
 • Saçları kesmeden önce kesilecek bölgeleri bölümlere ayırın. Örneğin önler bir bölüm, yanlar iki ayrı bölüm arka bölge saçın tipine göre orta sağ ve sol olmak üzere üç bölüm şeklinde ayrılabilir. Bu sayede her bölüm kendi içerisinde daha kolay ve eşit şekilde diğer bölümlere uygun biçimde kesilebilecektir.
 • Kakül kesmeye başlamadan önce saçınızı kuruttuğunuzdan emin olun. Kakülleri kuru saçlarda kesmeniz önemlidir. Eğer ıslak saçta kakül keserseniz istediğiniz uzunluktan daha kısa kesmenize neden olacaktır.
 • Hiçbir şey saç kesiminizin yanlış aletleri kullanmaktan daha fazla yanlış gitmesine neden olamaz. Bulabildiğiniz en ince makasları kullanın, böylece kestiğiniz saç miktarını kontrol edebilirsiniz. Saçınızı düzgün bir şekilde şekillendirmek ve kesimi sonlandırmadan önce iyi bir kontrol yapmak da önemlidir. Dilerseniz Biberiye Otu İle Saç Uzatma: Biberiye Otu Yağı Kürü Saç Büyütür mü? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak

Estimate Cost : 0 TL

Time Needed : 50 minutes

Evde Saç Kesmek

 1. Saçlarınızı Hafifçe Islatın

  Saçlarınızı bir sprey yardımıyla hafifçe ıslatarak vermek istediğiniz şekle göre tarayın.

 2. Saçlarınızı Bölümlere Ayırın

  Saçınızı vermek istediğiniz şekle göre taradıktan sonra ona uygun biçimde saçınızı 6 veya 7 bölüme ayırın. Örneğin kafanın yanları birer bölüm, kakül kısmı bir bölüm, tepe kısmı bir bölüm ve arka kısımda üç bölüm olacak şekilde 7 bölüme ayrıabilirsiniz.

 3. Makas ve Makine Seçimi

  Saçlarınızı kesmeden önce en ince ve en küçük makası temin edin. Makine kullanacaksanız, özellikle kısa saçlarda önce en büyük makine tarağını kullanın, kademeli olarak tarakları küçültün.

 4. Küçük Hareketler Önemli

  Saç kesiminde evde amatör şekilde uygulama yapacaksanız mutlaka ama mutlaka çok küçük parçalar halinde kesim yapmalısınız. Büyük kesim yapmak hataları düzeltmeyi imkansız hale getirir.

 5. Ense Tıraşı ve Kakül Kesimini Sona Bırakın

  Ense tıraşı ve kakül en çok dikkat edilmesi gereken kesimlerdendir. Eğer saçınız ıslakken bu bölgeleri keserseniz istediğinizden daha kötü bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Özellikle kakül kesiminde saçın kesinlikle kuru olması gerekir, ıslak kesilen kakül kesildiğinden daha kısa duracaktır.

Tools
  Materials
  • Küçük ve ince bir makas
  • İhtiyaca göre tıraş makinesi ve tarakları
  • Kalın dişli bir tarak
  • Saçları ıslatmak için sprey