Evde Dudak Bakımı İçin Tarifler ve Doğal Dudak Bakım Önerileri

Evde dudak bakımı özellikle kadınların en merak ettiği konuların başında gelmektedir. Vücudumuzda her bir bölgeye uygulanması gereken ayrı bir bakım çeşidi bulunmaktadır. El, ayak, tırnak, saç, kirpik… Derken kendimize belli bir zamanı mutlaka ayırmamız gerekiyor. Bakım konusunda biraz daha ihmal edilen bir bölge var ki o da dudaklar. Dudakların daha canlı, dolgun, pürüzsüz, sağlıklı ve renkli görünmesi için birtakım bakımlara ihtiyacı vardır. Biz bu bakım çeşitleri için kimyasallara para ödemek istemiyorsak, evde uygulayabileceğimiz basit ve pratik yöntemlerle gerekli bakımı sağlamış olabiliriz.

Evde Dudak Bakımı ve Gerekli Olan Malzemeler

Gerekli malzemeler:

1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 3 damla zeytinyağı

İlk olarak karbonat ve bal iyice karıştırılır. İyice karıştırılan karbonat ve balın kıvamı daha yoğun bir hale gelecektir. Bu karışım dudaklara uygulanır. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile temizlenir ve dudaklara zeytinyağı sürülür. 7-8 dakika da zeytinyağı ile bekletildikten sonra dudaklar temizlenir.

l Gerekli malzemeler:

1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı toz şeker.

Sıcak bir banyodan sonra zeytinyağı ve toz şeker birbirine karıştırıp dudaklara masaj yapılır, birkaç dakika bekledikten sonra ılık su ile temizlenir.

Gerekli malzemeler:

1 tatlı kaşığı katı Hindistan cevizi yağı

Katı Hindistan cevizi yağı ile dudaklar iyice ovarak masaj yapılır. 7-8 dakika bekledikten sonra peçete ile hafif tampon yaparak temizlenir. Hindistan cevizi yağını durulamaya gerek yoktur.

Doğal Dudak Bakımı Önerileri

  • Dudaklar çatlak ve kurumuş görünüyorsa muhtemelen sebebi susuzluktur. Çok sıcak, çok soğuk ya da rüzgâra maruz kalmış ta olabilirsiniz. Hemen bol su içerek su ihtiyacı tamamlanır.
  • Devamlı dudaklarını yalayan, ısıran insanlar dudak kuruluğundan ve çatlaklarından dolayı bunu yaptıklarını söylerler ama bilinmesi gereken kuruluk ve çatlaklara sebep bu tarz alışkanlıklardır. Bu sebepten bu alışkanlıklara sahip olanlar biran evvel bırakmalıdır.
  • Dişler dışında yumuşak bir diş fırçası da dudaklar için edinilmelidir. Diş fırçası ile hafifçe dudakları fırçalamak ölü derilerden kurtulmak için çok faydalı olacaktır.
  • Kullanılan dudak koruyucu kremlerin güneş koruyucu özellikli olmasına ve doğal yağlar içermesine dikkat edilmelidir. Fazla güneş dudakların kurumasına yol açar.

Evde Dudak Bakımı İçin Diğer Öneriler

  • Burundan nefes alamayan insanlar ağızları açık uyurlar. Bu şekilde uyuyan insanlar sabah uyandıklarında ağızları, dudakları kurumuş bir şekilde uyanırlar ve bu kuruluk ta gün boyu sürer. Böyle bir durumun olduğu düşünülüyorsa hemen sebebi bulunmalı ve tedavi başlanmalıdır.
  • Dudaklara iyi gelecek olan E ve B vitamini içeren besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir.
  • Nane yağı dudakları hem besler hem de dolaşımı hızlandırması sebebi ile dolgun görünmesini sağlar.
  • Ucuz ve kalitesiz dudak kozmetikleri kullanılmamalıdır.
  • Son olarak özellikle koyu renkli, mat rujlar kullanılmadan önce dudağa mutlaka dudak nemlendiricisi sürülmelidir. Sağlıklı ve güzel görünen dudaklar özgüvenli bir gülümseme için çok önemlidir. Bu yüzden dudak bakımına özen gösterilmelidir.

Dilerseniz Kışın Saç Bakımı Nasıl Yapılır, Soğuk Havalarda Saçlar Nasıl Korunur konulu makalemize de göz atabilirsiniz.

Wikide Dudak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Dudak

Nude Ruj Kullanırkеn Nelere Dikkat Edilmeli? Koyu, Açık, Buğday Tenliler