Evde Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt Bakımı ve Temizliği Nedir?

Evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını aradığımız bu yazımızda sizlere cilt bakımının, cilt temizliği ve nemliliği gibi en önemli unsurlarını açıklıyoruz.

Evde Cilt Bakımı Nedir?

Evde cilt bakımı profesyonel bakım merkezlerine gitme imkanı yada zamanı olmayanların evin rahat ortamında uygun şartlarda ve tutarlarda uygulayabileceği doğal cilt bakım tekniklerinin uygulanmasıdır. Günümüzde pek çok cilt tipi bulunmaktadır. Ciltlerde meydana gelen sivilce, hassaslık ya da siyah nokta gibi sorunları ortadan kaldırmak amacı ile bu sorunlardan korunmak için cilt tiplerine uygun işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu işlemlere ise cilt bakımı denmektedir. Kozmetik sektöründe mevcut olan pek çok cilt bakımı ürünü bulunuyor fakat gerek parası gerek ise içerdiği kimyasallardan dolayı kullanmak istemeyen bay ve bayanlar tarafından evde cilt bakımları yapmak daha mantıklı görülüyor.

Ayrıca okuyunuz: Kore cilt bakım rutini

Neden Evde Cilt Bakımı Yapılmalı

Evde cilt bakımı yapmak hem rahatlık hem de kendinize vakit ayırmak konusunda oldukça avantajlı bir seçenektir. Cilt bakımı yapmak için öncelikle cilt yapınızı bilmeniz gerekiyor. Evde yapacağınız cilt bakımı sağlık açısından en iyi seçenek olurken aynı zamanda ekonomik açıdan da daha uygun olmakta. Cilt bakımı nasıl yapılır? Ya da hangi malzemeler kullanılır? Gibi sorunlarınız bulunuyor ise yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzün daha sağlıklı olması amacı ile yöneldiğimiz cilt bakımında ilk olarak en önemli nokta doğru adımları takip etmek olmalı. Bundan dolayı da cilt bakımı yapımına geçmeden önce bu adınlar konusunda bilgi vermek istiyoruz. Cilt bakımı yapmak için yüzünüzde bulunan makyajı silmeli ve cildinizi temiz bir hale getirmelisiniz. Eğer yüzünüzü temizlediyseniz ufak hareketler ile masaj yapmanız gerekiyor, dilerseniz bu noktada doğal gül suyu kullanarak daha rahatlatıcı bir masaj uygulayabilirsiniz. Masaj sonrasında ise tonik kullanımına geçilmeli tonikten kastımız sadece kozmetik ürünleri değil. Pek çok aktarda bulunan doğal bitki yağları bu anlamda kullanabileceğiniz sağlıklı seçeneklerden birisidir.

Evde Cilt Temizleme İşlemleri

Ülkemizde doğal bir şekilde üretilmekte olan defne sabunları bulunuyor. Bu sabun sadece evde değil pek çok güzellik merkezi ve kuaförlerde de bu sabun doğal bir temizleyici olarak kullanılıyor. Sabun içerisinde bulunan antiseptik adı verilen bir madde vardır. Bu madde sivilce oluşumuna engel oluyor. Defne sabununun yanı sıra doğal zeytinyağları da cilt bakımı konusunda önemli ürünler arasında yer alıyor. Bu seçeneklerden birisi ile peeling yaparak cilt gözeneklerini açabilirsiniz. Ancak peeling işlemini hafta 3 veya 4 kez yapılmalı, fazlası cildi tahriş edebilir.

Oldukça sevilen tonik ürünlerinden birisi de gül suyu oluyor. Özellikle kuru ciltleri nemlendirme özelliği ile öne çıkan gül suyunu pamuğa dökerek yüzünüze alın, burun ve çene bölgelerine iyice sürmelisiniz. Düzenli bir şekilde tonik uyguladığınız takdirde siyah nokta oluşumu azalacaktır.

Evde Cilt Nemlendirme İşlemleri

Cilt bakımı konusunda önemli olan işlemlerden biriside nemlendirme aşaması oluyor. Cildi nemlendirmek oldukça kolaydır. Bunun için buğday yağı, aynısefa yağı veya badem yağı gibi ürünler nem konusunda oldukça iddialıdır. Bu noktada unutulmaması gereken bir şey var, bu da eğer cilt yapınız yağlı ise nemi fazla uygulamamalısınız. Yağlı ciltlerde nem artışı yapmanız aynı zamanda yağ artışına da neden olacaktır. Dolayısıyla da sivilce gibi olumsuzluklarda artış görülecektir. Eğer cildi yağlı olan kişilerden iseniz bitkisel yağları değil de son zamanlar da popüler bir hale gelen aloe vera jeli ya da suyu sizin için ideal olacaktır. Aloe vera jeli, eczane ve aktarlarda bulabileceğiniz bir üründür. Maske kâğıdı üzerine en az iki çay kaşığı jel ekleyerek bu maskeyi yüzünüzde 10-15 dakika dinlendiriniz. Eğer maske kâğıdı kullanmak istemiyor iseniz bu jeli fırça ile de yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Dilerseniz evde uygulayabileceğiniz çeşitli bakım yöntemleri hakkındaki aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Cilt Tipine Göre Bakım Nasıl Yapılır? Yağlı, Kuru, Karma

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir?

Wikide cilt: https://tr.wikipedia.org/wiki/Cilt