Emzirme Döneminde Kafeinli Yiyecek ve İçecekler Bebeğe Zarar Verir mi?

Emzirme döneminde kafeinli içecekler anne ve bebek için sorun oluşturur mu sorusu annelerin merak ettiklerinin başında gelir. Kahvenin çeşitli sağlık yararları vardır. Bununla birlikte, vücutta yüksek seviyelerde fizyolojik veya sinir aktivitesini teşvik eden bir enerji verici görevi görür. Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla kafeine duyarlı olabilir. Bu nedenle, özellikle hamile ve emziren kadınlar tarafından ayrıca tarafından dikkatle alınmalıdır. Bu bebekler anne sütü aracılığıyla kan dolaşımına gelen kafeinden kurtulamazlar, bu da onların uyumalarına engel olur. Buna daha az dirençli bebeklerde ise asit reflü veya kolik yaşayabilir.

Emzirme Döneminde Kafeinli İçecekler Tüketmek Güvenli midir?

Kahve ve benzeri kafeinli içecekler içmek emzirmeyi etkileyebilir mi? Bu tüm emziren annelerin sordu bir sorudur. Uzmanlar, kahve veya kafeinin sınırlarda (günde yaklaşık 1-3 fincan kahve / çay veya enerji içeceği gibi diğer kafeinli ürünler için benzer miktarda) tüketiminin güvenli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, dört aydan daha küçük bir bebeği olan emziren anneler, bebeğin kan akışında az miktarda kafeinle bile başa çıkamayabileceği için ondan uzak durmalıdır. Diğer yandan bebeğiniz çoğu zaman uyanıksa, özellikle onu emzirdikten veya huzursuz ve sinirli olduğunda, annenin kafein alımını azaltması gereken bir işarettir.

Yediğiniz veya İçtiğiniz Kafein Anne Sütünüze Girebilir mi?

Tükettiğiniz kafeinin yaklaşık % 10’u annenin anne sütüne girer ve bebek bunu içtiğinde kan akışına girer. Bir fincan kahveden sonra, kafein annenin kan dolaşımına hızlı bir şekilde emilir ve tüketim anından itibaren 15 dakika içinde anne sütünde görülür.

Emzirme Döneminde Kafeinli İçecekler Bebeğinize Zarar Verebilir mi?

Anne sütündeki düşük kafein seviyesi, mevcut miktarın bebeğiniz için güvenli olduğunu doğrulamaz. Ayrıca, yenidoğanda kafein metabolizması ortalama 3-4 günde çok yavaştır ve prematüre bebeklerde daha da yavaş olabilir. Bununla birlikte, bebek olgunlaştıkça yavaş yavaş artar.

Kafein Süt Üretimini Azaltabilir mi?

Kafein daha az veya orta miktarda alınırsa iyi olur, ancak büyük miktarlarda alınırsa vücudunuzu dehidre edebilir ve böylece süt tedarikini azaltabilir. İçinde kafein bulunan anne sütü alımı bebeği huysuz ve telaşlı yapabilir. Bu da bebeğin süt istememesine neden olabilir, bu da annenin anne sütü arzını azaltabilir.

Emzirme Döneminde Kafeinli İçecekler Ne Kadar Tüketilebilir?

Kafeinin etkileri, çeşitli faktörlere bağlı olarak bir anne-bebek çiftinden diğerine değişebilir. Anne günde 1-3 küçük fincan kahve içiyorsa bebeklerin çoğu için bu büyük bir sorun oluşturmaz, ancak bazı bebekler, anne günde 4-6 fincan kafeinli içecek tükettiğinde uykusuzluk ve sinirlilik emareleri göstermeye başlar. Bebek büyüdükçe kafeini daha verimli bir şekilde metabolize edebilir. Bu nedenle, anne-bebek çifti için iyi olan kafein miktarını belirlemeden önce çeşitli faktörlerin incelenmesi gerektiği söylenebilir.

Favori Yiyecek ve İçeceklerinizdeki Kafein Miktarı

 • İçecekler / Gıda             Boyut      Kafein (mg),
 • Demlenmiş kahve         237 ml     95-165
 • Espresso                        30 ml       47-64
 • Hazır kahve                   237 ml     63
 • Latte / Mocha               237 ml     63-126
 • Demlenmiş Siyah Çay   237 ml      25-48
 • Yeşil çay                        237 ml     25-29
 • Kola                               237 ml     24-46
 • Enerji içeceği                 237 ml     27-164
 • Soğuk kahve                 237 ml      55-65
 • Limon çayı                    474 ml       37
 • Enerji Granola Barı     1 Bar (34 g)   50
 • Bitter çikolata               1 Bar          4

Emzirirken Aşırı Kafein Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Kafeinin çay ve kahve ile birlikte birçok yiyecek ve ilacın içinde bulunduğu söylenir. İnsanlar içinde bulunan kafein nedeniyle çay ve kahve gibi içecekleri tercih ederler çünkü insanları uyanık ve dinç tutar. Bununla birlikte, aşağıdaki nedenlerle emzirirken kafein içeren tüm yiyecek ve içeceklerden uzak durmak en iyisidir.

 • Annenin aldığı içecek veya yiyeceklerden az miktarlarda kafein, bebeğin tükettiği anne sütüne girer. Sonuç olarak, bebek daha az uyur ve aynı zamanda huzursuz olur.
 • Telaşlı ve huysuz bir bebek anne sütü içmekten kaçınabilir. Bu nedenle, talep az olduğu için anne sütü arzı azalacaktır.
 • Kafein bebeklerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle emziren bir çocuğun annesinin sütünden kafein alması döküntülere neden olabilir veya dışkı ile ilgili problemleri olabilir.
 • Çok fazla kafein alımı dehidrasyona neden olabilir ve bu da anne sütü arzının azalmasına neden olur. Dilerseniz Rokanın Faydaları Zararları: Hamilelikte ve Emzirme Döneminde roka başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak