Elmanın Faydaları ve Elmanın Zararları

Elmanın faydaları bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır ancak elmanın zararları konusunda da bazı çarpıcı bilgiler vardır. Dilerseniz sözü uzatmadan elma hakkındaki detaylara geçelim.

Elmanın Faydaları ve Elmanın Zararları

Her gün düzenli şekilde bir adet elma tüketmek sizi bir çok hastalıktan uzak tutacaktır. Birbirinden faydalı etkileri olan elma adeta bir doğa mucizesidir. Ülkemizde oldukça fazla üretilen elma hem uygun fiyatı hem de ulaşım kolaylığı sayesinde tercih edilebilecek en doğal ilaçların başında gelir.

Elmalar, önemli antioksidanlar, flavanoidler ve lif oranı açısından oldukça zengindir. Bu sayede elmadaki bitki besinleri ve antioksidanlar kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yazımızın devamında elmanın faydaları ve zararları hakkında geniş bilgileri sizlere sunacağız.

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar günlük diyetlerin vazgeçilmezlerinden biri olarak elmayı gösteriyor. Zengin lif yapısı sayesinde daha uzun süre tokluk hissi yaşanmasını sağlıyor.

Elmanın Beyin Sağlığı Üzerindeki Faydaları

2006 yılında yapılan bir araştırma elma tüketenlerde beyindeki nöronlarda yaşanan ölüm oranlarının azaldığını göstermiştir. Bu da elmanın beyin sağlığı ve sinir sistemi için ne kadar faydalı olduğu göstermektedir.

Diğer yandan elma suyu tüketiminin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi halinde Alzheimer Hastalığının etkilerinden olan hafıza kaybı ve unutkanlık gibi belirtilerin hafifletilebileceği ve sağlıklı bireylerde de hafızayı güçlendirebileceği ortaya konulmuştur.

Elmanın beyinde sağladığı bu faydalar sayesinde demans hastalığında da olumlu etkiler ortaya koyabileceği düşünülmektedir.

Elmanın Faydaları: İnme ve Felç Riskini Azaltma

Yaklaşık olarak on bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda düzenli elma tüketiminin inme riskini azaltabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle ailesinde inme ve felç gibi rahatsızlıklar olanların bu riski kendi adlarına azaltmak için elma tüketmelerinde fayda olduğu düşünülmektedir. Ayrıca elmanın faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürdüğüne yönelik bulgular da mevcuttur. Kolesterol seviyesinin yüksek olması çeşitli kal damar sorunlarına ve inmelere yol açabileceğinden bu tür riskleri düşürmek adına da düzenli ve dengeli bir şekilde elma yeminin faydası olabilir.

Elmanın Faydaları: Diyabet (Şeker Hastalığı) Rizkini Düşürme

Yine, yaklaşık 180.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışma elma, yaban mersini, kuru ve yaş üzüm gibi meyveleri tüketenlerde şeker hastalığı türü olan tip2 diyabet oluşma riskinin yüzde 7 kadar azaldığı sonucuna varılmıştır.

Elmanın Yararları: Meme Kanserinden Korunma

Bir araştırma şirketinin üyesi tarafından verilen mülakatta düzenli elma tüketiminin meme kanseri oluşma riskini düşüreceğine dair bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu konuda yapılan araştırmaların elmanın meme kanserini önleme üzerinde olumlu sonuçlar verdiği gösterir veriler ortaya koyduğunu dile getirmiştir.

Elmanın Sağlığa Faydaları: Şişmanlık ve Obeziteye Yararları    

Fareler üzerinde yapılan bir çalışma elmanın bağırsak sistemindeki bakteriler üzerine olumlu etkiler ortaya çıkardığı ve bu sayede kişilerin fazla kilo almalarının önüne geçilebileceği sonucunu ortaya koymuştur. Özellikle kilo problemi olanların diyetlerinde kesinlikle bulundurmaları gereken elmanın faydaları arasında lifli yapısıyla tok tutma özelliği de yer almaktadır.

Elmanın Zararları Nelerdir?

Elmanın zararları konusunda yapılan araştırmalar ve deneyimler sonucunda fazlaca bir sonuca ulaşılamamıştır ancak fazla riski olan bir kaç zararlı etki de vardır.

Elmanın Zararları: Elma Çekirdeklerinden Uzak Durun

Elmanın zararları her ne kadar fazla olmasa da göz önünde bulundurulması gereken birkaç unsur vardır. Bunların başında elma çekirdeklerinin içindeki siyanür gelmektedir. Elma yerken çekirdeklerini kesinlikle çıkarmaya dikkat edin ve çocuklardan uzak tutun.

Elmanın Zararları: Elma Dişleri Çürütebilir

Diğer yandan aşırı elma tüketiminin dişlere zarar verebileceği konusunda yapılan araştırmalarda vardır. Öyle ki aşırı elma yemek asitli içeceklerin dişlere verebileceği zarardan 4 kat daha fazla risk oluşturmaktadır.

Elmanın Zararları: Elmanın Kabuğunu Soymak Gerekir Mi?

Elmanın zararları konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise elmada oluşabilecek ilaç ve kimyasal kalıntılarıdır. Bu nedenle elmaları yemeden önce sirkeli suda beklettikten sonra güzelde durulayıp, silerek yemekte fayda vardır. Ancak bu kadar işleme katlanamam diyorsanız elmaları suya tutup kabuğunu soyarak da yiyebilirsiniz. Fakat elmanın kabuğunda da birbirinden faydalı vitaminlerin bulunduğu da unutulmamalıdır.

Dilerseniz Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere… başlıklı yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Wikide elma: https://tr.wikipedia.org/wiki/Elma

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/267290.php