Elma Sirkesinin Saça Faydaları Zararları: Sirke Kepekli Saçı Döker mi?

Elma sirkesinin saça faydaları ve zararları hakkında merak edilen, kepekli saça nasıl uygulanır, saç döker mi, şampuana elma sirkesi koymak zararlı mıdır gibi soruları İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya, Ender Saraç gibi alanında uzman kişilerin görüşlerini ve kullanıcı yorumlarını derleyerek yanıtlamaya çalıştık.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları ve Zararları

Elma sirkesinin saça faydaları ve zararları konularını ayrı ayrı başlıklar altında ele almakta fayda vardır. Bazı durumlarda bünyenin hassasiyetine göre zararlı yan etkiler ortaya çıkarken kimilerine mucizevi etkiler gösterebilen elma sirkesinin sizin için uygun olup olmadığını yararları ve yan etkileri okuyarak anlayabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Elma sirkesinin saça faydaları özellikle pH oranından gelmektedir. Saçların ortalama olarak pH değeri 5'tir. Bu durum saçın daha güçlü, parlak ve canlı kalabilmesi için korunmalıdır. Yani saçların biraz daha asitli yapıda kalması önemlidir. Bunun için pH değeri 3 olan elma sirkesi saçlara oldukça iyi gelir. Diğer yandan şampuanların pH seviyeleri çoğunlukla 7'nin üzerindedir. Bu yüzden şampuan kullandıktan sonra saçlara elma sirkesi uygulayıp durulamak bozulan dengenin sağlanması açısından da oldukça faydalı olacaktır. Eğer saçın ve saç derisinin bu dengeli pH'ı bozulacak olursa saçlarda, cansızlık, kepeklenme, kuruluk, dökülme ve kırılmalar artacaktır.

PH Dengesi Dışında Elma Sirkesinin Saça Yararları Nelerdir?

Elma sirkesi ile saç yıkamanın faydaları özellikle anti-bakteriyel etki göstermesiyle de öne çıkar. Elma sirkesi mantar ve bakteri büyümesini önlemeye yardımcı olur, bu sayede saç ve saç derisini sağlıklı tutar. Anti-enflamatuar özelliği kepek ve saç dökülmesine yardımcı olabilir, çünkü bu sorunların altından yatan en önemli neden genellikle bakterilerdir. Ayrıca saça elma sirkesinin yararları arasında:

  • Elma sirkesi ayrıca saçlarınız için yararlı olan B, C vitamini ve potasyum içerir.
  • Elma sirkesi kafa derisini temizler ve arındırır, ölü deriyi ve kafa derisindeki gözenekleri tıkayan kir birikimini temizler.
  • Elma sirkesi, silikon bazlı saç kremleri gibi saç tellerinin birbirine girmesine neden olmayacağından saçların daha hacimli olmasını sağlar.
  • Elma sirkesi, saç köklerine kan dolaşımını artırarak saç büyümesini uyarır.

gibi özellikler de yer alır. Dilerseniz bir de elma sirkesinin saça zararları başlığına bakalım.

Elma Sirkesinin Saça Zararları

Elma sirkesinin saçlara yararı olduğu kadar yanlış kullanımlarda zararı da olabilir. Özellikle kuru bir saç tipiniz varsa elma sirkesiyle saçlarınızı yıkamanız önerilmez. Asitli bir yapıya sahip olan elma sirkesi saçlarda aşırı derecede kullanıldığında faydadan çok zarar getirebilir. Eğer kullanım miktarında aşırıya kaçılırsa saç derisini yakıp yara olmasına, saçların zayıflayıp dökülmesine de neden olabilir. Saçların elma sirkesi ile yıkanması sonucunda gözlere temas etmesi gözde yanma ve tahrişe neden olabilir. Tüm bu uyarılar ışığında, yağlı ve normal tipteki saçlar için kararında kullanıldığında elma sirkesinin oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları Hakkında Sorular ve Cevaplar

Elma sirkesinin saçlarda kullanımı hakkında bir çok soru akıllara gelmektedir. Biz bu soruları başlıklar halinde tek tek cevaplamaya çalıştık.

Kepeklenme ve Saç Dökülmesi İçin Saça Elma Sirkesi Sürmek İyi Gelir Mi?

Elma sirkesinin saçlara faydaları arasında bahsettiğimiz özelliklerden ikisi saç büyümesini teşvik etmek ve kepeklenme sorununa yardımcı olmaktır. Ölçülü ve düzenli kullanıldığında saçtaki kepek probleminin azalmasını sağlar ve kepek kaynaklı dökülmelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Özellikle saç derisine masaj yaparak uygulanan elma sirkesi saç köklerini uyarıp saçların beslenip büyümesine katkıda bulunur.

Elma Sirkesinin Yağlı, Kuru ve Karma Saça Faydaları

Elma sirkesi her ne kadar yağlı ve karma saçlar için faydalı olsa da kuru saç tipleri için de bir o kadar zararlı olabilir. Saçtaki pH dengesi kadar önemli faktörlerden bir de yağ dengesidir. Elma sirkesi kullanımı saçtaki yağ oranını azaltır. Özellikle kuru saç tipleri gibi hali hazırda yağ oranı düşük olan saçlar için elma sirkesi kullanımı çok ama çok yanlıştır. Bu tür saçlarda elma sirkesi kullanmak saçların daha sağlıksız hale gelmesine yol açar. Ancak karma saç tiplerin ölçülü bir şekilde elma sirkesi kullanmanın sakıncası yoktur, hatta yağlı saç tiplerinde diğerlerine nazaran biraz daha fazla elma sirkesi kullanılabilir.

Elma Sirkesi Saç (Çıkarır mı) Çıkartır Mı?

Elma sirkesi saç çıkartır mı sorusuna verilebilecek kesin bir cevap yoktur. Bilimsel veriler dökülmüş saçları yeniden çıkarma konusunda elma sirkesi gibi ürünler hakkında bilgiler içermemektedir. Ancak saçlarınızdaki bakteri veya kepeklenme kaynaklı dökülmeleri azaltıp, saç köklerini güçlendirerek saçlarınızın daha sağlı ve dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Saç Uzatır Mı?

Elma sirkesi doğru kullanıldığında saç köklerinin uyarılmasını ve uzama için kafa derisinin teşvik edilmesini sağlar. Bu da saçların daha canlı ve güçlü olmasının yanın da daha hızlı bir şekilde uzamasına yardım edebilir.

Elma Sirkesi Saç Spreyi Olarak Kullanılır mı?

Elma sirkesini saçınıza uygular saç spreyi kullanıp durulamak en yararlı yöntemdir. Bu sayede ölçülü bir şekilde, aşırıya kaçmadan, saçınızın ve kafa derinizin tamamına elma sirkesini uygulamanız da mümkün olacaktır. Ancak saçlarınıza elma sirkesini uyguladıktan kısa bir süre sonra mutlaka durulamalısınız.

Şampuana Elma Sirkesi Koymak Zararlı mıdır?

Şampuana elma sirkesi koymak zararlı mıdır değil midir kesin olarak bir şey söylemek zordur. Ancak olası etkileşimlerin önüne geçmek adına, içerisinde bir çok kimyasalın bulunduğu şampuanlar sirkeyi karıştırmamak en iyisidir. Bu konuda uygulanacak en güzel yöntem saçlarını şampuanlayıp duruladıktan sonra bir sprey yardımıyla saçlarınıza bir yemek kaşığı kadar elma sirkesi sıkıp 3 ile 5 dakika kadar bekledikten sonra durulamaktır.

Elma Sirkesi Saç Döker Mi?

Elma sirkesi saç döker mi sorusunun cevabı saç tipinize ve kullanım şeklinize göre değişir. Elma sirkesi, karma ve yağlı saç tiplerinde uygun miktar, şekil ve sürede kullanıldığında saç dökmez aksine saçların dökülmesini engeller. Ancak aşırı kullanım ve saçlarda uzun süre bekletme yada kuru saç tiplerinde sık sık elma sirkesi kullanma saçların zarar görüp dökülmesine de neden olabilir.

Elma Sirkesi Saç Rengini Açar Mı?

Elma sirkesi saç rengini açar. Bunun için elma sirkesinin saça uygulama süresi oldukça önemlidir. Normal kullanımda en fazla 5 dakika saçta bekletilmesi istenilen elma sirkesi, saç rengi açmak için 30 dakika saçlarda durmalıdır. Ancak elma 250 ml elma sirkesine 250 ml su eklemeniz gerekir ve her ihtimale karşı saç derinizden bu karışımı uzak tutmalısınız. Karışım saçlara spreyle sıkılıp 30 dakika bekletildikten sonra normal şekilde saçları durulamalısınız. Saçlarınız istediğiniz tona gelinceye kadar bir kaç gün arayla bu formülü uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları: Şampuan Yerine Elma Sirkesi Kullanılır mı?

Şampuan yerine sadece elma sirkesi kullanmak bazı uzmanlarca önerilmemektedir. Zira elma sirkesinin saçlar üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Aşırı kullanımlar saçların daha sağlıksız hale gelmesine neden olabileceğinden şampuan yerine elma sirkesi kullanmaktansa bazen elma sirkesi bazen şampuan kullanmak, yada yıkamalarda önce şampuan ardından elma sirkesi kullanmak daha yararlı olabilir.

Görüleceği üzere oldukça önemli bir faktör olan pH dengesi açısından saçlara faydalı elma sirkesi bundan daha fazla yarar içermektedir.

Dilerseniz Sirke Saç Döker mi? Saçları Sirkeyle Yıkamanın Faydaları Zararları ve Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere… başlıklı makaleleri de okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3