Elma Sirkesi Nedir, Nasıl Seçilir ve Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, taze salataları ve aynı zamanda mevsim sebzelerini tatlandırmak için yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Sarımsı renk ve asitli tat, elma kabuklarının fermantasyon sürecinden kaynaklanan ana özellikleridir.

Elma Sirkesi Nasıl Seçilir?

Piyasada pek çok elma sirkesi türü vardır. Bu nedenle, doğru olanı seçmek için bazı temel özelliklere odaklanmanız gerekir:

Gerçek elma sirkesi berrak değildir. Çünkü, enzimlerin, liflerin ve pektinlerin varlığını sağlayan şeyin hafif bulutlu ve belirsiz görünüm olduğunu unutmayın. Daima organik elma sirkesini ve mümkünse evde yapılmış elma sirkesini kullanmak gerekir.

Sirke Kepekli Saçı Döker mi?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke hazırlamak için en az üç yöntem vardır:

Elma suyu: Elmaları olabildiğince sert püre haline getirerek bir bez yardımıyla sıkabilirsiniz. Fakat, meyve sıkacağı kesinlikle başka bir şeydir. Hepsinden iyisi, hazırlanması çok daha hızlıdır ve fermantasyondan sonra elmaları ayırmaya gerek yoktur.

Sirke mayası: Asetik aside oksidasyonunu tetikleyen asetik bakterilerden oluşan bu tür filamentli ektoplazmadır. Bu çözüm, deyim yerindeyse, üretimde zaten "uzman" olduğunuzu varsayar: ilk sirke üretiminden alın ve sonraki her üretim için kullanın.

Elma: Daha basit olarak, doğranmış elmalarla veya bizim durumumuzda su ve şekere karıştırılmış elma artıkları ile başlayabilirsiniz. Bu durumda, kullanacağınız çeşitler konusunda özgürsünüz. Her durumda, her zaman organik meyveleri tercih etmenizi öneririz. Aksi takdirde elma sirkesi yapmak için kabuğunu iyi yıkamanız önemlidir.

Ayrıca okuyunuz: Elmanın Faydaları ve Zararları

Elmadan Sirke Tarifi

Kullanılan Malzemeler

Basit ve ekolojik yöntemimiz, daha önce de söylediğimiz gibi, kabuk ve çekirdek gibi elma artıklarını içermektedir. İşte ev yapımı elma sirkesi için malzemeler ve mutfak eşyaları:

  • Elma parçaları
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • Su
  • Cam kavanoz
  • Gıda için uygun olan temiz bir bez
  • Lastik bant
  • Tahta veya plastik kaşık

Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere…

Elma Sirkesinin Yapılışı

Önerme: Hepimiz elma sirkesi elde etmek için elma ile başlamanız gerektiğini biliyoruz. Ancak en önemlisi hepimizin bildiği keskin aromalı çeşniye nihai dönüşümden sorumlu asetik bakterilerin aşılandığı fermente bazdır. Elma sirkesini nasıl hazırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Elma parçalarını yaklaşık dörtte üçü dolu olacak şekilde büyük bir cam kavanoza koyun. Kaşık için bile olsa asla metal kullanmayın. Çünkü, malzeme, aroma üzerinde kötü sonuçlarla fermantasyondan ödün verme riski taşır;

Elmaları suyla kaplayın. Zira, meyvenin tamamen su altında kalması önemlidir, aksi takdirde küflenme riski vardır;

Şekeri ekleyin, malzemeleri iyice karıştırın ve kavanozu kapatmak için lastik bir bant kullanarak temiz bir bezle kapatın.

Daha sonra, elma sirkesi kurulumu hazır ve mayaların fermantasyonunu tetiklemesi an meselesi. Ancak fermantasyon için İdeal koşulları nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Kavanozu yaklaşık 21 ° C sıcaklıkta korunaklı bir yerde saklayın (ipucu, kiler mükemmel bir yer);

Elma suyunu en az üç hafta saklayın. Meyvenin su altında kalmasını ve küf oluşmamasını sağlamak için ara sıra karıştırarak meyveleri suyun içine itin. Süreç tamamlandığında tülbent veya plastik bir kevgir ile süzerek elmaları elma suyundan ayırın.

Son notlar: Ev yapımı sirke buzdolabında saklanmalıdır. Zira, soğuk, koruyucuların yokluğunda oda sıcaklığında tekrar tetiklenebilen fermantasyonu engeller.

Ayrıca okuyunuz: