Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum, Zayıflayamıyorum Neden?

Egzersiz yapıyorum ama kilo veremiyorum hatta kilo alıyorum diyorsanız nedenini anlamak ve biraz rahatlamak için yazımızın devamını okuyun. Zira nedenleri bilmek çözüm yolu bulmak adına ilk aşamadır.

Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum

Egzersiz yapıyorum ama kilo veremiyorum şeklinde yakınıyorsanız moral bozmadan ve endişeye düşmeden önce nedenlerini bilmeniz ve bu doğrultuda bir yol çizmeniz gerekir. Egzersiz yapmak zor bir iştir ve tartım ölçeğinin aşağıdan ziyade yukarı doğru gitmeye başlaması kilo verme hevesinizin kırılmasına yol açabilir. Egzersiz yaptığınız günlerin sonuç vermediğini gördüğünüzde çok fazla duygudan geçersiniz. Fakat sağlıklı bir egzersiz rutini takip ettikten sonra bile kilo almanızın birkaç nedeni olduğunu biliyor musunuz? İşte neden kilo vermek yerine kilo aldığınızı anlamanıza yardımcı olabilecek birkaç neden:

Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum Acaba Sorumlusu Yediklerim mi?

Spor yaptığım halde kilo vermeyi bırakın kilo alıyorum gibi serzenişlerin nedenlerinden biri de egzersiz döneminde tüketilen yiyeceklerdir Yemek alışkanlıklarınız kilonuzu artırma veya azaltmada önemli bir rol oynar. Kilo kaybına yardımcı olacak uygun bir diyetin sürdürülmesi, hızlı bir şekilde kilo vermede büyük bir yardımcı olacaktır. Şekerli yiyeceklerden kaçınmak için yemeyi seçtiğiniz her şeyin kalori sayımını izleyin. Kızarmış ve şekerli yiyecekler yemek, kilo verme hedeflerinizle aranızdaki en büyük engeldir. Sağlıksız atıştırmalıkları diğer sağlıklı yiyecek seçenekleriyle değiştirmeyi deneyin. Sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olacakları için protein bakımından zengin yiyecekler yiyin. Karbonhidrat ve yağlı yiyeceklerden kaçının ve diyet planınıza bağlı kalın.

Egzersiz Yaptığımda Hemen Kilo Verir miyim?

Egzersiz yaptıktan sonra herhangi bir sonuç görememenizin nedenlerinden biri, bunu çok erken beklemenizdir. Birkaç gün bekleyin ve en az bir hafta egzersiz yaptıktan sonra kilonuzu ölçmeye başlayın. Antrenmanınızın 1. gününden itibaren kilo kaybı beklemek, bir mucizenin gerçekleşmesini beklemeye eşittir. Egzersizin ilk günlerinde kilo alımı oldukça yaygındır ve birçok nedenden dolayı hemen kilo vermeye başlama hayalinizin gerçekleşmesi de zordur. Ancak endişelenmeyin ve bu nedenle çalışmayı asla bırakmayın çünkü ilerleyen günlerde spor yapmanın kilo kaybına yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Spor Yaparken Artan Kilo Yağ mıdır Kas mıdır?

Çoğu insan egzersiz yaparken kilo vermek yerine kas kazanımı yaşar. Bunun nedeni yanlış türde egzersizler yapmak olabilir. Birçok egzersiz hareketi kilo kaybına yardımcı olmak için tasarlanmamıştır ancak bazı hareketler de kas miktarını artırmaya yöneliktir. Bu fazla kiloları atmak için hangi egzersizi yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir profesyonel veya eğitmene danışmanız önerilir. Kilo vermenin en hızlı yolu olduğu için kardiyo egzersizlerine geçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Egzersiz Yapmak Vücuttaki Ödemi Artırır mı?

Egzersiz yapmak sizin daha çok sıvı tüketmenize ve dolayısıyla vücuttaki sıvı oranınızı artırmanıza yol açar. Ancak bu kilo alıyormuş gibi ya da kilo vermiyormuş gibi görünmenize neden olsa da kötü bir şey değildir. Bunun yanında birçok kişi kilo kaybına yardımcı olmak için daha fazla su içilmesini tavsiye eder. Bazen çok fazla su içmek size karşı zararlı etkilerle dönebilir ve kilo vermek yerine kilo almanızı sağlayabilir. Günde büyük miktarlarda su tüketilmesi, su tutulmasına ve şişkinliğe neden olabilir. Vücudunuz egzersiz sırasında doğal iyileşme sürecini sürdürmek sıvı tutacağından, egzersiz sırasında normalden fazla su tüketmekten kaçının ve az az ama sık sık sıvı almaya çalışın.

Egzersiz Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum Uykusuzluktan mıdır?

Egzersiz yapmanıza rağmen yeterince uyku almamak veya düzensiz bir uyku döngüsü vücudun kortizol seviyelerini artırabilir. Kortizol seviyelerinin, vücudunuzun gerektirdiğinden daha fazla yemeye yol açacak açlık sinyallerini arttırdığı kanıtlanmıştır. Vücudunuzun kortizol seviyelerini korumak ve egzersiz rutininize bağlı kalmanıza yardımcı olmak adına yeterli saatte uyumanız gerekir. Yukarıda verilen önerileri uygulayarak ve egzersiz rejiminize devam ederek kilo verme hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Egzersizlerinize düzenli olarak uyduğunuzdan emin olun, sağlıksız yiyeceklerden uzak durun, stresten kaçının, zamanında uyuyun, yeterince su için ve forma gireceğinize dair umudunuzu hiç kaybetmeyin. Dilerseniz Zayıflamanın Yolları 1 Haftada Etki Eder mi? Bir Hafta İçinde Kilo Vermek ve Meditasyon Yapmak Zayıflatırmı? Meditasyonla Kilo Verilir mi? başlıklı yazıları da gözden geçirebilirsiniz.

Kaynak