X

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla

Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu bu konuda bitkisel yönden hangi önerilerde bulunmuştur gibi sorulara verilebilecek cevapları sizler için derledik.

Hamilelik telaşı ve yaşanan heyecan ile birlikte aslında birçok sorun yok sayılmaktadır. Hamileliğinin sonlarına doğru bedenini inceleyen anne adayları, doğumun ardından vücudunun alacağı şekli merakla beklemektedir. Doğumdan sonra kadınların en çok şikayet ettiği konu ise oluşan çatlaklardır. Çatlakların tedavisi var mıdır? Önlenebilir mi? Çatlakların ilerlemesi durdurulabilir mi? doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu ne öneriyor? Gibi sorular endişelere neden olmaktadır.

Doğum Sonrası Çatlaklar Hangi Bölgelerde Oluşur

Her ne kadar hamilelik sırasında karın bölgesi ve çevresinde çatlak oluşumu beklense de, sıklıkla kalça, göğüs ve kol çevresinde de ciddi çatlaklar oluşmaktadır. Bu durumun en önemli nedeni yalnızca hamilelik sırasında alınan fazla kilolar değil, kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum eksikliği ile ciltte bulunan elastik lifler bozulur ve beyaz izler ortaya çıkar. Bu durum çatlak olarak adlandırılır. Doğum sonrası çatlaklar nasıl geçer İbrahim Saraçoğlu sağlıklı beslenme ile önüne geçebileceğiniz çatlaklar için cildin nemi de oldukça önemlidir diyor. Günlük alınması gereken sıvı miktarına ulaşmakta zorluk yaşıyorsanız, tükettiğiniz besinlerin sıvı içermesine dikkat edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Çatlaklar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu Önerileri

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu kadınların korkulu rüyası olan doğum sonrası oluşan çatlamalar için altın değerinde önerilerde bulunmaktadır.

 • Kilo alımına dikkat edilmeli.
 • Hamileliğin 3. Ayının bitimi ile birlikte hakiki badem yağı kullanılmaya başlanmalıdır
 • Badem yağı aksatılmadan düzenli kullanılmalı.
 • Hamileliğin başları yerine sonlarında gerçekleşecek badem yağı kullanımı ile oluşan çatlakların ilerlemesini durdurmak mümkündür.
 • Bebeklerin vücutta tükettiği en büyük mineral kalsiyumdur. Kalsiyumun düşmesi ile deri zayıflar, esnekliğini kaybeder ve çatlar.
 • Estetik cerrahinin çatlak oluşumunu tümüyle yok edecek bir buluşu henüz yoktur
 • Badem yağı ile birlikte pırasa ve brokoli de tüketilmelidir. Bu besinler kalsiyum deposudur.
 • Yalnızca badem yağına güvenmek hata olacaktır. Doktorunuz ile görüşerek tüm eksikleriniz belirlenmeli, badem yağı gibi destekleyici ürünler ile çatlak oluşumu ilk safhalarda engellenmelidir.
 • Bitkisel yollar ile kalıcı çatlakların giderilmesi mümkün değildir.
 • Yer etmiş uzun süreli çatlaklar için yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
 • Badem yağı eczane ya da aktarlardan alınmalıdır. Bilinmeyen marka ve satıcılara itibar edilmemelidir.

Dilerseniz Rokanın Faydaları Zararları: Hamilelikte ve Emzirme Döneminde roka, Hamilelikte limon yemek düşüğe sebep olur mu? Limon Zararlı mı? ve Hamilelikte Turp Yemek Zararlımı? Gebelikte Turp Yemenin Faydaları Ne? başlıklı yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Wikide doğum: https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fum