Doğal Kozmetik Ürünler ve Bitkisel Makyaj Malzemeleri Sağlıklı mıdır?

Doğal kozmetik ürünler ve bitkisel makyaj malzemeleri gerçekten sağlıklı mıdır? Yoksa içerisinde kimyasal madde bulunur mu? Doğal kozmetikler ekolojiktir. Ancak normal kozmetiklerden daha güvenli ve daha sağlıklı mı? Sentetik kozmetik ürünler ve doğal makyaj malzemeleri hakkında doğru bilinen yanlışları sizler için araştırdık.

Doğal Kozmetik Ürünler ve Sentetik Makyaj Malzemeleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğal kozmetik ürünler ve sentetik makyaj malzemeleri hakkında halk arasında bilinen doğruların ne kadar doğru olduğunu 10 başlık altında cevaplayalım.

1. Doğal kozmetik ürünler güvenli ve sentetik kozmetik toksiktir.

Yanlış. Ulusal yasalara ek olarak, AB’de satılan tüm kozmetik ürünleri AB Kozmetik Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Ürünler, doğal kozmetikler veya sentetik bileşenler içeren kozmetikler için sağlığa zararlı olmamalıdır. Bu nedenle, sentetik ürünler toksik olamaz.

Birçok insan doğal kökenin kozmetikleri otomatik olarak güvenli hale getirdiğini düşünüyor. Durum böyle değil. Örneğin, doğal bir hammadde alerjiye neden olabilir. Laboratuvarda, sentetik bileşenler genellikle doğadan toplananlardan daha homojendir. Birçok sentetik hammaddenin etkileri de daha fazla incelenmiştir.

2. Doğal kozmetik ürünler hassas ciltler için uygundur.

Doğru ve Yanlış. Hangi cildin hassaslaştığına ve bilinip bilinmediğine bağlıdır. Cilt tahrişi reaksiyonlarının ve temas alerjisinin en yaygın nedenleri koruyucu maddeler ve parfümlerdir. Doğal kozmetik ürünler, örneğin parabenler, metil izotiyazolinon, yapay boyalar veya kokular kullanmaz. Onlara karşı duyarlı olmanız bir avantajdır. Öte yandan, sentetik kitler de bu hammaddeleri içermeyen ürünler içerir. Kozmetik bileşenler, ister sentetik ister doğal olsun, duyarlı ve alerjik olabilir.

3. Doğal kozmetik kimyasal içermez.

Yanlış. Kimyasallar her yerde, solunum havasında ve içme suyunda bile vardır. Dolayısıyla kimyasal olmayan cilt bakımı, saç bakımı veya makyaj ürünleri yoktur. Birçok doğal kozmetik serisi, ürünlerinin “zararlı kimyasallardan arındırılmış” olacağına söz verir. İddia çelişkilidir çünkü AB’de satılan hiçbir kozmetik ürün herhangi bir sağlık tehlikesine neden olmamalıdır, bu koşul altında kimyasallar içerebilirler.

4. Doğal kozmetikler ve sentetik kozmetikler eşit derecede etkilidir.

Doğru. Her ikisinin de aktif bileşenleri eşit derecede etkili olabilir. Malzemeler safsa, doğadan veya laboratuvardan elde edilen ürünler tamamen aynı molekülden meydana gelir. Kimya söz konusu olduğunda, içeriğin kökeni önemli değildir. Kozmetik mevzuatına göre, hem doğal kozmetiklerde hem de sentetik kozmetiklerde herhangi bir etkinlik iddiası her zaman doğrulanabilir olmalıdır.

5. Sertifika, ürünün gerçekten doğal olduğunu garanti eder.

Doğru. Organik kozmetikler henüz kendi mevzuatı kapsamında değildir, bu nedenle farklı sertifikasyon kuruluşları tarafından düzenlenmektedir. Sertifikalı doğal kozmetiklerin amacı mümkün olduğunca doğal veya organik içerikler kullanmaktır. Doğal kozmetikler sınırlı miktarda sentetik maddeler içerebilir. Genellikle % 1’in altındadırlar. Yetkili koruyucular her bir sertifikalandırıcı tarafından tanımlanır.

Tüm sertifikalarda birçok yaygın koruyucu yasaktır. Birçok sertifika türü vardır. Örneğin Avrupa’da Ecocert, BDIH, Cosmebio, ICEA, natrue gibi. Cosmos standardı ise sertifika şartlarını uyumlu hale getirmeyi amaçlamaktadır.

6. Doğal kozmetik maddelerin kokuları alerjik değildir.

Yanlış. Doğal kozmetiklerde koku olarak kullanılan uçucu yağlar da alerjiye neden olabilir. Ayrıca birkaç yağın karışımlarında da bulunabilirler, bu da herhangi bir duyarlılaştırıcı bileşenin izlenmesini zorlaştırır.

7. Doğal kozmetikler ekolojik ve etik bir seçimdir.

Doğru. Doğal kozmetik üretiminde, laboratuvarda yapılanlara göre doğal ham maddeler tercih edilir. Bitki bazlı ham maddelerde sertifikalı organik kalite standardı tercih edilmektedir. Bileşenlerin kökeni izlenebilir olmalıdır, bu da işlemi şeffaf hale getirir. Bu, nesli tükenmekte olan bitkilerin kullanımını önler. Gen modifikasyonu da yasaktır. Hammade alımı peyzajı tahrip etmemeli veya çevreyi kirletmemelidir.

Ürünler, hammaddelerin doğal özelliklerini koruyan mümkün olduğunca basit yöntemler kullanılarak yapılır. Ambalaj malzemesi mümkün olduğunca ekolojik olmalıdır. Hayvan ve çevre refahı, üretimin her aşamasında dikkate alınır. Birçok doğal kozmetik serisi de insanların ve toplulukların refahını destekler ve teşvik eder. Öte yandan, sentetik kozmetik üreticileri bugün de aynı şeyi yapıyor.

8. Doğal kozmetik ürünler ve organik farklı şeylerdir.

Doğru. Terimler, kullanılmasalar bile sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılırlar. Doğal kozmetikler doğal kaynaklı ürünleri ifade eder. Organik ham maddeler ise organik olarak yetiştirilmektedir. Doğal kozmetikler organik olabilir, ancak sertifikalar sadece organik bileşenlerin kullanılmasını gerektirmez. Organik kozmetikler ise her zaman doğal kozmetik değildir. Organik ham maddeler sentetik kozmetiklerde de kullanılabilir.

9. Doğal kozmetikler sentetik kozmetiklerden daha kolay üretilir.

Doğru. Sertifikalar, bitmiş doğal kozmetik ürünün mümkün olduğunca çabuk ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir olmasını gerektirir. Hammaddeler de genellikle daha kolay ayrışır. Bununla birlikte, daha ileri muameleleri de doğal kozmetiklerin bozulmasını yavaşlatabilir. Sentetik kozmetikler tipik olarak bazı doğal olmayan veya daha yavaş çürüyen bileşenler içerir. Bununla birlikte, sentetik kozmetikler hala biyobozunur hale getirilebilir ve son yıllarda daha yaygın hale gelmiştir. Biyobozunurluk, ürünün örneğin mikro-plastik, silikon veya polimer içermemesini gerektirir. İkincisi, diğerlerinin yanı sıra, onlarsız yapılması zor olan saç losyonlarında ve şekillendirici köpüklerde kullanılır. Kozmetik bir ürünün biyobozunur olarak adlandırılabilmesi için, önce örneğin OECD 301 Biyobozunurluk Testi ile doğrulanması gerekir.

10. Tüm Doğal Kozmetik Ürünler Bitkiseldir.

Yanlış. Tüm doğal kozmetikler bitkisel değildir ve tüm bitkisel kozmetikler doğal kozmetik değildir. Sertifikalı doğal kozmetikler, hayvansal kökenli birkaç bileşen içerebilir ve içermelidir: balmumu, bal ve lanolin, hayvanlara zarar vermeden toplanabilen bir koyunyünü yağı gibi. Bitkisel kozmetikleri Bitkisel logosu veya bitkiseller için uygun söz ile tanımlanır. Ürünler ayrıca hayvanlar üzerinde test edilmediğini garanti eden Sıçrayan Tavşan logosunu da içerebilir. Bitkisel ürünler her zaman tercih edilmez, çünkü satın alınması pahalıdır. Tüm doğal kozmetiklerin ve hammaddelerinin hayvanlarda test edilmesi yasaktır. Dilerseniz Organik Makyaj Ürünleri Kullananlar Ne Diyor? Faydalı Kozmetik Yorumları ve Colleen kozmetik kullananlar Colleen Makyaj Ürünleri Kullanıcı Yorumları başlıklı makalelerimizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak