Diş Eti Şişmesi İbrahim Saraçoğlu Bitkisel Kür Tedavi Önerileri Nelerdir?

Diş eti şişmesi İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kürlerle nasıl tedavi edilir? İbrahim Saraçoğlu diş eti şişmesi ve iltihaplanmasına karşı nar ve adaçayı önermiş midir? Gibi merak edilen soruların cevaplarını ve daha fazlasını sizler için araştırdık.

Diş Eti Şişmesi İbrahim Saraçoğlu Önerileri Nelerdir?

Diş eti şişmesi İbrahim Saraçoğlu tarafından özellikle iltihaplanmaya bağlıysa adaçayı ve nar kürü önerileriyle öne çıkmaktadır. Özellikle nar suyu ve adaçayı ile gargara yapmak ağız ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Ancak bu gargarayı uygulamadan önce dişlerinizi normal bir diş macunu ile fırçalayıp ağzınız temizlemeniz şarttır. İbrahim Saraçoğlu tavsiyelerinde bu kürleri uygularken bitkinin raf ömrüne dikkat etmek çok önemlidir. İkincisi bitkilerin en uygun zamanda elde edilmiş ve temiz ve uygun koşullarda kurutulmuş olmasıdır.

Şişmiş diş etlerini önlemenin en iyi yolları iyi ağız hijyeni uygulamak ve uygun bir diyet yemektir. Limon suyu veya tuzlu su gibi ev tedavileri, başladığında şişmiş sakız ağrısını hafifletebilir . Diğer ev ilaçları şişliği tedavi etmek için yağlar ve diğer bazı yaygın ev gıda maddelerinin kullanımını içerir.

Diş Eti Şişmesi Ve Kanaması İçin İbrahim Saraçoğlu Dışındaki Öneriler

Diş eti şişmesi İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların dışından bir çok araştırmacı tarafından da ele alınmaktadır. Biz de Saraçoğlu ve benzeri uzmanların görüşlerini derleyip sizler için özetledik:

Ağrılı, şişmiş diş etleriniz varsa, diş etlerinizin iyileşmesine yardımcı olmak için adımlar atarken bitkisel ve doğal yöntemlerle biraz rahatlama imkânı bulabilirsiniz:

 • Şişmiş diş etlerine karanfil yağı uygulayın veya şişliği azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için karanfil çiğneyin.
 • Bir zencefil ve tuz macunu yapın. Doğrudan diş etlerine sürün.
 • Günde iki kez haşlanmış limon suyu ile gargara yapın.
 • Ağzınızı ılık tuzlu su ile durulayın.
 • Şişmiş diş etlerinizi bir kabartma tozu ve zerdeçal özü karışımı ile ovalayın.
 • Nane, çay ağacı ve papatya gibi uçucu yağları kullanarak bir gargara oluşturun.
 • Kanamayı ve ağrıyı azaltmak için etkilenen diş etlerine aloe vera jeli sürün.

Not: Bu yöntemleri bir arada uygulamaktan kaçının. Hepsi tek tek uygulanabilecek doğal bitkisel diş eti tedavi yöntemleridir.

Dişe Eti Neden Şişer?

Diş eti neden şişer sorusu İbrahim Saraçoğlu gibi doktorların problemi kaynağından çözmek önemli gördüğü soruların başında gelir. Şişmiş diş etlerine neden olan bir dizi koşul vardır. En yaygın neden diş eti iltihabıdır, zayıf ağız hijyeni nedeniyle dişeti etrafındaki bölgelerde bakteri birikmesinden kaynaklanan hafif bir diş eti hastalığıdır.

Şişmiş diş etlerinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Ergenlik, menstrüasyon, hamilelik veya menopoza bağlı hormonal değişiklikler
 • Sigara içmek ve diğer tütün ürünlerini kullanmak
 • Kötü beslenme, özellikle C vitamini eksikliği
 • Bazı diş macunlarına veya ağız gargaralarına alerjik reaksiyonlar

Diş Eti Şişmesini Önlemek İçin Tavsiyeler

Başta İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç ve Ahmet Maranki gibi uzmanlar olmak üzere birçok uzman bir hastalığın oluşmasını engellemek için hastalık sebebinin ortadan kaldırılmasını tavsiye eder. Bu nedenle diş eti şişmesini önlemek için ve semptomları hafifletmeye yardımcı olmak adına çeşitli bitkisel ve doğal yöntemler vardır:

 • Düzenli olarak, günde en az iki kez veya her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın.
 • Düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Diş macunu ve gargara gibi nazik oral ürünler kullanın.
 • Şekerli içeceklerden kaçının, çünkü ağızda bakteri birikmesine katkıda bulunabilirler.
 • Sigara içmek veya tütün çiğnemek de dâhil olmak üzere tütünden kaçının.
 • Diş etlerini tahriş edebileceğinden alkol ve alkollü gargaralardan kaçının.
 • Dişlerde sıkışıp ağrıya neden olabilecek cips, tohum ve patlamış mısır gibi keskin yiyeceklerden kaçının.

Bu ipuçlarının sadece uygun bir tanı ve tedavinin takviyesi olduğunu belirtmek önemlidir. Şişmiş veya tahriş olmuş diş etleri tipik olarak altta yatan bir soruna işaret eder. Bu semptomları göz ardı etmek, sorunu uzun vadede daha da kötüleştirebilir.

Diş Eti Şişmesine Karşı Evde Yapılan Doğal Bitkisel İlaçlar

Her ne kadar iyi ağız hijyenini korumak birçok durumda sağlık sorunlarına karşı koruma sağlayacak olsa da, sorunlar devam edebilir. Diş etlerinde şişme gibi oral semptomlar ortaya çıkarsa, umut vaat eden bazı ev ilaçları vardır. Bunları aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz:

Diş Eti Şişmesine Karşı Tuzlu su

Tuzlu su ile durulama ağız sağlığını geliştirebilir ve diş etlerinde iltihabı hafifletebilir. Bir araştırma, insan hücrelerini bir tuzlu su ile durulamanın yara iyileşmesini teşvik etmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Her gargara için 1 bardak ılık suda yaklaşık 1 çay kaşığı tuz kullanarak basit bir tuzlu su karışımı yeterli olur. Tükürmeden önce karışım 30 saniye ağızda hafifçe çalkalanmalıdır. Günde üç defaya kadar durulama geçici şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Diş Eti Şişmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Bazı uçucu yağlar da genel ağız sağlığını geliştirebilir. Esansiyel yağ içeren ağız gargaralarının diş eti iltihabı olan kişilerde plak ve iltihabı bazı ilaçlı gargaralardan daha etkili bir şekilde azalttığI belirtmektedir. Kekik, nane, karanfil, limon otu ve çay ağacının uçucu yağlarının, yaygın oral sorunlara yol açabilecek mikropların büyümesini önlemede özellikle yararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak araştırmacılar, bu yağların diş eti şişmesine faydalı olduğuna dair daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Diş Eti Şişmesi İbrahim Saraçoğlu Önerileri Hakkında Son Sözler

Diş eti şişmesi İbrahim Saraçoğlu önerilerini ve diğer uzman görüşlerini derlediğimiz bu yazımızda uygulanabilecek birçok doğal ve bitkisel tedavi yöntemini paylaştık. Ancak hamile, emziren anneler, yaşlı ve kronik hastalığı olanlar bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktorlarından tavsiye almalıdır. Çünkü, bu yöntemler faydalı olabileceği kadar zararlı yan etlilere de yol açabilirler. En doğru tedaviler bilimin ışığında gelişen tıbbın kaynağı olan doktorlar tarafından önerilmekte ve uygulanabilmektedir. Ayrıca Diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm İbrahim Saraçoğlu bitkisel tedavileri başlıklı yazımız da işinize yarayabilir.

Kaynak 1, Kaynak 2