Dibek Kahvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır

Dibek kahvesi faydaları ve dibek kahvesi zararları konusuna girmeden önce dibek kahvesinden ve kahve kültüründe kısaca bahsedelim. Toplum olarak kahve oldukça fazla tüketilen içeceklerin başında gelir. Gün içerisinde yorgunluk anlarında, arkadaşlarla muhabbetlerde kahve tercih edilmektedir. Türk toplumunda kahve içiminin kırk yıl hatırı olduğuna inanılır. Kırk yıl hatırı olan Türk kahvesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de dibek kahvesidir.

Dibek Kahvesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde sıkça tercih edilen dibek kahvesi nasıl yapılır? Kahve çekirdeklerinin farklı öğütüldüğünden dolayı dibek kahvesi olarak isimlendirilmiştir. Klasik Türk kahvesinden farklı bir kahve çeşidi değildir.

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin tahta ya da taştan yapılan havanlarda dövülmektedir. Bu büyük havanlara dibek denmektedir ve dibek kahvesi isimini kullanılan büyük havanlardan almaktadır. İlerleyen teknoloji ile ortaya çıkan kahve değirmenleri ve yaygın tüketilmesi sebebiyle eskisi gibi kahveler havanlarda dövülmemektedir. Orijinaline en yakın dibek kahvesini ülkemizde Diyarbakır ve İzmir'de bulabilmek mümkündür. Kahve içerisinde farklı aromaları sevenler için dibek kahvesini de aromalı hale gelmiştir. Menengiç, salep, kakao, keçiboynuzu gibi farklı aromalarda dibek kahvesi bulunabilmektedir.

Dibek Kahvesi Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesi tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Türk kahvesinin bir çeşidi olan dibek kahvesi faydaları nelerdir? Dibek kahvesi, hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin çalışmasını desteklemektedir İçerisinde eklenen bitkisel malzemeler ile tok tutmaya yardımcı olmaktadır.

Bu sayede zayıflamak isteyenlerin ya da diyet yapanların tüketmesi tavsiye edilmektedir. Beyindeki kan dolaşımını hızlandırmakta ve kişiye dinçlik hissi vermektedir. Düzenli dibek kahvesi tüketildiğinde rahatsızlık veren ağız kokularının önüne geçilmektedir. İçtiğiniz dibek kahvesinin telvesini cilt için uygulamak mümkündür. Kahve fincanın da kalan kahve telvesini cildinize peeling olarak uygulayabilir ve cildinizdeki ölü deri ve kalıntılar temizlenmektedir.

Dibek Kahvesi Zararları Nelerdir?

Kahve tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Tüm kahve çeşitleri gibi dibek kahvesi zararları da bulunmaktadır. Kalpte ritim problemleri olanlar da çarpıntıya neden olabilmektedir. Kontrolsüz tansiyonu bulunanların fazla kahve tüketiminde kan basıncı artmaktadır. Gün içerisinde 5 fincandan fazla kahve tüketimi kemik erimesine neden olabilmektedir. Geç saatlerde Kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra fazla kahve tüketimi doğurganlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. Gün içerisinde kahve tüketimine dikkat etmek ve aşırıya kaçılmaması tavsiye edilmektedir.

Çay ve Kahve gibi kafeinli içecekler demir eksikliği yapar mı? konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide kahve: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kahve