Demir Eksikliği Kan Yapan Yiyecekler Saraçoğlu (Keçiboynuzu, Avokado)

Demir eksikliği İbrahim Saraçoğlu gibi alanında uzman kişilerce de ele alınmıştır. Kansızlığa iyi gelen bitkiler ve doğal kürlerle demir eksikliğinden kurtulmak mümkün mü? Avakado demir yapıcı özelliğe sahip midir. Saraçoğlu keçiboynuzu kürü tarifi ve uygulanışı nasıldır? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Demir Eksikliği ve Kan Yapan Yiyecekler

Demir eksikliği, kandaki kan hücrelerinin yapılarında bulunan ve oksijen taşınması görevini üstlenen hemoglobin miktarının azalmasına verilen isimdir. Çok sık rastlanan bir hastalık olmasına karşın başta bağırsak ve mide kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın belirtileri arasında da yer almaktadır.

Demir Eksikliği İbrahim Saraçoğlu Cephesinden Nasıl Yorumlanmıştır?

Profesör Doktor İbrahim Adnan Saraçoğlu, doğal bitkilerin insan yaşamı üzerindeki önemine dikkat çekerken aynı zamanda Anadolu’da ki tohumların korunması ile ilgili de toplumun gerekli bilinci kazanmasında önemli bir görev üstlenmiştir.

Demir eksikliğinin ciddi bir hastalık olabileceğine dikkat çeken İbrahim Saraçoğlu kereviz ve ıspanak ile hazırlanan kürün kansızlık için oldukça ideal bir çözüm olduğunu belirtmektedir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi demir eksikliği tedavisinde de uzman bir doktorun uygulayacağı tedavinin mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini belirten İbrahim Saraçoğlu demir eksikliği avakado kürünün önemli bir destekleyici olduğunun altını çizmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Demir Eksikliği Avokado Önerisi

Demir eksikliği tedavisinde avokadonun biçilmiş kaftan olduğunu söyleyen Saraçoğlu, haftada en az bir adet avokado tüketen bir bireyin demir eksikliği problemi ile kolay kolay karşılaşmayacağını belirtmektedir. Saraçoğlu’na göre tüketilecek avokadonun şeftali gibi yumuşak olması önem taşımaktadır. Bunun için ise sert olarak alınan avokadonun bir gazete ya da kağıda sarılarak yumuşayana kadar bekletilmesi gerekiyor.

Kansızlığa Avokado Kürü Tarifi

Kür için gerekli yumuşaklığa erişen avokadoların kabukları soyup, bir çatalla ezilir. Üzerine sarımsak ezilip, limon sıkılarak yenilebilir. Hazırladığınız karışımı bir ekmeğin üzerine sürerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Kanser olup radyoterapi ve kemoterapi gören kişilerin avokadoyu yediklerinde trombosit ve lökositlerinin yükseldiğini belirten doktor, avokado tüketemeyenlere ise ıspanak ve kereviz kürünü öneriyor. Birçok hastalığın belirtisi arasında yer alan demir eksikliği İbrahim Saraçoğlu hocamıza göre avokado, ıspanak ve kereviz tüketilerek kolaylıkla engellenebilmektedir.

Kan Yapan Yiyecekler İbrahim Saraçoğlu Tarafından Önerilenler

Kansızlığa karşı ıspanak – kereviz kürünün de gönül rahatlığı ile tüketilebileceğini belirten İbrahim Saraçoğlu bu kürü kullananların aşırı tatlı ve çikolata tüketmemeleri gerektiğini belirtiyor. Ayrıca kan yapan yiyecekler İbrahim Saraçoğlu hocamıza göre kahve ve çay tüketimi ile etkilerini kaybedebiliyor. Bu nedenle günde bir fincan çay ve kahveden fazla içmemekte oldukça önem taşıyor.

Kür için gerekli malzemeler ıspanak ve kerevizdir. Yaklaşık 200 gram ince olarak dilimlenmiş kereviz 1 litre su ile birlikte yaklaşık 10 dakika haşlanır. Ardından 250 gram ıspanak eklenerek 5 dakika kadar haşlanmaya devam edilir. Tüm haşlama işlemleri esnasında tencerenin kapağının kapalı olması önemlidir. Soğuduktan sonra süzerek cam bir sürahi ya da şişeye alabileceğiniz kürü sabahları aç karnına, akşamları ise aç karnına ya da yemekten bir saat sonra içebilirsiniz. On beş gün devam edilen kürün on gün arayla üç kez tekrarlanması gereklidir.

İbrahim Saraçoğlu Kansızlık İçin Keçiboynuzu Kürü Tarifi ve Uygulanışı.

İbrahim Saraçoğlu kansızlık için keçiboynuzu kürü önermiştir. Bu keçiboynuzu kürü tarifinin yapılışı için gerekli malzemeler ise şunlardır:

  • 1 Su Bardağı Hurma,
  • 2 Su Bardağı Siyah Üzüm,
  • 8 Su Bardağı Su,
  • 2 Yemek Kaşığı Keçiboynuzu Tozu,
  • Kına Kına,

Kansızlık İçin Keçiboynuzu Kürü Nasıl Uygulanır?

Üzümler ezilip bir tencereye konulur. Ardından ayıklanan hurmalar içine eklenir. Üzerlerine su ve keçiboynuzu tozu eklenerek karıştırılır. Ocağa alınan karışım yaklaşık yarım saat kaynatılır. Son 15 dakikada içerisine temiz bir beze sarılmış iki parça kına kına konularak kaynatmaya devam edilir. Kaynadıktan sonra hazırlanan karışım süzülür. Faydaları saymakla bitmeyen keçiboynuzu İbrahim Saraçoğlu kansızlık için keçiboynuzu kürü ile yine sağlık için oldukça faydalı bir görev üstlenmektedir.

Hazırlanan karışımın posasının da yenilmesi oldukça önemlidir. Süzülen karışıma isteğe göre limon suyu da eklenebilir. Bilindiği gibi c vitamini demirin emilimini kolaylaştırmaktadır.

Kaynaklar ve Önerilen Makaleler

Sitemizdeki Çay Demir Eksikliği Yapar mı? Kafeinli içecekler demir eksikliği yapar mı? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. Wikide kansızlık: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kans%C4%B1zl%C4%B1k