Çörek Otu Yağı Faydaları Zararları İbrahim Saraçoğlu (Zayıflatırmı, Cilde)

Çörek otu yağı faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların da dikkatini çekmiş ve bu konuda çeşitli önerilerde bulunmuşlardır. Biz de bu makalemizde bu önerileri ve çörek otu yağının zararları, Cilde faydaları, çörek otu zayıflatır mı, çörek otu yağı nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını da derleyip sizlere sunmaya çalıştık.

Çörek Otu Yağı Faydaları ve Zararları

İlaç kullanmayı sevmeyen çoğu kişi şifa bulmak amacıyla çeşitli doğal bitkilere yönelmektedir. Çörek otu yağı da bunların başında gelir. Peki, çörek otu yağı faydaları ve zararları nelerdir? Gelin beraber çörek otu yağı faydaları ve zararları nelermiş öğrenelim.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı faydaları birbirinden değerli etkilere sahiptir. İşte çörek otundan elde edilen yağın vücudumuza sağladığı başlıca yararlar:

 • Mide ağrıları ve mide bulantısı çeken kişilere iyi geldiği bilinir.
 • Kalbin çeşitli rahatsızlıklardan korunmasında etkilidir.
 • Çeşitli kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Saç dökülmesinde oldukça etkilidir ve saçların erken beyazlamasını önler.
 • Şeker hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Saç köklerini koruyarak saçın daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 • Dolaşım sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasında oldukça etkilidir.

Çörek Otu Yağı Zararları

Çörek otu yağı zararları hakkında çok fazla bilgi olmasa da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Çörek otu yağı çoğu kez ağız yolu ile alınır. Az miktarda tüketildiğinde ise zararı olmadığı bilinir. Ancak haddinden fazla alındığı zaman da her doğal bitki gibi beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. İşte bunlardan bazıları…

 • Fazla tüketildiğinde alerjik kaşıntılara neden olabilir.
 • Sindirim sisteminde bazı bozukluklara yol açabilir.
 • Çok tüketilmesi halinde mide rahatsızlığına neden olabilir.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Çörek otu yağı zayıflatırmı kilo vermeye yardımcı olur mu gibi, diyetlerde çörek otu yağının önemi nedir? Son zamanlarda birçok kişi çörek otu yağı zayıflatır mı sorusunun cevabını merak ediyor. Çörek otu, zayıflamak isteyen birçok kişinin kullandığı yiyecekler arasında yer almaktadır. Çünkü içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kişinin iştahının azalmasına ve buna bağlı olarak da az yiyecek tüketmesine neden olur. Birçok beslenme uzmanı çörek otunun yoğurt ve süt ile birlikte tüketildiğinde zayıflattığı konusunda hem fikirdir. Çörek otu ezilerek sütün veya yoğurdun içine katılarak tüketildiğinde iştahı azaltır. Buna bağlı olarak da kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlar.

Vücuttaki toksinleri uzaklaştırmasıyla bilinen çörek otu zaten birçok diyet listesinde ilk sırada yer alır. İçindeki güçlü antioksidanlar nedeniyle diyet yapan kişilerin kullanacağı besinlerin başında gelir. Çörek otu tüketerek kilo vermeye veya kilonuzu korumaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Çörek otu kişinin iştahını kontrol altına aldığı için fazla kiloların artmasını da engeller. Aynı zamanda kan şekerini dengelediği de bilinen çörek otu obezite gibi sağlığı tehdit eden hastalıkların da önüne geçer. Bu yüzden birçok diyetisyen diyet listelerine çörek otunu da ekler.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Birçok kişinin merak ettiği çörek otu yağı zayıflatır mı sorusunun cevabı tabii ki de evet. Ancak bir de çörek otu yağının cilde faydaları nelerdir sorusu gündeme geliyor. Bunun cevabı ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru ciltlerde nemlendirme işlevi görür.
 • Çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen deri çatlamalarını önler.
 • Sivilce ve akneleri önlediği bilinmektedir.
 • Siyah noktalara karşı iyi gelir.
 • Egzama ve cilt rahatsızlıklarını yok eder.

Tüm bunlar çörek otu yağının cilde faydaları arasında sayılabilir.

Çörek Otu Yağı Faydaları İbrahim Saraçoğlu Görüşleri

Birçok kişinin merak ettiği çörek otu yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir yiyecektir. Özellikle beyaz saçların önlenmesindeki etkisine vurgu yapan Saraçoğlu çörek otunun doğal bir bakım kürü olduğundan bahseder. İbrahim Saraçoğlu’nun özel tarifine göre günde bir adet dövülmüş sarımsak ile çörek otu yağı karışımını saçlara sürmek, saç beyazlamasının önüne geçmektedir.

Bunun yanı sıra çörek otu yağı İbrahim Saraçoğlu tarafından sıkça övülen bir bakım kürüdür. Saraçoğlu çörek otunun saç beyazlamasını tamamen durdurduğundan bahseder. Aynı zamanda bu yağın daha birçok rahatsızlığa da iyi geldiği konusunda vurgular yapar. Bununla birlikte Saraçoğlu çörek otu yağını kendisinin de kullandığını belirtmiştir.

Dilerseniz Roka Faydaları İbrahim Saraçoğlu Yorumuyla Nelerdir? başlıklı makalemize de göz atabilirsiniz.

Wikide çörek otu: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C3%B6rek_otu