Çölyak Hastası Glütensiz Diyeti Bozarsa Ne Olur – Çölyak ve Gluten

Çölyak hastası glütensiz diyeti bozarsa ne olur sorusu bu hastalığa sahip kişilerce sıkça sorulmaktadır. Gluten nedir? Glütenli gıdalar ve glütensiz gıdalar yemek arasında nasıl bir fark vardır, zararları nelerdir gibi soruları da merak edenler için cevapladık.

Çölyak Hastası Glütensiz Diyeti Bozarsa Ne Olur

Çölyak hastası glütensiz diyeti bozarsa sağlığında giderek bozulmalar başlar. Çölyak hastalığı genelde tahıl, buğday alerjisi olarak bilinir. Aslında bunun temelinde yatan bu tür gıdaların içinde bulunan, yapışkan ve sakızımsı özelliğe sahip olan glüten maddesidir. Zira çölyak hastalığında glüten vücuda girdiğinde, savunma mekanizması tarafından tepkiyle karşılaşır bu karşılaşma bağırsaklarda bozulmalara neden olur. Bu bozulmalar neticesinde bağırsaklar olması gerektiği şekilde çalışamaz ve vücudun ihtiyacı olan besinlerin de alınmasını engeller. Bedenimiz ihtiyacı olan besinleri alamadığında da genel sağlık durumu giderek kötüye gitmeye başlar. Bu nedenle sağlıklı kalmak adına çölyak hastaları glütensiz diyeti mutlaka aksatmadan sürdürmelidirler.

Çölyak Hastası Glütensiz Yaşamı

Çölyak hastası glütensiz yaşamak zorunda olan alerjik bünyeye sahip bir hastadır. Günümüz koşullarında tıbbi veri ve araştırma tekniklerinin gelişimi sayesinde çölyak hastalığı ölümcül olmaktan çıkmıştır diyebiliriz. Ayrıca bilgi seviyesindeki artış, glütensiz gıda üretiminin artması, devlet desteği gibi etkenler de çölyak hastalarının daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri açısından oldukça önemli rol oynamaktadır.

Günümüzde Çölyak Hastası Glütensiz Diyete Neden Daha Çok İhtiyaç Duyar?

Glüten doğal olarak arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Sayılan tahıllar kurak ve yarı kurak iklim bölgelerindeki en temel besin kaynakları olduğu gibi ülkelerin ekonomik durumuna göre de kullanım oranları değişmektedir. Daha fakir ülkelerde daha çok tahıl temelli beslenme ön plandayken, refah seviyesi yüksek ülkelerde bu oran giderek azalır.

Günümüzde glüten sorunun daha fazla ortaya çıkmasının bir başka ve önemli sebebi de, zamanla glüten oranı yüksek olan tahılların seçilerek üretimine ağırlık verilmesidir. Bu seçim tam olarak bilinçli bir şekilde yapılmamıştır elbet. Zira glüten oranı yükseldikçe hamur kalitesi ve esnekliği de artmaktadır. Bu da ev hanımlarından üreticilere kadar herkesin tercih ettiği bir özellik haline gelmiştir. Bu nedenle bu kaliteyi veren buğdayların üretimine daha çok ağırlık verilmiştir.

Glütenin Neden Olduğu Hastalıklar

Glüten sadece çölyak hastalarının uzak durması gereken bir madde değildir. Zira yapılan araştırmalar sağlıklı insanlarda bile glüten tüketildiğinde kalp hastalığı, tip-2 diyabet ve kolon kanserine yakalanma ihtimalinin arttığını göstermiştir. Görüleceği üzere glütenin neden olduğu hastalıklar çölyak hastası olmayanların bile ondan uzak durmasını gerektirecek niteliktedir. Çölyak hastaları için oldukça zararlı olan glüten, ayrıca buğday alerjisi olanlar ve gluten duyarlılığına sahip hassas bünyeler için de daha zararlıdır.

Çölyak Hastaşığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı belirtileri aşağıda sıralanmıştır. Sizde de bu rahatsızlıklardan bazıları veya tamamı varsa mutlaka bir doktora gidip test yaptırın. İşte çölyak belirtileri:

  • İshal
  • Kabızlık
  • Kusma
  • Asit reflü
  • Yorgunluk
  • Bazı insanlar depresyon hissi gibi ruh hali değişiklikleri bildirir. Diğerleri kısa vadede belirgin bir belirti yaşamaz.

Yukarıdaki belirtilerin hiçbirini yaşamasanız da çölyak hastalığına sahip olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Çölyak Hastası Glütensiz Diyeti Bozarsa ve Tedavi Olmazsa Neler Yaşar?

Çölyak hastası glütensiz diyeti bozarsa ve tedavi olmazsa uzun vadede ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Örneğin:

  • Anemi yani kansızlık sorunu ortaya çıkar
  • Kısırlık ve benzeri sorunlar oluşabilir
  • Vitamin eksiklikleri görülmeye başlar
  • Sinirsel ve nörolojik problemler yaşanabilir

Çölyak hastalığı ayrıca diğer bağışıklık sistemi sorunlarıyla da sıklıkla ilişkilidir, bu nedenle çölyak hastalığı olan bir kişide bağışıklık sistemine saldıran eş zamanlı bir bozukluk oluşma riski daha yüksektir.

Dilerseniz Arı Sütü Bal Polen Karışımı ile Hamile Kalanlar Var mı? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Wikide çölyak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Gluten

Wikide glüten: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C3%B6lyak