Çok Saç Yıkamak Zararlımı? Tipine Göre Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Çok saç yıkamak zararlımı sorusu saç temizliğine önem verenlerin cevabını merak ettikleri arasında yer alır. Belki daha az şampuanlamanın saçlarınız için daha iyi olduğunu ya daha sağlıklı, daha iyi görünen saçlar için sık sık saç yıkamamanız gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Peki ama çok sık ve fazla miktarda saçları yıkamak gerçekten zararlı mıdır?

Çok Saç Yıkamak Zararlımı?

Çok saç yıkama zararlımı sorusuna uzmanlar, ne sıklıkla yıkama yapılması gerektiğine dair genel bir açıklama yapılmasının mümkün olmadığını söylüyor. Zira temiz ve sağlıklı saçlar için düşündüğünüz kadar sık yıkama ​​yapmanız gerekmeyebilir. Genellikle kişisel tercihe bağlıdır. Rehberlik için saç tipinize ve şekillendirme seçeneklerinize göz atın. Bazı uzmanlar birkaç gün kullanımından uzak kalmanın saçlar için daha iyi olacağını da ifade etmektedirler. Burada saç tipinin de büyük önemi vardır. Örneğin kuru saç tiplerinde çok saç yıkamak yağlı saç tiplerine göre daha zararlıdır. Ayrıca saçları şampuan ve benzeri kimyasallarla çok sık yıkamak dökülmelere yol açarak saçın gürlüğünü kaybetmesine yol açabilir.

Şampuan ve Sabunla Çok Saç Yıkamak Zararlımı?

Şampuan ve sabunla çok saç yıkama doğal ve yararlı yağları yok edeceğinden zararlıdır. Çok sık saç yıkandığında saçlarda giderek kurumu ve cansızlık ortaya çıkabilir. Sebum adı verilen saç yağı cilt ve saç için nemlendirici etki ve koruma bariyeri sağlar. Vücut losyonu, duş jeli, şampuan, sabun saça zarar verir mi gibi soruların cevapları da saç yağının yok edilmesi nedeniyle aynıdır.

Kimler Günlük Olarak Çok Saç Yıkamalıdır?

Çok kısa saçlılar, çok fazla egzersiz yapanlar (ve terleyenler) veya çok nemli bir yerde yaşayan biri gibi sadece küçük bir grubun günlük saç yıkaması gerekiyor. Ayrıca aşırı yağlı kafa derisine sahip olanlar da günlük yıkamaya ihtiyaç duyabilir. Kepek sorunu olanlar bu sorunla baş edebilmek adına günlük olarak çok sık bir şekilde saç yıkamaya gayret ederler. Ancak bu durum saçı ve deriyi besleyip nemlendiren yağları yok ettiğinden kepek sorunu çözülmez hatta giderek kötüleşebilir. Kepe sorunu için sık yıkama yerine mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz.

Hangi Saç Tiplerinde Sık Yıkama Yapılmamalıdır?

Saçlarınız ne kadar kalın telli ve az yağlı ise o kadar az yıkamak gerekir. Örneğin kuru saçlı veya kıvırcık saçlı insanlar sorunsuz bir şekilde saçlarını daha az yıkayabilirler.

Saçlar Ne Kadar Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Ortalama bir insan için, her gün veya 2 ila 3 günde bir saç yıkamak normal sayılır, ancak bundan daha az yada daha sık yıkamak saçlara zarar verebilir. Ayrıca saç yıkama zamanın geldiğinin doğal göstergeleri saçların gözle görülür şekilde yağlanması ve kafa derisinde kaşıntı başlamasıdır.

Sık Sık Saç Yıkamanın Zararları ve Yararları

Görüleceği üzere sık sık saç yıkamanın zararları ve yararları kişiden kişiye ve kullanılan şampuan veya sabunun tipine göre değişiklik göstermektedir. Aşırı yağlı saçları sık sık yıkamak yararlı olabilirken kuru saç tiplerinde çok saç yıkamak zararlı olabilir. Bu nedenle saçlarınızda dökülme, kırılma, kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlar yaşıyorsanız en ideal saç yıkama sıklığı ve şampuanları hakkında doğru bilgi almak adına mutlaka bir cilt doktoruna görünmelisiniz. Dilerseniz Isırgan Sabunun Saça Faydaları: Egzamaya, Kepeğe ve Saç Dökülmesine ve Sirke Saç Döker mi? Saçları Sirkeyle Yıkamanın Faydaları Zararları başlıklı yazıları da inceleyebilirsiniz.

Kaynak