Çocuklarda Merak Hangi Faydaları Sağlar? Çocukta Merakın Önemi

Çocuklarda merak, büyümekte olan bir çocuğun önemli bir yönüdür. Çocuklar genel olarak meraklıdır erken davranışlarının çoğunu yönlendiren şey budur. Ebeveynler bazen çocuklarının merakından bunalmış hissedebilirler, ancak bunun nasıl büyüdükleri ve kişiliklerinin nasıl geliştiği konusunda büyük bir rol oynadığını unutmayın. Doğru yönde kanalize edilirse, merak kesinlikle çocuklarınızın yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir.

Çocuklarda Merak Nasıl Teşvik Edilir?

Meraklı bir çocuk toplumda yeni bir şey değildir. Çocuklar ilk yıllarında duydukları, gördükleri hissettikleri her şeyi kaydederler ve bu, büyüdüklerinde mümkün olduğunca çok duyum ve deneyime sahip olmaya çalışacakları anlamına gelir. Ancak, bu merak duygusunu gerçekten motive eden nedir?

Bir kısmı, çoğu çocuğun büyüdüğü güvenli ve korunaklı ortamdan kaynaklanmaktadır. Etraflarındaki yetişkinlerin oluşturduğu güvenlik ağından kopmayı merak ediyorlar ve hayatta yenilik arıyorlar. Bu nedenle, ebeveynler çocuğun yaşamının erken aşamalarını kurarken güvenlik ve yenilik arasında bir denge sağlamak zorunda kalacaklar. Tabii ki, birçok küçük çocukta keşif tarzı tehlikeli olabilir ancak, çocuktaki merakı caydırmak yerine tehlikeyi ortadan kaldırmaya dikkat edilmelidir.

Çocuklarda Merak Hangi Faydaları Sağlar?

Çocukların öğrenmesinde merakın önemi asla yeterince vurgulanamaz, bilginin küçük zihinlerine ulaşması için önemli bir yoldur merak. Soru sorma ve doğru soruları sorma becerisi yetişkinlerin yaşamlarında bile önemlidir. İnovasyon her türlü ilerlemenin zeminidir ve çocuk büyüdüğünde bu son derece önemlidir.

Merak Yaşla Nasıl Değişir?

Merakın tezahür etme şekli çocuğun yaşına göre değişir.

1. 0-2 yıl

İlk birkaç yılda, çocuk kendi vücudu hakkında dış dünyadaki kadar meraklıdır. Her şey onun için yenidir bu nedenle, sadece etrafındaki ortamı değil, aynı zamanda vücut kısımlarını da mümkün olduğunca keşfetmeye çalışır.

2. 3-4 Yıl

Bu yaşta, çocuklar zaten kendileri ve yakın çevresi hakkında bir anlayışa sahipler. Şimdi, yeni olaylar ve şeyler onların odak noktasıdır. Yağmurun ne olduğu veya bir tartının ne olduğu gibi yenilikçi sorular sorduklarını ve bunları daha fazla kullanmaya çalıştıklarını görebilirsiniz.

3. 5-6 Yıl

Bu yaşta, çocuklar önemli ölçüde düşünmeye başlarlar, çocukların sorduğu sorular bunu da yansıtır. Bu, ebeveynlerin karıncaların onlara zarar verip vermeyeceği, neden onlara zarar verdikleri ve hatta bebeklerin nereden geldiği gibi sorularla karşılaşmaları gerektiği anlamına gelir. Merak, bu çağda endişeyle bile bağlanabilir.

Çocuklar Büyüdükçe Merak Azalır mı?

Hiçbir kanıt, çocukların keşfetme ve keşfetme konusundaki doğal merakının zamanla azaldığını göstermese de, birçok yetişkinin eskisi kadar meraklı olmadığı gerçeği yadsınamaz gibi görünüyor ama neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Bununla birlikte meraktaki düşüş yaş ve resmi öğrenmeye maruz kalma ile ters orantılıdır. Yani okula başlama ve yaşın ilerlemesi merakta da azalmayı tetikliyor.

Çocuklarda Merakı Öldüren Nedir?

Bazı insanlar, resmi öğrenmenin yani okul öğreniminin çocuğa bilgi aktarma biçimini değiştirip merakla öğrenme özelliğini ortadan kaldırdığına inanıyor. Merak teşvik edilmezse, kesinlikle merak edilmeyen çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu yüzden okulda verilen eğitimlerin çocuğun merakını artıracak şekilde düzenlenmesinde büyük fayda vardır.

Çocuklarda Merak Nasıl Teşvik Edilir?

Bazı yöntemler çocuklarda merak geliştirmenize kesinlikle yardımcı olabilir. Aşağıda belirtilen merak etkinliklerini siz de tercih edebilirsiniz.

1. Rutin

Günlük alışkanlıklarında zaman zaman meydana gelen değişikliklerin, yeni bir sabun kalıbı kadar küçük bir şey olsa bile, onları yeni bir şeye maruz bıraktığı için, düşünme tarzları üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

2. Sürprizler

Olumlu sürprizler, çocuklarda merakı iyileştirmek için uzun bir yol kat edebilir, küçük bir hazine avı veya hatta birini sürpriz bir şekilde akşam yemeğine davet etmek çocukta merakı canlı tutabilir.

3. Çocuğunuzu Kaçırın!

Bu sürpriz eylemin bir gelişmesidir, bir gün izin alabilir ve çocuğunuzu sürpriz bir şekilde okuldan alabilirsiniz.

4. Pişirme

Çocuklar genellikle pasta yemeyi sever ancak nasıl yapıldığına dair hiçbir fikirleri yoktur. Pasta ve benzeri yiyecekleri çocuğunuzla birlikte hazırlamak ve hatta sorumluluğu tamamen ona bırak çocuktaki merak duygusunu tetikleyecektir.

5. Açık Uçlu Hikayeler

Çocuğunuz için aynı öyküleri okumak her iki taraf için de sıkıcı olur neden bu hikayelerin sonunu açık tutmuyorsunuz? Onlardan nasıl bitmesi gerektiği konusunda fikirlerini isteyin ve diğer olasılıkları düşünmeye teşvik edin.

6. Kendinizi Hazırlayın

Çocuklar kesinlikle bir sürü soru soracaklar ve tüm sorularının bir noktada cevaplanmasını sağlamalısınız. Onları anlayın ve sorularını hızla açıklayın. Cevaplanmayan sorular çocuğun merak duygusunu törpüler ve bu da zihinsel ve sosyal gelişimini olumsuz etkiler.

7. Teşvik Edin

Çocuklarınızı her zaman şu anda olduğundan daha fazlasını sormaya teşvik edin.

8. Onları Sorgula

Sorularına dahil olun ve bazen onlara şüpheleri ve şikayetleri ile ilgili sorular sorun. Bu onları daha fazla düşünmeye teşvik edecektir.

9. Etnik Köken

Çocuğunuzun büyüdüğü kültürün tek olduğunu düşünmesine izin vermeyin. Onları farklı etnik kültürlere maruz bırakın, çünkü bu akıllarını açabilir ve kendi kültürlerine benzemeyen kültürleri tanımalarını sağlayabilir.

10. Seyahat

Seyahat, çocuklar için merak inşasında harika bir egzersizdir ve yetişkinlerde de merak uyandırır.

11. Müzik

Müzik beyinde lateral düşünmeyi teşvik eder ve genç yaşta müzikle uğraşmak çocuğun gelişiminde harika bir etkiye sahip olabilir.

12. Bırakın O Olsun!

Çocuğunuzu, normal bir birey olarak büyümeye teşvik etmemeye çalışın. Çevresini olabildiğince keşfetmesine izin verin, ancak büyük tehlikelerin olmadığından emin olun.

Bir çocukta merak uyandırmak zor olabilir, ancak hem ebeveyn için memnuniyet hem de çocuk için gelişme açısından işe yarar bir çok yöntem vardır. Bu nedenle, çocuğunuzun büyüdüğü zaman merak duygusunu kaybetmemesini sağlayın. Dilerseniz Muzun Çocuklara Faydası Nedir? Muz Bebeklere verilir mi Faydalı mıdır? başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kaynak