X

Çiya Tohumu Faydaları (Chia Tohumu Yararları)

Çiya tohumunun faydaları konusuna geçmeden önce bu tohumu biraz tanıyalım. Chia tohumu Güney Amerika’da yetişen ve Salvia isimli bir adaçayından üretilmektedir. Adaçayının tohumları bu isimle kullanıma sunulmaktadır. Yüksek oranlarda besin değerlerine sahip olan çiya tohumu faydaları da sık sık araştırılmaktadır.

Ciya Tohumu Faydaları ve Besin İçeriği

Chia tohumu içeriğindeki Omega-3 değeriyle bu alandaki en iyi besinleri geride bırakmaktadır. Öyle ki tohum, bir balıktan daha fazla Omega-3 yağ asidine sahiptir. İçeriğindeki yağ asidi çiha tohumu yararları konuşulduğunda ilk sırayı almaktadır. Çünkü Omega-3 beyin ve kalp sağlığını oluşturan ana madde olarak kabul edilmektedir.

Chia tohumunun yaklaşık 30 gramı bir günlük protein ihtiyacının ’ununu karşılamaktadır. Bu da belirtilen gramajda yaklaşık 4.5 gram protein içerdiği anlamına gelmektedir. Besin maddesinin içerisinde yağ asidi ve protein dışında bazı aminoasitler de bulunmaktadır. Özellikle triptofan isimli aminoasit psikolojik sorunların giderilmesinde görev almaktadır. Chia tohumunun içerisinde bulunan lif oranı da çiya tohumu faydaları arasındadır. Besinin yüksek bir lif kaynağı olması diyet listelerine girmesindeki en önemli faktördür.

Chia Tohumunun İnsan Sağlığına Diğer Faydaları

Chia tohumu içerisindeki besinler ile hem fiziksel hem de ruhsal sağlık üzerinde pozitif etki bırakmaktadır. Tohumun barındırdığı aminoasitler uyku saatlerinin düzenlenmesini ve ruh sağlığının desteklenmesini sağlamaktadır. Diğer taraftan chia tohumunun yüksek kalsiyum değerlerinin de kemik ve diş sağlığını güçlendirdiği kabul edilmektedir. Yüksek kolestrol seviyesinin düşürülmesi de çiha tohumu yararları arasındadır.

Tohum, yüksek lif oranı sayesinde vücudun daha uzun süre tok hissetmesini sağlamaktadır. Bu sebeple de diyet listelerinin vazgeçilmez bir besin maddesidir. Özellikle chiayı diyet için kullanmak isteyenler chia tohumu kullanımı hakkında araştırma yapmaktadır.

Chia Tohumu Tüketim Yolları

Chia, genellikle çiğ olarak ve saf halde tüketilmektedir. Baskın bir tadı olmadığı için de diğer besin maddeleri ile birlikte rahatlıkla kullanılabilmektedir. Salata, yoğurt, çorba ve smoothie gibi içecekler, chia tohumu kullanımı için iyi bir beraberlik oluşturmaktadır.

Chia tohumunun kullanımı sırasında değişken bir fiziksel özelliği bulunmaktadır. Buna göre sıvı içecekler ile birleştiğinde chia şişerek bir jel kıvamı almaktadır. Sindirim sırasında da şişen ve jelleşen bu madde tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlamaktadır.

Keten tohumunun faydaları nelerdir” hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide chia tohumu: https://en.wikipedia.org/wiki/Chia_seed