Cipsin Zararları Nelerdir? Mısır Cipsimi Patates Cipsimi Daha Zararlıdır?

Cipsin zararları kolesterole, tansiyona, kilo almaya ve hatta cilde bile yan etkilerle ortaya çıkabilir. Ekşi sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi mecralarda sıkça tartışılan cipsler ve içindeki katkı maddeleri ne kadar sağlıksızdır? Mısır cipsimi patates cipsimi daha zararlıdır, en zararsız cips türü hangisidir gibi merak edilen tüm soruları sizler için yanıtladık.

Cipsin Zararları Nelerdir?

Cipsin zararları çoğu zaman göz ardı edilmektedir çünkü cipsler ucuz, lezzetli ve kolayca bulunabilen bir atıştırmalıktır. Ara sıra bir avuç cipsin tadını çıkarmak genel olarak sağlık bir yaşam süren kişilerde onarılamaz bir hasara neden olmazken, gerçek tehlike günlük olarak cips tükettiğinizde ortaya çıkmaktadır. İşte başlıklar halinde cipsin zararları:

Cipsin Aşırı Kilo Alımına Yol Açan Zararları

Cipsler genellikle kilo alımı ve obezite riskini artırabilecek yağ ve kalorilerle doludur. 15 ila 20 adet patates cipsi, yaklaşık 10 gram yağ ve 154 kaloriden oluşur. Bu oran herhangi bir sağlıklı yiyeceğin çok ama çok ötesindedir. Bir araştırma, yağda kızartılmış patateslerin (cips dahil) kilo alımıyla en güçlü bağlantılı gıdalar arasında olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aşırı kilolu veya obez olmak diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri riskini artırır.

Besin Eksikliği Açısından Cipsin Yan Etkileri

Düzenli olarak beslenme alışkanlığınıza cips eklerseniz, gerektiği kadar fazla besin alamazsınız. Cipsler genellikle vitamin ve mineral bakımından oldukça zayıftır. Cipsler yerine sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek, yemek saatlerinde herhangi bir beslenme eksikliğini telafi etmeye yardımcı olabilir, bu nedenle yüksek besin yoğunluğuna sahip cips gibi atıştırmalıklar yerine daha sağlıklı meyve ve benzeri atıştırmalıkları tercih etmekte fayda vardır.

Cipsin Yüksek Tansiyon Hastalarına Zararları

Cipsin sodyum içeriği kalp damar sağlığınızı dolayısıyla tansiyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Yüksek sodyum alımı, kan basıncında artışa neden olarak kalp yetmezliği, inme, damar sorunları ve böbrek hastalığına neden olabilir. Patates cipsi genellikle yüksek miktarda tuz içerir. Bu yüzden birçok insan cips yerken günlük limitlerinden çok daha fazla tuz tüketir. Bu durum özellikle yüksek tansiyon hastaları açısından büyük risk oluşturduğu gibi sağlıklı bireylerin ileride tansiyon sorunu yaşamasına zemin hazırlayabilir.

Cips Kolesterolü Yükseltir mi?

Sık cips tüketimi, yağ miktarı ve türü nedeniyle yüksek kolesterol seviyelerinde artışa neden olabilir. Çoğu kızartılmış cips, en tehlikeli tip trans yağlar meydana gelir. Ek olarak, cips kızartmak için tercih edilen yağlar çoğunlukla yüksek kolesterol oranına katkıda bulunan doymuş yağlardan oluşur. Kan dolaşımındaki yüksek trans yağ seviyeleri, yüksek LDL kolesterol seviyeleri ve artmış koroner kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

Cipsin Cilde Zararları

Cipsin cilde zararları diğer temel zararlarının yan etkileri olarak ortaya çıkar. Aşırı cips tüketimi ciltte yağlanma oranını artırır. Sağlıksız yağların alımı cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve bu nedenle sivilcelenme ve akne gibi sorunların artmasına yol açar. Bu neden cilt sağlığınız kadar genel sağlığınızın da riske girmemesi adına aşırı cips yemekten kaçının.

Patates ve Mısır Cipsindeki Zararlı Gıda Katkı Maddeleri ve Renklendiriciler

Bir paket patates veya mısır cipsi birçok zararlı gıda katkı maddesi ve renklendirici içerir. Uzun süreli tüketim birçok sağlık sorununa neden olabilir. Kullanılan katkı maddelerinin çoğu endüstriyel kimyasallardır, bu tehlikeli, yapay gıda katkı maddelerinin ve renklendiricilerin kanıtlanmamış olsa da çeşitli zararları olabilir.

TBHQ: TBHQ bir koruyucudur ve bütandan türetilir. Bu maddenin kanserle birlikte kusma, bulantı, astım, düşük östrojen seviyeleri, rinit ve hiperaktivite gibi yağ bazlı kimyasallara neden olan birçok kötü yan etki vardır. TBHQ’ya maruz kalan laboratuvar hayvanlarının mide kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. TBHQ endüstriyel bir kimyasaldır ve verniklerde, reçinelerde, kozmetik ürünlerinde ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Ayrıca patlayıcı bileşiklerin üretiminde kullanılır.

Cipsteki Aspartam Katkı Maddesinin Zararları

Aspartam (E951):  Yapay bir tatlandırıcıdır ve aspartik asit, fenilalanin ve metanolden oluşur. Bu katkı maddesi bulanık görme, işitme kaybı, astım, sinir iletimi aksaklıkları, kulak çınlaması ve solunum problemlerine neden olabilir. Kandaki yüksek aspartam seviyeleri beyin hücrelerinin tahrip olmasına neden olabilir.

Tartrazin (E102): Bu madde bir azo boyasıdır ve kömür katranından elde edilir. Çocuklarda sıcak basması, alerji, astım, bulanık görme, migren, yorgunluk, anksiyete ve hiperaktivite ile ilişkilendirilmiştir.

Cipsin İçindeki Mono Sodyum Glutomat (MSG) Yan Etileri

MSG (E621): Mono sodyum glutomat veya diğer adıyla Çin tuzu lezzet arttırıcı bir maddedir. Karaciğerde birikime neden olabilen bu madde baş ağrısı, bulantı, kusma, terleme, kızarma, hırıltı ve uyuşukluğa neden olur.

Sodyum inosinat (E631): Balık ve et gibi hayvan kaynaklarından elde edilir. Yan etkileri astım ve guttur. Hayvansal ürünlerden elde edildiğinden vejetaryenler için uygun değildir.

Sodyum guanilat (E627): Maya veya balıktan (sardalye) üretilir, astım ve gut hastalığına neden olabilir. Vejetaryenler için uygun değildir.

Arorubine (E122): Kırmızı bir gıda boyasıdır ve boyaların azo ailesinden biridir. E122’ye verilen reaksiyonlar çocuklarda astım şiddetinde ve hiperaktivitede artıştır.

Mısır Cipsimi Patates Cipsimi Daha Zararlıdır?

Mısır cipsimi patates cipsimi daha zararlıdır sorusu aslında çok önem arz etmemektedir çünkü önemli olan cipsin hangi maddeden yapıldığı değil içerisinde hangi katkı maddelerinin bulunduğu ve hangi yağlarla üretildiğidir. Bu yüzden en sağlıklı cips içerisinde en az katkı maddesi bulunan ve sağlıklı yağlarla hazırlanan cipstir. Bu yüzden tavsiyemiz aldığınız cips paketinin içeriğini iyice okuyup ona göre tercih yapmanız, eğer mümkünse kendi cipsinizi evde kendinizin hazırlamasıdır. Dilerseniz Patlamış Mısırın Faydaları: İçindeki Vitaminler, Zayıflama ve Şeker başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2