Çınar Yaprağının Faydaları Zararları-Zayıflatır mı-Saraçoğlu

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çınar yaprağının faydaları saymakla bitmez. Birçok sağlık sorunu için kullanılan bu yapraklara ulaşmak konusunda insanların aklında soru işaretleri olabilir. Özellikle çınar ağacı kirletici faktörlerden daha az etkilendiğinden birçok alanda yetiştirilebilmektedir. Bu nedenle ulaşması sanıldığının aksine daha kolaydır. Doğal olarak bulamazsanız bile aktarlardan temin edebilirsiniz. Kaynatılarak çay gibi içilebildiği gibi suda ıslatılarak yenebilir de.

Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar yaprağının faydaları dengeli ve bilinçli kullanıldığında ortaya çıkar, kesinlikle uzun süre ve fazla miktarlarda tüketilmemelidir. Bu uyarımızı dikkate alarak aşağıdaki yararlarından faydalanabilirsiniz.

 • Kireçlenme gibi kemik rahatsızlıklarına fayda sağlar.
 • Yanık ve yaraların acısının hafifletilmesinde ve iyileşme sürecinin hızlandırılmasında yararlıdır. Ancak Kuru çınar yaprakları çok iyi haşlanmalı ve soğuduktan sonra yaralı bölgeye uygulanmalıdır. Aksi takdirde bölgenin mikrop kapmasına neden olabilirsiniz.
 • Diş ağrıları ve diş eti sorunları için de fayda sağlar. Aşırıya kaçılmadan, temiz olduğundan emin olunan yapraklar çiğnenebilir.
 • Kaynatılarak suyunun içilmesi vücutta biriken ödemin atılması için yardımcı olur.
 • Epilepsi krizlerinin hafifletilmesinde etkili olduğu da söylenmektedir.
 • Saçlara ve kafa derisinde meydana gelen kepeklenmelere yarar sağlar.
 • Kurutulup kaynatıldıktan sonra suyu içildiğinde vajinal akıntıların azaltılmasında etki gösterir.
 • Sedef gibi deri sorunlarının tedavisinde de yardımcı rol oynadığı dile getirilmektedir.
 • Mide bulantılarının bastırılmasında etkili olduğu söylenmektedir. Ancak hamilelerin kullanmaktan kaçınmaları ya da doktorlarına danışmadan kullanmamaları tavsiye edilir.

Çınar Yaprağının Zararı Var Mıdır?

Çınar yaprağının zararı konusunda bilinen olumsuz bir etki yoktur. Fakat bazı durumlarda farklı kişilerde birtakım olumsuz etkiler gözlenebilmektedir. Bu nedenle çınar yaprağı tüketirken dikkatli olmak gerekir.

Olumsuz bir etki gözlendiğinde ise tüketmeyi kesip doktorunuza danışmanız gerekecektir. Zararlı bir etki ortaya çıkmamış olsa dahi her besinin çok fazla kullanılmasının bazı zararlı etkiler ortaya çıkaracağı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle çınar yaprağı tüketirken mutlaka bir diyetisyene ya da alanında uzman bir doktora danışın ve ilaç kullanıyorsanız ilaçla birlikte tüketmeyin. Çınar yaprağının faydaları yanında başlıca olumsuz ve zararlı etkiler ise şunlardır:

Çınar yaprağının zararları

 • Tansiyonu yükseltebilir.
 • Baş ağrısına sebep olabilir.
 • Kaşıntıya ve döküntülere neden olabilir.
 • Bulantı ve kusma yapabilir.
 • Çınar Yaprağının Faydaları Saraçoğlu

Çınar yaprağının faydaları Saraçoğlu gibi uzmanların deneyimleri sayesinde gün yüzüne çıkmaktadır. İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağının nasıl demlenip tüketileceği hakkında şu bilgileri paylaşmıştır: Bir buçuk yemek kaşığı miktarındaki kurutulmuş ve öğütülmüş (kendiniz de öüğütebilsiniz) çınar yaprağını, 1 su bardağı miktarında temiz içme suyunun içerisine kaynatıldıktan sonra atın bir dakika kadar daha kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve 10 dakika kadar dinlendirin. Her öğünde yeninden yaparsanız daha faydalı olur beklerse özelliğini yitirebilir. 1 ay süre boyunca sabah ve akşamları birer bardak olacak şekilde tüketin.

Çınar Yaprağını Kimler Kullanamaz

Çınar yaprağını kimler kullanamaz denildiğinde kesin olarak söylenebilecek özellikler yoktur ancak aşağıda sayacağımız hastalığı ya da özel durumu olan kişiler doktora danışmadan kullanmamalıdır.

 • Hamileler mutlaka doktorlarına sormalıdır.
 • İlaç kullananlar etkileşime girme riski nedeniyle uzak durmalıdır.
 • Alerjik bünyeye sahip kişiler kullanmaktan kaçınmalıdır.
 • Yüksek tansiyon ve kalp sorunu yaşayan kişiler mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Çınar Yaprağı Ne Zaman Toplanır

Çınar yaprağı ne zaman toplanır sorusuna tarih ya da bir mevsim vermek güçtür. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesine göre dalında kuruyan çınar yaprağı toplanabilir hale gelmiş demektir. Bu nedenle çınar yaprakları taze olarak değil dalında kurutulduktan sonra toplanmalıdır.

Çınar Yaprağı Zayıflatır mı

Çınar yaprağı zayıflatır mı en çok sorulan sorular arasındadır. Çınar yaprağının metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterdiği düşünülmektedir. Bu nedenle vücut daha fazla enerji harcamaya başlar ve kilo verme hızlanır.

Ahmet Maranki Çınar Yaprağı

Ahmet Maranki çınar yaprağı konusunda yukarıda değindiğimiz birçok faydanın sağlandığı konusunda görüşler vermektedir. Ahmet Maranki ve İbrahim Saraçoğlu gibi alanının uzmanı kişilerin ortak paydada buluştukları çınar yaprağının faydaları gerçekten mucizevi.

Çınar Yaprağı Nerede Bulunur

Çınar yaprağı nerede bulunur sorusuna bölgesel olarak cevap vermek gerekirse Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişebilir ancak özellikle nemli toprağı olan yörelerde sık rastlanır. İstanbul ve Bursa gibi şehirlerimizde her yerde görme imkânınız vardır. Ancak çevrenizde bir çınar ağacı yoksa çınar ağacı yapraklarını aktarlardan da temin edebilirsiniz.

Dilerseniz zayıflamak için kullanılan sodalı ayran hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Wikide Çınar : https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87%C4%B1nar