Cilt Tipine Göre Bakım Nasıl Yapılır? Yağlı, Kuru, Karma

Cilt tipine göre bakım sağlıklı ve canlı bir yüze sahip olmak için olmazsa olmazlardan biridir. Cilde iyi bakmak için bir çok yol vardır. Bunlardan en önemlisi cildin ph dengesini korumak için düzenli su ile temasını sağlamak olması gereken bir alışkanlıktır. Bu konuda yeterli bilgimiz olmadığında ayırt edici durumları bilmemiz gereklidir. Yanlış bir uygulama ile başlamak zaman kaybına ve hatta sağlık sorunlarına bile sebebiyet verebilir.

Cilt Tipine Göre Bakım Nasıl Belirlenir

Cilt tipleri; normal, kuru, yağlı ve karma cilt tipi olarak belirlenmektedir. Yaşlanmanın vermiş olduğu etki ile cilt gereken ph ve nem oranını tazeleyemez ve bu yüzden cilt nemini koruyabilmek ve dengeleyebilmek için uygun nemlendirici bakımlarını ve kremlerini uygun zaman ile koşulda kullanmak gerekir.

Ayrıca okuyunuz: Kore cilt bakım rutini

Kuru Cilt Tipine Göre Bakım

Kuru cilt tipine göre bakım için gün içinde çatlama ve pullanma sorunu gözlenebildiği gibi ph dengesini sağlayabilen nemlenme sıklığı az olmaktadır. Normal ciltler kuruluk ve yağlanma konusunda dengeleyici özelliklere sahip olmasından dolayı yoğun nemlendirmeye ihtiyaç duymaz. Yine de cilt tipiniz normal olsa her cilt tipi gibi düzenli bir cilt bakımı gerektirir.

Yağlı Cilt Tipine Göre Bakım

Yağlı cilt tipine göre bakım yaparken cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlayan uygulamalar yapmak gerekir. Yağlı bir cildiniz varsa ayrıca cildin sağlıklı nefes almasını sağlayan düzenli cilt masajı da uygulamalısınız. Cilt temizliğini sağlayan tonik ve az yağlı nemlendirici kremler kullanmanız gereken cilt bakımınızı tamamlamanızı sağlar.

Karma Cilt Tipine Göre Bakım

Karma cilt tipine göre bakım durumunda yanak bölgesinde kuruluk alın bölgesinde yağlanma sorunları gözlenebilir. Bunun için normal ve ya kuru cilt tipi için uygulanan cilt bakımını devam ettirebilirsiniz. Her cilt tipi için ayrı ayrı düşünülen bakım yöntemlerini ayırt etmiş olmamız önemlidir. Cilt bakım ürünlerinizi alırken cilt tipinize uygun uygulamaları belirlemeniz önemli ayrıntılardır.

Cilt Bakımı Hakkında Son Sözler

Görüldüğü üzere cilt türü bakım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz kuru cilde uygulanacak bakımları yapar, aşırı derecede nemlendirici kremler ve bakım yağları kullanırsanız cildiniz nefes alamaz, sivilce ve siyah noktalar oluşmaya başlar. Tam aksine kuru ciltlere yağlı cilt bakımı uygulanırsa da cildiniz yeterli düzeyde beslenemez ve kuruluk şikayetinden kurtulamazsınız.

Sitemizde bulabileceğiniz alakalı içerikler:

Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir?

Elma Sirkesinin Faydaları Zararları : Saçlara, Cilde, Kolesterole, Şekere…

Wikide cilt: https://tr.wikipedia.org/wiki/Cilt