Çiğ Patatesin Göze Faydaları: Dondurulmuş Patates Göze Uygulanır mı?

Çiğ patatesin göze faydaları pek bilinmemektedir. Şişmiş gözlerle uyanmak oldukça yaygındır ve tedavi edilmesi de kolaydır. Yeterli ne sağlamak ve şişkinlikten kurtulmak için soğutulmuş çiğ patates dilimleri kullanın. Soğutulmuş yeşil veya siyah çay poşetleri gibi buzlu kompresler, kabarık ve tahriş olmuş gözleri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ancak bunlar göz çevresindeki şişliği azaltmaya yardımcı olurken tahriş edici özellikler de içerirler. Peki, çiğ patatesin gözler üzerindeki yararları nelerdir?

Çiğ Patatesin Göze Faydaları

Çiğ patatesin göze faydaları sayesinde veya salatalık dilimleri ile gözaltı şişliklerinden kurtulmak mümkündür. Bu sebzelerdeki enzimler ve sıkılaştırıcı özellikler, iltihabı azaltmaya ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaç aynı zamanda göz çevresindeki kırışıklıklardan ve koyu halkalardan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Dondurulmuş Püre Çiğ Patatesin Göze Faydaları

Muhtemelen patateslerin püre edilmesine, pişirilmesine veya kızartılmasına alışkınsınız, ancak gözünüze koymak tamamen farklı bir hikâyedir. Patateslerin uzun süre soğuk kalma konusunda tuhaf bir yeteneği vardır; ayrıca C vitamini ve diğer besin maddeleri gibi antioksidanları cildinize aktarırlar. Bu özellikler, gözaltındaki koyu halkaları azaltmak için patatesleri salatalık kadar iyi hale getirir. Patatesler, göz çevresindeki ince cildi besleyen enzimler, C vitamini ve nişasta içerir. Patatesin soğukluğu, mor ve yorgun bir görünümü en aza indirmek için gözaltındaki damarların şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur.

Göz Çevresindeki Morluklara Çiğ Patatesin Faydaları

Göz çevresindeki koyu halkaların görünümünü azaltmak için uzanın ve soğutulmuş patates dilimleri gözünüzün üzerine 10 dakika veya daha uzun süre yerleştirin. Rendelenip küpler halinde dondurulmuş patatesler de kullanabilirsiniz. Patates dilimleri, iyi bir gece uykusunun ve doğru beslenmenin yerini almayacak veya koyu halkalara genetik bir yatkınlıktan kaynaklanıyorsa tedavi etmeyecektir bu nedenle tüm yorgunluk belirtilerini tamamen silmek için tamamen patatese güvenmeyin.

Çiğ Patates Dışında Göze Faydalı Olan Uygulamalar

Çiğ patatesin göze faydaları dışında yumurta akından yapılan bir maske de, göz çevresindeki alanı sıkılaştırmaya yardımcı olur, çünkü yumurta akı besleyici bir doğal cilt bakım tedavisi olup, gözlerin şişkinliğini azaltır. Gözlerin şişkinliğine mevsimsel veya kalıtsal alerjiler neden olabilir. Alerjiler gözlerimizi daha fazla ovmamıza yol açar ve bu da daha fazla şişkinliğe neden olur. Bu tarz sorunlar yaşadığınızda gözlere çiğ patates uygulamaktansa bir doktora gitmeniz daha faydalı olacaktır. Gözlerdeki kuruluğu ve şişliği azaltmaya çiğ patates yerine aloe vera bazlı göz kremleri kullanmanız da daha yararlı olabilir. Bu ürünler gözlere zarar vermez, gözlerinizin altındaki morluk ve kırışıklıkların daha iyi görünmelerine yardımcı olurlar. Dilerseniz Patates Suyu (Çiğ-Haşlanmış) Zayıflatır mı? Saç ve Miyom’a Faydalı mı? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Kaynak 1, Kaynak 2