Çiğ Karnabahar Faydaları – Vitamin Değerleri, Karnabahar Zayıflatırmı

Çiğ karnabahar faydaları yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle çiğ karnabahar zayıflatırmı sorusu diyet listeleri oluşturulurken akıllar gelmektedir. Biz de bu gün karnabaharın faydaları, içerisindeki vitaminler nelerdir ve diyetlerde zayıflamak için kullanılabilir mi gibi sorulara cevaplar aradık.

Çiğ Karnabahar Faydaları ve Karnabaharın İçeriği

Karnabahar, yağ ve karbonhidrat bakımından oldukça düşük; folik asit, lif ve C vitamini açısından ise çok zengin bir sebzedir. %85’i sudan oluşan karnabaharın içeriğinde çok az karbonhidrat, protein ve yağ bulunur. Genel olarak vitamin, mineral, antioksidan ve diğer fitokimyasal maddeler açısından çok zengin bir sebzedir ve bu nedenle tüketilmelidir. Besleyici değeri oldukça yüksek olan karnabahar, diğer tüm Turpgiller ailesinde yer alan sebzelerde olduğu gibi kanserle mücadele eden maddeler içermektedir. Peki çiğ karnabahar faydaları nelerdir?

Çiğ Karnabahar Vitamin Değerleri

Çiğ karnabahar vitamin değerleri ve içerisindeki besinler maddeler halinde şunlardır:

  • C vitamini
  • Folik Asit
  • Fosfat
  • Potasyum
  • İndol-3
  • Demir
  • Sülfür
  • Kalsiyum
  • Antioksidanlar

Çiğ Karnabahar Faydaları

1- Karnabahar çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kapmakta ve daha çabuk doygunluk hissi oluşturmaktadır. Özellikle sofraya oturduğunuzda ilk yemek olarak karnabahar içeren bir salata, fırında karnabahar ya da haşlanmış karnabahar tercih ederseniz asıl kalorili olan ana yemekten daha az yemek istersiniz.

2- Karnabahar çok iyi yağ yakıcılardan biri olan C vitamini ve Folik asit açısından oldukça zengindir. Hücre bazında metabolizma hızının artması, çiğ karnabahar faydaları arasında sayılabilir.

3- Karnabahar içinde bulunan fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler nedeni ile meme, mide ve kalın bağırsak kanserlerine karşı koruyuculuk sağlar.

4- Demir minerali açısından ayrıca zengin olduğundan dolayı karnabahar kansızlığa bağlı olan halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların daha az hissedilmesine yardımcı olur.

5- Karnabahar, içinde bulunan yüksek potasyum ve sülfürlü maddeler ile tansiyonun dengelenmesini sağlar. Fazla kilolu kişilerde görülen yüksek tansiyon ataklarının daha az gerçekleşmesine yardımcı olur. Kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu koruması ve kişinin daha hareketli olabilmesinin sağlaması da çiğ karnabahar faydaları arasında sayılabilir.

6- Karnabahar ayrıca yüksek kalsiyum içerir. Bu nedenle metabolizma hızını yükseltmekte ve kemik ve diş sağlığı üzerine olumlu etkiler sergilemektedir.

7- Karnabahar antioksidan gücü yüksek olan bir sebzedir. Bu nedenle hücrelerin temizlenmesine katkıda bulunur ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Çiğ Karnabahar Zayıflatırmı

Çiğ karnabahar zayıflatırmı sorusuna verilebilecek cevap hem evet hem de hayırdır. Çünkü karnabahar tek başına kilo vermenizi sağlayacak bir özelliğe sahip değildir. Ancak içerisindeki C vitamini ve Folik asit sayesinde yağ yakımına yardımcı olur, lifli dokusu sizi daha uzun tok tutmaya yardım eder ve bunun yanında içeriğinin zenginliği sayesinde vücudunuzun besin ihtiyacına katkıda bulunur. Yani çiğ karnabahar kilo verdirir mi sorusuna evet diye bilmemiz için diyetlerinize karnabahar eklemeniz ve ölçülü, dengeli beslenmeniz gerekir. Böyle olduğunda karnabahar zayıflamanıza yardım eder.

Ayrıca Karnabaharın saça faydaları ve zararları nelerdir? Suyu Nasıl Kullanılır? hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sitemizde ilginizi çekebilecek diğer makaleler:

Ayva Zayıflatırmı, Ayva Yiyerek Kilo Vermek ve Ayva Diyetiyle Zayıflamak

Kerevizi Kaynatıp Suyunu İçmek Zayıflamaya Yarar Mı Faydaları Nelerdir?

Wikide karnabahar: https://tr.wikipedia.org/wiki/Karnabahar