Cennet Ağacı Faydaları ve Zararları (Kokar Ağaç-Ailanthus Altissima)

Cennet ağacı faydaları yönünden uzak doğuda çok değer görmektedir. Uzunca yıllar özellikle Çin tıbbının vazgeçilmez kaynakları arasında yer almış ve sayısız faydaları nedeniyle Çin'de adına cennet ağacı denilmiştir.

Her ne kadar sayısız faydası olsa da erkek cinsi cennet ağaçlarının kötü kokusu nedeniyle ülkemizde kokar ağaç yada osuruk ağacı olarak da adlandırılmıştır.

Latince adı Ailanthus Altissima olan cennet ağacı, Türkiye'de bu Latince isminden dönüşmüş olan Aylandız ağacı olarak da bilinir.

Cennet Ağacı Faydaları Nelerdir?

Astım, ishal, kanser, dizanteri, epilepsi, sıtma, ateş ve mide sorunları gibi saymakla bitmeyen rahatsızlık üzerinde kullanılagelmiş olan cennet ağacı faydaları çok etkili olsa da kullanımı uzmanlık ve dikkat gerektiren bir ağaçtır.

Yapısal olarak ağacın köklerinden, yapraklarına kadar her yeri sağlık sektöründe kullanılabilmektedir. Ancak yan etkileri ve olumsuz reaksiyonları göz önüne alındığında bilinçsizce kullanılması sonucu ölüme kadar varabilecek sorunlar yaratabilmektedir.

Bilindiği üzere keçilerin yemediği çok az şey vardır. İşte o şeylerden biri de Cennet ağacıdır. Bu da keçilerin bile uzak durduğu bir ağaç olması nedeniyle tüketmek konusunda dikkatli olmamız gerektiğini göstermektedir.

Dilerseniz cennet ağacını daha yakından tanıyalım…

Cennet Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Kokar ağaç yada osuruk ağacı olarak da adlandırılan ağaç ismini erkek cinsinin yaydığı nahoş kokudan almaktadır. Kimi pek beğenmez bu kokuyu kimisi de hiç algılamaz. Ancak keçilerin tenezzül etmemesi de pek hoş kokmadığının bir göstergesi olabilir.

Diğer yandan yukarı da da belirttiğimiz üzere tıp alanında kullanılan faydalı da bir bitkidir. Ancak bu faydaları sadece tıpta değil ağaçlandırma çalışmalarında da görülmektedir.

Çok ısrarcı, yayılmacı ve istilacı bir ağaç olan Ailanthus Altissima bu özellikleri açısında kötü bir karaktere sahip gibi görülse de kuraklık ve soğuk iklim şartlarına dayanabilmesi açısından, Anadolumuzun çorak arazilerini yeşertebilecek bir ağaçtır. Yaşama isteği, hayata tutunma çabası o kadar fazladır ki, onu duvar çatlaklarında, kaldırım ve yollarda bulunan ufak boşluklarda filizlenmiş halde ve hatta 5 metre boylanmış halde bulabilirsiniz.

Bu bakımda özellikle kurak bölgelerin ağaçlandırılmasında kullanılması gereken başlıca ağaçlardandır. Tabi ki kuraklığa daha dayanıklı ağaçlar da var ancak bu ağaçlar özellikle keçiler tarafından yendiğinden büyüme fırsatı bulamamaktadır. Ancak genel izlenimlere göre keçilerin sevmediği nadir ağaçlardan olan Kokar ağaç kurak, taşlık dağlarımızı ağaçlandırmak için bir fırsattır. Bu cennet ağacının olumlu yanlarıydı peki olumsuz yanları nelerdir?

Ayrıca okuyunuz: Udi Hindi Yağının Faydaları Nelerdir?

Cennet Ağacının Zararları

Cennet ağacı ilaç niyetine kullanılacaksa çok ama çok dikkatli olunmalı. Zira zehirleyici özellik gösterebileceğinden ölümlere neden olabilir.

Bunun dışında evinizin bahçesine, tarlanıza yada ormanlık alan yakınına bu ağacın dikilmesi büyük sorun teşkil edebilir. Yukarıda çorak arazilerde kullanılmasının faydalı olabileceğine değindik ancak bu faydaları, sulak ve kullanılmakta olan alanlara geldiğinde zarara dönüşebilmektedir.

Cennet ağacı çok ısrarcı bir ağaçtır. Kesseniz dahi köklerinden ve kalan gövdesinden yeni filizler verir. Tohumları geniş alanlara yayılıp bağ, bahçe ve tarlalarda filizlenebilir. Bu da o alanların ekim dikim için kullanılamayacağı anlamına gelir.

Ormanlarda ise yerli ağaçların yerini alırlar, kök ve yapraklarından salgıladıkları kimyasallar nedeniyle çevrelerinde yaşayan bir çok ağacı ve bitkiyi öldürüp onların yerine geçebilir.

Cennet Ağacı Hakkında Son Sözler

Görüldüğü üzere yaşam isteği çok fazla olan bu ağaç yerine göre çok değerli yerine göre ise çok tehlikeli olabilmektedir. Bilinçli bir şekilde kullandığımız takdirde faydalarından nasiplenebileceğimiz bu ağaç yorulmak, pes etmek bilmeyen yapısıyla öne çıkar.

İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerimizde yeşil alan çalışmalarında bu ağacın pes etmez yapısından yararlanabiliriz. Ancak buralarda yetişebilecek yerli türler ilk tercih olarak denenmeli başarı sağlanamazsa cennet ağacı son çare olarak tercih edilmelidir.

Wikide cennet ağacı: https://en.wikipedia.org/wiki/Ailanthus_altissima

Ayrıca kiraz sapının faydaları ve zararları nelerdir hakkında bilgi için linke tıklayabilirsiniz.