Çemen Çayının Faydaları Zararları: Çemen Otu Çayı Neye İyi Gelir?

Çemen çayının faydaları zararları konusunda oldukça fazla soru sorulmaktadır. Hint mutfağında yaygın bir baharattır ve yüzyıllar boyunca bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için alternatif tıpta kullanılmaktadır. Son zamanlarda, çemen otu tohumlarından yapılan çay popülerlik kazanıyor. Çemen otu çayı kalp sağlığında rol oynayabilir, sindirime yardımcı olabilir, iltihapla savaşabilir ve kilo kaybını teşvik edebilir. Bu yazıda çemen otu hakkında araştırmaların neler olduğunu tartıştık. Ayrıca evinizde çemen otu çayı yapmak için basit tarif de ekledik. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Çemen Çayının Faydaları Nelerdir?

Çemen çayının faydaları aşağıda başlıklar altında detaylandırılmıştır:

Kalp Sağlığına Çemen Çayının Faydaları

Çemen otu çayı, kalp hastalığına en büyük katkıda bulunan kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bir çalışma, her gün çemen otunun alınmasının koroner arter hastalığı olan hastalarda kan kolesterolünü düşürebileceğini göstermektedir. Bazı fare deneylerine göre, bu, çemen otunun kalp sağlığını arttırdığı bilinen antioksidan enzim glutatyon seviyelerini artırma yeteneğine bağlı olduğu düşünülmektedir.

Çemen Çayı Sindirime Yardımcı Olabilir

Çemen çayı, kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olan suda çözünür lif içerir. Aslında çemen tohumu ve çay ülseratif kolit ve irritabl bağırsak sendromu için mükemmel bir tedavi de sağlar. Çay ayrıca geleneksel Çin tıbbında sindirim sorunlarını tedavi etmek için de kullanılmıştır. Bazı uzmanlar yemeklerden sonra çayın alınmasının sindirime yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Çemen Otu Çayı İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Çemen otu, her ikisi de anti-enflamatuar faydalar sunan linolenik ve linoleik asitler içerir. Geleneksel Çin tıbbı ayrıca çemen otunu güçlü bir inflamasyon savaşçısı olarak görmektedir. Ayrıca çayın artrit semptomları üzerinde de benzer etkileri olabilir. Hindistan’da yapılan bir çalışmada çemen otunun artritik hastalığı olan fareler üzerinde yararlı etkileri olduğu bulunmuştur.

Çemen Otu Çayı Zayıflatır mı?

Bazı fare deneyleri göstermiştir ki, çemen otu tohumu ekstresi yağ birikimini azaltabilir ve zararlı yağ seviyelerini düşürebilir. Başka bir çalışma, çemen otu çayı alımının sağlıklı yetişkinlerde bile yağ yakımını artırabileceğini göstermiştir. Bu sayede, çemen otu çayı kilo kaybına da yardımcı olabilir.

Şeker Hastalığına Çemen Çayının Faydaları Nelerdir?

Çemen çayı içindeki çözünür lif kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Bunu karbonhidratların emilimini yavaşlatarak başarır. Ancak bunun için çayın süzülmeden demiyle birlikte tüketilmesi gerekir. İranlı bir araştırma, çemen otu almanın tip 2 diyabet üzerinde yararlı etkileri olabileceğini belirtmektedir. Çalışma, sıcak suya batırılmış çemen tohumlarının (çay gibi) alınmasının bu konuda yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Çemen Otu Çayı Beyin Fonksiyonunu Artırabilir

Çemen otu çayı içindeki bir bileşiğin (trigonellin olarak adlandırılır) beyin güçlendirici etkileri olduğu bulunmuştur. İleri araştırmalar çayın yaşa bağlı hafıza kaybının ilerlemesini yavaşlatabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi beyin rahatsızlığı riskini de azaltabilir. Çemen otu çayı ayrıca birikmiş alüminyum toksisitesini azaltarak beyin hastalıklarını önleyebilir.

Çemen Otu Çayı Cinsel Yönden Yararları

Çemen otu tohumları ile desteklenen, erkek deneklerde artan testosteron seviyeleri gözlenmiştir. Diğer ön çalışmalar, çemen otu alımının erkeklerde cinsel uyarılma, enerji ve dayanıklılığı artırabildiğini göstermektedir. Ayrıca erkeklerin normal sağlıklı testosteron seviyelerini korumalarına da çemen otu çayı yardımcı olabilir.

Solunum Rahatsızlıklarına Çemen Çayının Faydaları

Çemen otu çayının Mısırlılar tarafından binlerce yıl önce solunum rahatsızlıklarını gidermek için kullanıldığı düşünülüyordu. Çalışmalar çemen otu tohumlarının sulu ekstraktlarının astım tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Anekdot kanıtları, çayın boğaz ağrısını da iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Çemen Otu Çayı Kepeği Tedavi Edebilir

Deneysel çalışmalarda dermatit ve kepek tedavisinde de çemen otu suyu kullanılmıştır. Deneyler kepek ve dermatit gibi rahatsızlıkların hafifletilmesinde çemen çayının faydalı olabileceğini göstermektedir. Yani bu çayı saçınızı yıkamak için de kullanabilirsiniz. Saçınızı şampuanladıktan sonra saçınızı çay ile durulamanız yeterli. Çemen otu çayı sağlığınızı ve yaşamınızı iyileştirme açısından birçok fayda sağlamaktadır. Bir sonraki bölümde, çayın evde nasıl yapılacağını anlattık.

Çemen Çayı Nasıl Yapılır?

Çemen otu çayı yapmak basittir. Birkaç çemen tohumu gerekir. Aşağıdaki prosedürü izleyin:

  • Tohumları bir döveç yardımıyla ezin. (Yarım yemek kaşığı)
  • Bir su ısıtıcısında bir su bardağı suyu kaynatın. Bir çaydanlık veya kaba dökün.
  • Ezilmiş çemen tohumlarını içine ekleyin. Ayrıca başka çay yaprakları da ekleyebilirsiniz.
  • Kapağı kapatın ve tohumları yaklaşık 3 dakika demleyin.
  • Bir çay süzgecinden bir bardağa veya başka bir kaba süzün.
  • Bal ile de tatlandırabilirsiniz. (Günde bir bardaktan fazla tüketmemeniz önerilir. Aşırı çay tüketimi bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir)

Çemen Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çemen çayının zararları ve yan etkileri aşağıda başlıklar halinde ele alınmıştır:

Hamilelikte Çemen Çayı İçmek

Fare deneylerine göre, hamilelik sırasında çemen çayı tüketmek çocukta büyüme geriliğine neden olabilir. Tohumlar ayrıca çocuğun nöro-davranışsal performansını değiştirebilir. Çemen çayının insan gebelikleri üzerindeki etkisi henüz araştırılmamıştır. Bu nedenle, güvende kalın ve hamileyseniz kullanmaktan kaçının.

Çemen Çayı Kan Şekerini Aşırı Derecede Düşürebilir

Çemen otu çayı kan şekerini düşürebildiğinden, çayı kan şekeri veya diyabet ilaçlarıyla birlikte almak sorunlara neden olabilir. Bu konuda sınırlı araştırma mevcuttur. Bununla birlikte, çayı tüketmeden önce lütfen doktorunuza danışın.

Çemen Otu Çayı Alerji Riski

Çemen çayı alerjileri nadir olmakla birlikte, bazı kişiler çemen otu içtikten sonra alerji yaşadıklarını bildirmiştir. Alerjik semptomlar arasında hırıltı, bayılma, baş uyuşması ve yüz şişmesi gibi belirtiler vardır. Bu nedenle, bir gıda alerjiniz varsa, çemen otu çayı almadan önce dikkatli olun.

Çemen Çayının Faydaları Zararları Hakkında Son Sözler

Çemen birçok gıda içinde kullanılmaktadır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa doktora danışarak ve kararında tüketerek çemen çayının faydalarından siz de yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, çemen otu çayının aşırı tüketimi bazı insanlarda olumsuz etkilere de neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar durumunda bu bitki çayı kullanmaktan kaçının. Herhangi bir ilacı kullanıyorsanız, tüketmeden önce lütfen doktorunuza başvurun. Hamile kadınlar çaydan tamamen kaçınmalıdır. Dilerseniz Lavanta Çayının Faydaları, Zararları ve Lavanta İçmenin Yan Etkileri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak