Çarpık bacak düzelir mi? Bacak eğriliği tedavisi nedir?

Çarpık bacak düzelir mi ve bacak eğriliği nasıl tedavi edilir sorularına sizler için yanıt aradık. Estetik görünümlü ve vücut ile orantılı bacaklar, dış güzelliğin tartışmasız ilk göze çarpan en önemli unsurları arasında yer alıyor. Üst ve alt bacağın birbiri ile olan uyumu ile oluşan estetik görünüm sadece bacak bölgesini açıkta bırakan kıyafetlerde değil, tayt, pantolon gibi bacakları saran modellerde de belirgin hale geliyor. Yazlık kıyafetler ve plaj kostümleri bacaklarda olan çarpıklık veya orantısızlık sonucu oluşan estetik bozuklukları tam olarak ortaya çıkartırken, bu problemi yaşayan çoğu insan da, sosyal hayatı içerisinde özgüven kaybı yaşamaya başlayabiliyor ve sürecin devamında ileri derecede psikolojik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bacak bölgesinin zor kamufle edilmesi, vücut güzelliğine gölge düşürüyor ve bu sorun insanları konforlu bir hayattan alıkoyan en önemli estetik problemlerinden bir tanesi haline geliyor. Bacak estetiği içerisinde en sık rastlanan sorun ise çarpık bacaklar olarak karşımıza çıkıyor.

Çarpık bacak düzelir mi? Eğrilik neden oluşur?

Bacaklar sadece yürümemizi sağlayan uzuvlar gibi görünse de, sütün gibi bacaklar estetik bir duruşun en önemli tamamlayıcıların biri oluyor. Bacaklarda oluşan çarpıklık ve orantısızlık ise çoğu kez doğuştan veya sonradan kaynaklanan kemik sorunları veya yağ dağılımındaki uyumsuzluktan dolayı ortaya çıkıyor. Bacaklardaki kemiklerde oluşan eğriliğin giderilmesi, oldukça riskli ve iyileşme sürecince ciddi boyutlarda sorunlar yaşatan durumlar oluşturuyor. Yağ dağılımındaki orantısızlığın sebebi genelde genetik bir nedene bağlı oluyor. Ancak bazı durumlarda bölgesel yağlanma sorunu gibi de düşünülebilen bu problem, kilo almaya bağlı olarak bacak bölgesinin fazlaca yağlanması ya da sadece üst veya alt bacağın kilo alması gibi nedenlere de bağlı olabiliyor.

Bacaktaki eğrilik nasıl düzeltilir?

Bacaklardaki kemik eğriliğinden doğan veya bacaklardaki yağ dağılımından kaynaklı estetik sorunlarına cerrahi müdahaleler ile çözüm sağlanıyor. Sorunların giderilmesi için farklı birçok teknik kullanılıyor. Hastaların kendi fazla yağlarından elde edilen ve yapılan yağ transferleri en etkili ve kolay teknik olarak karşımıza çıkıyor. Sıklıkla kullanılan bu teknikte direkt olarak hastanın kendi vücudundan alınan yağ kullanıldığı için aynı zamanda en düşük risk içeren yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknik ile bacaklardaki eğriliği yapan kemiğe dokunulmadan, sadece hastanın bacağında ihtiyaç olunan yerlere yağ transferi yapıp, mevcut eğriliği kamufle ederek, bacaklara şekil vermeye yönelik yapılıyor. Bu durumda kemik doku ile oynanmadığı için hastayı zor bir süreç beklemiyor.

Bacak eğriliğini gidermek için yapılan yağ transferi ile hastaya ömür boyu güzel, formunda ve simetrik bacaklar kazandırılıyor. Yine aynı teknikle hastanın üst ya da alt bacaklarında olan orantısız yağ dağılımlarına da çözüm bulunabiliyor. Bu düzeltme işleminde de kemik doku hiçbir zarar görmüyor ve operasyon bu nedenle kolay geçiyor. Operasyon sonrası iyileşme süreci yoğun kesik ve dikiş olmadığı için rahat atlatılıyor. Çarpık bacak düzeltme işleminde yağ transferinin haricinde sunulan diğer alternatif ise silikon yapılar oluyor. Büyük kesitlerle açılan alt bacağa, deformasyonun yoğun olduğu bölge ön plana alınacak şekilde silikon parçalar konuluyor. Ancak bu süreç yağ transferi ile kıyaslandığında daha zor ve yorucu bir yöntem olarak biliniyor.

Sitemizde ilginizi çekebilecek diğer bir makalemiz: Siyah noktalardan kurtulmanın yolları nelerdir?

Wikide bacak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Bacak