Çağlanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çağla Neye İyi Gelir?

Çağlanın faydaları ve zararları hakkındaki makalemizde çağla hangi hastalıklara iyi gelir, çağlanın içerisinde hangi vitamin ve mineraller bulunur gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

Çağlanın Faydaları ve Zararları

Çağla; badem, kayısı ve eriğin olgunlaşmamış ancak tüketilebilen ham meyvelerinin genel adıdır. Bahar ayında ve çok kısa bir süre ortaya çıkan çağla çiğ tüketilebildiği gibi salataya da atılabilmektedir. Çağlalar toplandıktan sonra badem ağacının meyveleri ise çiğ badem olarak tüketilmektedir. Bazı kesimlerde salamurası da yapılan çağlanın faydaları ve zararları da oldukça merak edilmektedir.

Çağlanın Faydaları ve Zararları: Çağlanın İçinde Hangi Vitamin ve Mineraller Bulunur?

Severek tüketilen çağlanın faydaları ve zararları karşılaştırıldığında faydasının daha çok olduğu görülmektedir. Çağla içerisindeki zengin besin değerleri insan sağlığını güçlü bir şekilde desteklemektedir. Buna göre çağla içerisinde aşağıdaki besin maddeleri bulunmaktadır.

  • İçerisinde B, C ve E vitaminleri yer alır,
  • Tekli yağ asitleri bulunur,
  • Protein de ihtiva eder,
  • Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum ve Selenyum elementlerini barındır,
  • Diyet Lifi için oldukça uygundur.

Çağlanın barındırdığı zengin içerikli besinlerden E ve C vitamini, vücudun kansere karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. E vitamini aynı zamanda antioksidan olarak da görev yapmaktadır. Bu nedenle çağlanın yaşlanma belirtilerine karşı da azaltıcı bir faktör olduğu bilinmektedir.

Çağlanın Sağlığa Yararları

Çağla, doğru tüketildiğinde insan sağlığı için oldukça faydalı ve besleyici bir rol üstlenmektedir. Buna göre meyve metabolizmanın hızlanmasını ve kolesterolün düşürülmesini sağlamaktadır. Bu sayede de kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Bağırsaklarda probiyotik etki göstermesi ve sindirim sistemini düzenlemesi de çağlanın diğer faydaları arasındadır.

Emzirme döneminde olan anneler çağla tükettiğinde anne sütünde artış olduğu belirlenmiştir. Bu da çağlanın faydaları ve zararları arasındaki en büyük farklardan biridir. Meyve aynı zamanda sinirleri güçlendirerek ruhsal yorgunlukları gidermektedir. İltihaba sebep olan proteinlerin azaltılması ve tansiyon dengelenmesi de çağlanın sağladığı avantajlar arasındadır. Vücuttaki tansiyonun dengelenmesi Potasyum elementi sayesinde olmaktadır.

Çağla kullanımı özellikle şeker hastaları için de faydalı görülmektedir. İçeriğindeki yüksek lif değeri ve düşük glisemiks indeks ile çağla bu hastalar için oldukça yararlıdır.

Çağlanın Zararları Nelerdir?

  • Çağlanın zararları konusunda bilinen bir etki yoktur. Ancak çağlanın yapısı gereği oluşturabileceği zararlı etkilerden bazıları şunlar olabilir:
  • Çağla tansiyon düşürücü bir etki gösterebileceğinden, düşük tansiyona sahip kişiler fazla çağla tüketmemelidir.
  • Sindirim sistemini çalıştırma etkisi nedeniyle, ishal gibi zararlı bir etki ortaya çıkarabileceğinden kararında tüketmekte fayda vardır.
  • Ekşi ve asitli bir yapıya sahip olması nedeniyle de fazla tüketimi mideye zarar verebilir.

Kuru Börülcenin Faydaları ve Zararları – Kuru Börülce Neye İyi Gelir?

Wikide çağla: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87a%C4%9Fla