Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Neler İyi gelir?

Burun tıkanıklığı, genellikle kulak, burun, boğaz rahatsızlıklarından, mevsim geçişleri nedeniyle yaşanan alerjiden ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için burundan nefes alıp vermek oldukça önemlidir. Çünkü burundan nefes alıp vermek; orta kulağın havalanmasını sağlar ve koku alma fonksiyonlarının işlemesinde önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle, burun sağlığı oldukça önemlidir.

Burun tıkanıklığı rahatsızlığı, her yaştan insanı etkilemektedir. Özellikle bebeklerin ve çocukların, burun tıkanıklığı durumlarına, sağlıklı bir nefes alabilmesi ve nefes alırken tıkanmaması için müdahale edilmelidir. Bir doktor muayenesi sonucunda verilecek olan burun spreyleri ile çocukların burunlarının açılması sağlanmalıdır. Ayrıca, bebekler ve çocuklar için, tıkanıklıkları açacak ve burun içinde tıkanıklığa yol açan; kurumuş akıntıları çekme aparatları bulunmaktadır, bu aparatlar yardımı ile burun tıkanıklığı sorununa çözüm sağlanmalıdır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıkları sonradan gelişebildiği gibi, çeşitli hastalıkların neticesinde yaşabilmektedir. Ayrıca doğuştan gelen burun tıkanıklığı sebepleri bulanmaktadır. Aşağıda, burun tıkanıklıklarına yol açan nedenler sıralanmıştır.

 • Kemik ve kıkırdak eğrilikleri burun tıkanıklığına yol açabilmektedir. Tıp dilinde, deviasyon denen bu durumun çözümü ise cerrahi operasyondur. Deviasyon durumu, insanda doğuştan var olabildiği gibi, burun üzerinde meydana gelen travma ve yaralanma sonrasında da ortaya çıkabilmektedir.
 • Burun eti şişmesi burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. En sık karşılaşılan nedenlerden biridir ve tedavisi cerrahi operasyondur. Halk arasında bu durum, et büyümesi olarak adlandırılır. Fakat cerrahi müdahale her zaman kesin bir çözüm değildir çünkü et büyümesi zamanla tekrardan gelişebilir. Bu durum sıklıkla zor nefes almaya, uykuda horlamalara ve ağız açık uyumaya neden olmaktadır.
 • Mevsimsel geçişlere bağlı olarak yaşanan alerjik rahatsızlıklar burun tıkanıklığına neden olabilmektedir. Bu nedenle, alerji boyunca kullanılacak olan burun spreyleri ev alerji ilaçları tedavide kullanılır.
 • Sinüzit rahatsızlığı burun tıkanıklığına sebep olmaktadır.

Burun Tıkanıklığına Neler İyi gelir?

 • Sigara içmek ve sigara içilen ortamlardaki havayı solumak, üst solunumuna zarar veren bir durumdur, bu nedenle burun tıkanıklığı durumunda sigara içimine son verilmeli ve sigara içilen ortamda durulmamalıdır.
 • Süt tüketimi, mukus üretimini arttırır. Bu nedenle burun tıkanıklığı durumlarında süt tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Zencefil ve limon karışımı ile hazırlanan bitki çayları burun tıkanıklığını açmaya yaramaktadır.
 • Deniz tuzu burun tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Deniz tuzu içerikli solüsyonlar eczanelerde bulunmaktadır. Bunun dışında doğal yollardan, deniz suyunu burnunuza çekip sümkürmek iyi gelecektir.
 • Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin bulundukları ortamlarda nemli hava altında olmaları yarar sağlamaktadır. Bunun için buhar makinelerinden yararlanılabilir ya da oda içinde kaynayan su bulundurulabilir.
 • Burun tıkanıklığı yaşandığı dönemlerde bol bol c vitamini tüketilmelidir.
 • Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde, kurumuş mukusları temizlemek için önce doktor tavsiyesi ile verilmiş burun spreyini uygulamak ardından mukusları çekmek için burun aspitarörü kullanmak gerekmektedir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Sadece hamileleri özgü olarak gelişen burun tıkanıklığı rahatsızlığı söz konusu olabilmektedir. Bu duruma hamilelik nezlesi denmektedir. Hamilelik nezlesi, genellikle hamileliğin ikinci ayında ya da hamileliğin son altıncı haftasında gelişebilir. Bu durum geçicidir ve yine genel olarak iki hafta sonrasında kendiliğinden şikayetler son bulmaktadır. Fakat bazen, hamilelik boyunca süren ve geçmeyen ancak hamileliğin sonlanması ile biten hamilelik nezlesi de bulunmaktadır. Bu durum tamamen kişiye özeldir.

Bu durum beraberinde, gece uykularında ağız açık uyumaya ve horlamaya neden olabilir. Ayrıca bu tıkanıklıkla birlikte burun akıntısı da gelişebilir. Bu durumda, burun tıkanıklığı ve akıntısı olan hastalar, bir uzman Doktor görüşüne başvurup tedaviye başlamalıdır.

Kapari neye iyi gelir faydaları nelerdir?

Wikide burun tıkanıklığı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Sin%C3%BCzit