Burun tahrişine ne iyi gelir? Burundaki kızarıklık ve Yaralar Nasıl Geçer?

Burun tahrişine ne iyi gelir? Burundaki yararlar ve kızarıklıklar nasıl geçer? Grip nedeniyle veya alerjiden kaynaklı burun kızarıklığı ve soyulmaları evde bitkisel doğal yöntemlerle tedavi edilebilir mi gibi soruları soranlardansanız yazımızın devamında aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Burun Tahrişine, Kızarıklığına ve Yaralara Ne İyi Gelir?

Burun tahrişi, burnunuzdaki geçici kızarıklık ve yaralar nadir değildir. Rüzgar, soğuk hava ve alerjenler gibi dış faktörler, grip, nezle gibi viral durumlar ve burun akıntısını silmek gibi tahriş edici hareketler burunda ve çevresinde çeşitli kızarıklık ve yaraların oluşmasına neden olabilir. Burun tahrişine hemen çare bulmak için seçtiğiniz tedavi nihayetinde bu soruna neyin neden olduğuna bağlı olmalıdır. Ancak iltihap ve kızarıklığı azaltmak için evde deneyebileceğiniz bazı tedavi yöntemleri de vardır.

Kuruluk, güneş yanığı, rüzgar yanığı kaynaklı burun tahrişinin olduğu durumlar için kızarıklıkları yatıştırmak için hipoalerjenik bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Akne ve bakteriyel enfeksiyonlar için topikal nemlendiricilerle yatıştırmayı denemeniz gerekebilir. Kontakt dermatit ve diğer alerjik reaksiyonlar için düşük etkili topikal steroid içerikli kremler önerilebilir. Ancak iltihabı yatıştırmak için uygun bir tedavi olup olmadığını görmek için mutlaka bir dermatoloğa başvurun.

Burun Tahrişine İyi Gelmeyen Şeyler

Burnunuzundaki tahrişi tedavi ederken, bölgeye daha fazla zarar vermemeye dikkat edin. Bir veya iki gün boyunca makyaj yapmaktan kaçının. Belirtilerinizin nedenine bağlı olarak, kızarıklık görünümünü kötüleştirebilecek alerji ortamlardan ve gıdalardan uzak durmanız gerekebilir. Ayrıca baharatlı yiyeceklerden, asitli ve alkolü içeriklerden de kaçınmak gerekebilir. Çünkü alkol almak ve baharatlı yiyecekler yemek kan damarlarını daha görünür hale gelmesine yol açar ve bu durum tahrişi kolaylaştırır.

Burundaki Tahriş, Yara ve Kızarıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Burundaki tahriş ve kızarıklığın nasıl iyileşebileceğine dair çeşitli yöntemler vardır. Ancak bu yöntemler tahrişin kaynağına yani sebebine göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden başlık başlık hangi durumdaki burun tahrişine ne iyi gelir inceleyelim isterseniz.

Gül Hastalığı Kaynaklı Burun Kızarıklığı ve Yaraları

Gül hastalığı vücudun herhangi bir yerinde olabileceği gibi burunda da kızarıklık, tahriş ve görünür kan damarlarına neden olabilen kronik bir cilt durumudur. Bu nadir bir durum değildir, ancak şu anda gül hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Gül hastalığından kaynaklı burun kızarıklığı, diğer koşulların neden olduğu kızarıklıktan farklı şekilde geçici olarak tedavi edilir. Gül hastalığından mustaripseniz mentollü ürünlerden kaçınmanız gerekir. Viks gibi tıkanıklık giderici kremler mentol içerdiğinden burun tahrişine sebep olabilir. Gül hastalığından kaynaklanan kızarıklığı ve yaraları tedavi etmek için reçeteli topikal merhemler kullanılabilir. Lazer tedavisi de yüzdeki kalıcı gül hastalığı kaynaklı kızarıklığı tedavi etmek için mükemmel seçenek olabilir. Ancak bu hastalığın tekrar alevlenmemesi için cildinizi korumaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle gül hastalığına sahip bireylerin tipik olarak sorunlarını neyin etkilediğini bulmaları gerekir, bu sayede alevlenmelerin sıklığını azaltabilirler. Bilinen yaygın tetikleyiciler arasında baharatlı yiyecekler, alkollü ve asitli içecekler ile uzun süre güneşe maruz kalma yer almaktadır.

Burunda Sivilce ve Akneden Kaynaklı Tahriş

Burunda sivilce olması sıklıkla görülen bir durumdur. Burnunuza sık sık dokunmak, burnu sert bir şekilde silmek veya siyah noktaları temizlemek için burnu sıkmak gözeneklerin tıkanmasına ve şişip sivilceye dönüşmesine neden olabilir. Burundaki tıkanmış gözenekler ağrılı olabilir ve iyileşmesi uzun zaman alabilir. Salisilik asit ya da benzoil peroksit kaynaklı kremler yada cilt temizleyicileri sivilcelerin temizlenmesi için kullanılabilir. Ancak burun çevresindeki cilt çok narin ve tahrişe yatkın olduğundan, bu ürünleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Dudaklarınızın üstündeki ve burnunuzun çevresindeki cildin sert kimyasallara karşı özellikle hassas olabileceğini unutmayın, bu yüzden dikkatli bir şekilde doktor tavsiyesi ile tedavi edilmesinde fayda vardır.

Grip ve Nezle Nedeniyle Burnun Sıkça Silinmesinden Kaynaklanan Tahriş

Burundaki cilt tahrişi, cildinizin sürtünmesinin veya çizilmesinin sebebiyet verdiği geçici sonucu olabilir. Bunun burnunuzda ve dudaklarınızın üzerinde kızarıklığa neden olması sıkça rastlanan bir durumdur. Çoğu zaman, soğuk algınlığı veya grip gibi bir durumla uğraşırken, normalden daha sık burunla temas edilmesi sıklıkla burun tahrişine neden olur. Bu tür burun tahrişini tedavi etmeniz bile gerekmeyebilir. Muhtemelen, eğer burnunuza dokunmazsanız bir iki saat içinde kendi kendine kızarıklık ve tahriş kaybolur. Bazı kızarıklıklardan kurtulmak için yatıştırıcı, hipoalerjenik bir nemlendirici veya aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda buruna uygulanan ürünler yağsız olmalı ve komedojenik olmamalıdır. Ayrıca Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Neler İyi gelir? başlıklı yazıya da bakabilirsiniz.

Soğuk ve Rüzgar Nedeniyle Oluşan Burun Kızarıklığı ve Yaraları

Burnunuzda soğuk havaya maruz kaldıktan sonra hissettiğiniz yanma, batma hissi ile birlikte kızarıklık ve tahriş ortaya çıkabilir. Bu durum burnunuzun üzerinde, çevresinde ve altında tahrişe ve soyulmaya sebep olabilir. Böyle durumlarda topikal nemlendirici cildiniz kendi kendine iyileşirken tahrişten kurtulmanıza faydalı olabilir. Kokusu olmayan ve hipoalerjenik bir nemlendirici tercih etmeye gayret edin, böylece kızarıklığı daha fazla tahriş etmemiş olursunuz. Bu sorunları sık sık yaşıyorsanız soğuk koşullarda dışarıdayken, yüzünüzü bir eşarp veya yüksek yaka bir mont ile koruyun ve yerde kar örtüsü var ise güneş koruyucu kullanın. Güneşten yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınları kardan yansıyarak cildinize tema edeceğinden güneş koruyucuları kış koşullarında da önemlidir.

Alerjik Dermatit Kaynaklı Burun Tahrişine Ne İyi Gelir?

Alerjik dermatit, bir alerjenle doğrudan temastan kaynaklanır. Bu durumdan kaynaklanan döküntüler genellikle kaşıntılı ve rahatsız edicidir. Kokulu şeyler, parfümler ve cilt bakım ürünleri, burnunuzdaki alerjik dermatitin tetikleyicisidir. Böyle durumlarda ilk adımınız, alerjenin izlerini gidermek için yüzünüzü ılık suyla nazikçe yıkamaktır. Alerjik dermatit, doktor kontrolünde hidrokortizon ile tedavi edilebilir. Topikal steroidler, yüze uygulandığında, akne ve döküntü gibi cilt koşullarına katkıda bulunabileceğinden, bu ürünü uygularken dikkatli olmak önemlidir. Evde ilaç kullanmadan alerji kaynaklı burun tahrişini yatıştırmak için, bölgeyi serin bir bezle ıslatın veya kızarıklık olan bölgeye aloe vera bitkisinin içindeki özü uygulayın. Dilerseniz Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi – Evde Doğal Yöntemlerle Rinit Nasıl Geçer? başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Nazal Vestibulit Kaynaklı Burun Yaraları Ve Kızarıklığı

Nazal vestibulit burun deliklerinin içini etkileyen bir enfeksiyondur. Soğuk algınlığı, grip veya alerjiler yaşarken burnunuzu sık sık silmeniz enfeksiyon kapmanıza neden olabilir. Bu durum genellikle sıcak bir kompres ve reçeteli bir ilaç olan mupirosin topikal merhem ile tedavi edilebilir. Bazen, enfeksiyon ilerleyebilir ve bir doktordan oral antibiyotik reçetesi gerektirebilir. Böyle bir sorunlar karşılaşmamak için burnunuz daha az ve hafif bir şekilde silmeye özen gösterin. Burnunuzu sildiğiniz bez veya mendil ve elleriniz mutlaka temiz olmalıdır.

Lupus Hastalığı Kaynaklı Burun Tahrişi

Lupus otoimmün bir hastalıktır, yani kendi bağışıklık sisteminiz vücudunuzun çeşitli bölümlerine saldırır. Lupus durumunda, vücut cildinizi etkileyebilecek organlarınıza da saldırabilir. Lupusun yaygın bir belirtisi yanaklarda ve burunda pul şeklinde görülen bir döküntüdür. Doktorunuz burnunuzdaki ve çevresindeki kızarıklığın nedeni olarak lupustan şüphelenirse, sizi mutlaka bir teste sokacaktır. Eğer bu hastalık sizde çıkarsa bir dermatolog kızarıklı tedavi etmek için size ayrıca bir reçete sunacaktır. Bu hastalığın tedavisi ve etkilerinin azaltılması için doktorunuzun size sunacağı tedavi rejimine uymaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca lupuslu insanlar güneş ışınlarına karşı çok duyarlıdır ve bu nedenle dışarıda vakit geçirirken mutlaka güneşten koruyucu krem ve güneş koruyucu kıyafetler tercih etmelidirler.

Kaynak