Burun İçindeki Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Bitkisel Çözüm

Burun içindeki sivilce nasıl geçer sorusu bu can yakıcı ve rahatsız edici durumla karşı karşıya kalanların ilk sorduğu sorular arasında yer alır. Bu yazımızda biz de; burun içinde sivilce çıkması nasıl geçer, iltihaplı sivilce belirtileri nelerdir gibi merak edilenlere cevap bulmaya gayret ettik.

Burun içindeki sivilce nasıl geçer?

Burun içindeki sivilce nasıl geçer sorusunu yanıtlamak için önce sorunun sebebini de bilmemiz gerekir. Sivilce veya akne vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ve burun da bir istisna değildir. Burun içindeki sivilce sadece sinir bozucu ve tahriş edici değil aynı zamanda ağrılıdır. Onlardan kurtulmak ve önlemek için izleyebileceğiniz bazı bitkisel ilaçlar vardır. Yazımızın devamında belirtileri, nedenleri ve olası bitkisel tedavi yöntemlerini başlıklar altında bulabileceksiniz.

Ayrıca okuyunuz: Bozanın Faydaları Zararları

Burun İçindeki Sivilce Nedir?

Burun içinde sivilce oluşmasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı durumlarda, altta yatan enfeksiyonun bir sonucu olabilir. Sivilcelerin en yaygın nedenlerinden biri tıkalı cilt gözenekleri olabilir. Bu tıkanma, ölü deri hücreleri veya yağ birikiminin bir sonucu olabilir. Ölü cilt hücreleri ve yağın yanı sıra açık gözenekler bakterileri de davet edebilir. Bu, gözeneklerin iltihaplanmasına ve enfekte olmasına neden olarak akne veya sivilcelere neden olabilir. Bu enfeksiyon aşağıdakilere neden olabilir:

 • Nazal furuncles ve selülit: nazal furuncles, burunda kaynar şeklinde ortaya çıkan daha derin enfeksiyonlardır. Bu durumun, selülite yol açabileceği için tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Selülit hızla yayılan ve hatta kan dolaşımınıza girebilen bir enfeksiyondur.
 • Nazal vestibulit: bu duruma folikülit de denir. Burun deliklerinin içinde tek bir kırmızı, iltihaplı yumru veya kırmızı veya beyaz yumru kümesine neden iltihaplı bir sivilcedir. Staphylococcus bakterileri bu enfeksiyonun en yaygın nedenidir.
 • Kıl dönmesi: Bazı insanlar burun kıllarından kurtulmaya çalışırlar. Burun kıllarını koparmak, burun içinde kıl dönmesine neden olabilir, bu da sivilcelerin burun içinde gelişmesinin bir başka yaygın nedenidir.

Ayrıca okuyunuz: Cennet Ağacı Faydaları ve Zararları

Burun İçindeki Sivilcenin Belirtileri Nelerdir?

Burunun içindeki acının sivilce kaynaklı olduğunu gösteren belli başlı belirtiler şunlardır:

 • Burnun içinde dokunulduğunda acıyan küçük kırmızı veya beyaz renkli kabartılar olması,
 • Burun çevresinde de sivilcelerin var olması,
 • Burun içerisinde irinli küçük yumrular olması,
 • Burunda şişlik
 • İltihap ve ağrı

Evde Doğal Bitkisel Yollarla Burun İçindeki Sivilce Nasıl Geçer?

Aşağıda listelenenler, burun içindeki sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek doğal bitkisel ev ilaçlarıdır.

Burunun İçindeki Sivilceye Sıcak Uygulama İyi Gelir Mi?

Sıcak bir kompres, dolaşımı artırabilir ve etkilenen bölgedeki iltihabı azaltabilir. Bu nedenle, burun içindeki ağrılı sivilcelerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bunun için aşırı sıcak olmayan bir su torbasını burnunuz üzerine koyarak 5 dakika kadar bekletebilir ya da belirli aralıklarla sıcak suyla burnunuzu yıkayabilirsiniz. Bu uygulamaları günde 2–3 kez yapabilirsiniz.

Biberiye Yağı Kullanarak Burun İçindeki Sivilce Nasıl Geçer?

Biberiye yağı analjezik, antimikrobiyal, antioksidan, antiseptik, fungisidal ve büzücü özelliklere sahiptir. Bu özellikler sivilceleri daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olabilir ve daha fazla şişmeyi önleyebilir. Bunun için 1–2 damla biberiye yağını 5 damla hindistancevizi yağı ile karıştırarak sivilceli bölgeye uygulayın ve 30 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı da gün içerisinde belirli aralıklarla 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı İle Burunda Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Çay ağacı yağı antimikrobiyal, antienflamatuar ve bakterisidal özelliklere sahiptir. Yağın bileşenleri cilde derinlemesine nüfuz eder ve akneye neden olan bakterilerin zarar verdiği cildin yenilenmesini destekler. Bu uygulama için 4 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırıp sivilcenin üzerine sürmelisiniz. 20 ila 30 dakika boyunca beklettikten sonra durulamalısınız. Yine günde 2 veya 3 kez bu yöntemi burundaki sivilcelerin üzerine uygulayabilirsiniz.

Burnun İçindeki Sivilceye Limon İyi Gelir mi?

Limon büzücü ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sivilce gibi cilt enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olabilir. Limon ayrıca anti-enflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu, burun içindeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Limonun burun içindeki sivilcelere fayda edebilmesi için birkaç damla limon suyunu direkt olarak kullanabilirsiniz ya da temiz bir suyla incelterek sivilcenin üzerine sürebilirsiniz. 30 dakika kadar beklettikten sonra yıkamalısınız. Günde 1 veya 2 kere bunu uygulamanız faydalı olabilir.

Burun İçindeki İltihaplı Sivilce Elma Sirkesiyle Nasıl Geçer?

Elma sirkesi iltihap önleyici ve antibakteriyel özellikler gösterir. Bu özellikler akneye neden olan bakterilerle mücadelede yardımcı olabilir. Limon suyunda olduğu gibi bir miktar elmas sirkesini doğrudan veya su ile incelterek sivilcenin üzerine uygulayarak 30 dakika kadar bekletin. Ardından durulayıp temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı günde bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Burun İçinde Sivilce Çıkmasını Engellemek İçin Bunlara Dikkat Edin

Burundaki sivilcelerin sık sık ortaya çıkmasını engellemek için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

 • Burnunuzla çok fazla oynamaktan kaçının.
 • Burnunuzu çok sert veya çok sık sümkürmeyin.
 • D vitamini bakımından zengin gıdaların alımını arttırın.
 • Stresinizi kontrol altında tutun.
 • Hafif bir temizleyici kullanarak yüzünüzü günde iki kez yıkayın.
 • Daha az makyaj ürünü kullanın.
 • Yüzünüze veya burnunuza çok sık dokunmayın.
 • Aşırı güneşten uzak durun.
 • Düzenli egzersiz yapın.

Bu ilaçlar ve ipuçları sivilce çevresindeki şişliği azaltmaya ve tekrarını önlemeye yardımcı olabilir. Çözümleri ve ipuçlarını takip etmesine rağmen, sivilce iyileşmezse veya kötüleşirse, ciddi bir enfeksiyonu gösterebileceğinden bir dermatoloğa danışın. Dilerseniz Sodanın Sivilceye Faydaları Nedir? Kabartma Tozu Sivilcelere İyi Gelir mi? ve Sivilce Nasıl Geçer Bitkisel Doğal Yöntem İbrahim Saraçoğlu başlıklı yazıları da okuyabilirsiniz.

Kaynak