Burun Estetiği Yaptırmadan Önce ve Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler

Burun estetiği hem sağlık açısından hem de güzel görüntü için yapılmaktadır ancak burun estetiğinin olumlu sonuçlanması adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Burun insanların nefes ve koku almaları için sahip olduğu en önemli organlardandır. Sahip olduğu işlevsel özelliklerinin yanında estetiksel özellikleri de oldukça önemlidir. Yüzün ta ortasında bulunan ve insanlarla karşı karşıya gelindiğinde ilk göze çarpan bölge olduğu düşünüldüğünde önemi anlaşılmaktadır.

Burun Estetiği ve Önemli Unsurları

Estetiksel açıdan güzel burun kavramı belirli bir çerçeve içerisinde değildir. Güzel burun ebatları e şekli kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Estetik bir yüze sahip olabilmek için yüzümüzde yer alan her bölgenin ayrı ayrı güzel olması yeterli gelmemektedir. Estetik tüm bölgelerin güzel bir yapıya sahip olmaları ve birbirleri ile uyum içerisinde olmalarını gerektirir. Bu nedenle güzel burun şeklinin yanında yüzün diğer bölümleri ile bütün bir ahenge de sahip olmalıdır.

Burun estetiğinde doğru zaman ne olmalıdır?

Ergenlik döneminde olan gençlerin burunları ile yaşadıkları sorunlar bazen ileri boyutlarda psikolojik etkiler doğurabilmektedir. Bu nedenle her genç ergenlik döneminin hemen akabinde burun estetiği olmak isteyebilmektedir. Ancak ebeveynlerin bu konuda hassas olmaları ve doğru zamanı mutlaka işinde iyi olan bir cerrah ile kararlaştırmaları en doğru olan yoldur.

Burun estetiğinde doğru yöntem ne olmalıdır?

Burun estetiği genel anestezi altında yapılan cerrahi müdahalelerdir. Yapılan muayene ve cerrah hasta arasındaki sağlıklı diyaloglardan sonra estetik operasyonunun yöntemi belirlenmektedir. Burun estetiklerinde yapıla işlemler burun küçültme olabileceği gibi şekil bozukluklarının düzeltmesi yönünde de olabilir. Burun küçültme işlemlerinde burun kemiklerinde kırma veya törpüleme işlemi uygulanır. Bu işlem burunda yer alan deformasyona göre değişebilmektedir ve cerrahın karar vermesi gereken bir durumdur.

Burunda Küçültme İşlemi

Küçültme işlemi esnasında kemik yapıda yapılan kırılma işlemi ne kadar çok olursa operasyon sonrasında morluk, şişlik ve ağrıda o derece çok olmaktadır. Bu nedenle birçok cerrah, operasyon uzun sürse de, törpülemem yöntemi ile şekil vermeyi tercih eder. Şekil düzeltme işlemlerinde ise olan kemik ve kıkırdak fazlalıkları alınır veya eksiklik ya da çukurluk varsa yine kemik ve kıkırdak parçalar ile dolgu yapılır. Bu uygulamalar küçültme işlemlerine nazaran daha kolay olmaktadır. En doğru yöntem, seçmiş olduğunuz cerrah tarafından, gerekli tüm kontroller yapıldıktan sonra karar verilen yöntemdir.

Burun estetiği sonrasında doğru bakım nasıl olmalıdır?

Burun estetiği sonrası hastalar genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilmektedirler. Ancak burunlarda bulunan sargı ve tamponlar üç veya dört gün kalabilmektedir. Bu süre içerisinde burnun hiçbir şekilde bir darbe almaması gerekmektedir. Banyo yapılması bu süre içerisinde uygun değildir. Tamponlar alındıktan sonra banyo yapılmasına izin verilmektedir. Cerrahi müdahale sonrasında yüzde morluklar ve ağrı oluşabilir. Bunlardan korunabilmek için cerrahın verdiği ağrı kesicileri kullanmanız faydanıza olacaktır. Burunda oluşan şişlik hemen geçmeyecektir. En son şişliğin yok olması altı ayı bulabilmektedir. Bu durumda tam iyileşme süreci altı aydır ve bu süre içerisinde burun her türlü dış etkiye karşı korunmalıdır.

Dilerseniz; Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Neler İyi gelir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Wikide estetik: https://tr.wikipedia.org/wiki/Estetik