X

Burna Tuzlu Su Çekmenin Zararları Yararları – Karbonat Tuz Su Karışımı

Burna tuzlu su çekmenin zararları ve yararları konulu bu yazımızda; burun tuzlu su ile nasıl temizlenir, sinüsleri temizlemek için tuzlu su karışımı nasıl hazırlanır, bu uygulamanın buruna ya da solunum yoluna zararları ve faydaları nelerdir gibi başlıkları açıklamaya çalışacağız.

Burna Tuzlu Su Çekmenin Zararları ve Faydaları

Burna tuzlu su çekmenin zararları konusuna değinmeden önce burnu tuzlu karbonatlı su ile yıkamanın faydaları ve yönteminden bahsedelim. Burunu tuzlu su karışımı ile temizleme yöntemi burun kanallarındaki kalın veya kurumuş sümükleri yıkayarak sinüsleri açık tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, sinüsleri temizlemeye yarayan bu yöntem burunun filtre görevine de katkı sağlar. Bu teknikle, üst solunum yolunda oluşan enfeksiyonun diğer sinüslere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, mukoza zarını nemlendirip burnun daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Tuzlu Karbonatlı Su + Sinüzit Temizleme Kürü Tarifi

Dilerseniz bir eczaneden tuzlu burun damlaları satın alabilir veya kendi tuzlu su çözeltinizi yapabilirsiniz:

  • Temiz bir kaba 1 bardak (250 ml) damıtılmış içme suyu ekleyin. Musluk suyu kullanıyorsanız, önce sterilize etmek için kaynatın ve ardından ılık olana kadar soğumaya bırakın.
  • Suya ½ çay kaşığı (2,5 g) tuz ekleyin.
  • ½ çay kaşığı kadar (2,5 g) kabartma tozu yani karbonat ekleyin.
  • Ev yapımı tuzlu su çözeltisini oda sıcaklığında 3 gün saklayabilirsiniz.

Burna Tuzlu Su Çekmenin Uygulanışı

Yukarıdaki tarifteki gibi bir karışım hazırlayın ve orta boy bir şırınganın içine tuzlu karbonatlı su karışımını çekin. Tuzlu karbonatlı su çözeltisi sıkarken başınız dik değil suyun akacağı taraf aşağıda kalacak şekilde (resimdeki gibi) hafif yan ve hafif öne doğru pozisyonda olmalı. Sıktığınız karbonatlı tuzlu su burundan geçmeli, ağzından veya burnun diğer tarafından çıkmalıdır.

Burna Tuzlu Su Çekmenin Zararları ve Yararları – Karbonat Tuz Su Karışımı Tarifi ve uygulanışı. Bebeklerde serum fizyolojik nasıl uygulanır, sakıncalı mı?

Eğer sümkürmek sizin için bir sağlık sorunu teşkil etmiyorsa işlemi uyguladıktan sonra iyice sümkürün ki içeride kalan maddeler de çıksın. Burun veya sinüs tıkanıklığı geçene kadar günde bir veya iki kez uygulayın. Her kullanımdan sonra şırınga ve kullandığınız kabı temizleyin.

Diğer burun ilaçlarınızı kullanmadan önce tuzlu suyunuzu yıkayın. Yıkama, sinüslerinizin ilacı emmesine yardımcı olacaktır.

Buruna Karbonatlı Tuzlu Su Çekmenin Faydaları

Buruna karbonatlı tuzlu çekmenin faydaları kısaca liste halinde şunlardır:

  • Sinüsler ve burun deliklerinin temizlenmesini sağlayarak daha rahat hissetmenizi ve daha rahat nefes almanızı sağlar.
  • Temiz bir burun daha iyi filtreleme görevi görür.
  • Burun ve sinüslerde bulunan iltihap yayılamaz.
  • Nefes alış verişleriniz burundan sağlandığında üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz de azalır.
  • Daha rahat ve kalite bir uyku elde edersiniz.

Burna Tuzlu Su Çekmenin Zararları

Burna tuzlu su çekmenin zararları konusunda dikkatli olmak gerekir. Her ne kadar faydalı bir işlem olsa da yanlış uygulandığında hem kulakta hem de burun ve üst solunum yollarında zararlı etkiler ortaya çıkabilir.

Eğer karbonatlı tuzlu su çözeltisinde tuz ve karbonat oranını artırırsanız burun ve solunum yolunda yanmalara yani tahrişlere, bu nedenle de ödemlerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

Buruna tuzlu su çekmenin sakıncaları arasında en önemlilerinden biri de aşırı basınç nedeniyle kulaklara hava yolu sağlayan östaki borusunun zarar görmesi ve bu nedenle kulaklarda travmaların oluşmasıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Serum fizyolojik Kullanımı

Özellikle bebeklerde yaşanan burun tıkanıklıklarında da kullanılan tuzlu su karışımı ve serum fizyolojik enjeksiyon yönteminde çok dikkatli olunmalıdır. Zira bebeklerin solunum sistemleri yetişkinler kadar güçlü olmadığından bu işlem sırasında bebeğin nefessiz kalması gibi sorunlar yaşanabileceğinden daha dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Bebeklerde basınçlı bir şekilde bu yöntemin uygulanmamasına gayret gösterilmelidir. Serum fizyolojik uygulaması sırasında daha nazik bir şekilde hafif tazyik uygulanmalı ve tuzlu su karışımı azar azar verilmelidir.

Diğer yandan burnu tuzlu su ile yıkamanın zararları kişiden kişiye ve sahip olunan hastalıklara göre de değişebilmektedir. Bu nedenle tuzlu su çekme yöntemini uygulamadan önce doktor görüşü almanız faydalı olacaktır.

Dilerseniz Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığına Neler İyi gelir? başlıklı makalemizi de okuyarak burun tıkanıklığının doğal ve bitkisel çözüm yöntemlerini görebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw67090